Koncert k 100. výročiu znovuzískania nezávislosti Poľska

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vo štvrtok 27. septembra 2018 o 19:00 hodine sa v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční koncert pri príležitosti 100. výročia znovuzískania nezávislosti Poľska. V interpretácii Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala pod vedením Ewalda Danela zaznejú skladby poľských skladateľov, z ktorých štyri uvedú v slovenskej premiére. Vstup na koncert, ktorý je súčasťou podujatia ,,S poľskou hudbou v susedných krajinách“, je voľný.

(PR článok dodalo Waves Bratislava, o.z.)

Skončenie prvej svetovej vojny v roku 1918 a rozpad Rakúsko – Uhorska naštartovali zásadné zmeny na politickej mape Európy. Vzniklo deväť nových štátov, medzi nimi Československo, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Fínsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko a Juhoslávia. Cesty k samostatnosti boli rozličné, dnes všetky krajiny oslavujú 100. výročie samostatnosti.  

Na ceste k znovuzískaniu nezávislosti Poľska zohrali dôležitú úlohu aj dve umelecké osobnosti, ktoré pripomenie koncert poľskej hudby dňa 27. septembra 2018 v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Jeho symbolickými osobnosťami budú Ignacy Jan Paderewski a Karol Szymanowski.

Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941),
foto zdroj: internet

Slávny klavirista Ignacy Jan Paderewski, využil svoju úžasnú umeleckú kariéru, aby bojoval za nezávislosť Poľska v politických kruhoch Európy a Ameriky. Do značnej miere prispel k vzniku deklarácie o nezávislosti Poľska u prezidenta Spojených štátov amerických Woodrowa Wilsona. V roku 1919 sa stal premiérom a ministrom zahraničných vecí znovuzrodenej Poľskej republiky. Bez Paderewského a Szymanowského by poľská hudba prvých dekád 20. storočia bola úplne iná, hoci samotní skladatelia reprezentovali rozličné obdobia v poľskej hudbe. Paderewski je spätý s národnou tradíciou a v hudbe symbolizuje končiace sa obdobie poľskej neslobody. Szymanowski je už predstaviteľom nového obdobia, je hlásateľom modernizmu, ktorý sa naplno rozkvitne v 60. rokoch 20. storočia vďaka takým autorom, ako Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki či Wojciech Kilar, ktorého slávna Orawa ozdobí záver koncertu. (video)

Karol Szymanowski (1882 – 1937),
foto zdroj: internet

Skladby Paderewského a Szymanowského, ktoré zaznejú na koncerte – Menuet G dur č. 1 z cyklu Koncertné humoresky op. 14 (1885 – 1887) (video) a Etuda b mol op. 4 č. 3 (1903 – 1904) (video) vznikli pre klavír a získali veľkú popularitu. Na koncerte zaznejú v slovenskej premiére vo úprave Macieja Żółtowského pre Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala pod vedením Ewalda Danela.

Okrem toho budú v programe koncertu diela súčasných poľských skladateľov  – „femme fatale“ poľskej hudby Hanny Kulenty, ktorá študovala kompozíciu u Louisa Andriessena, a je nositeľkou rôznych prestížnych ocenení, okrem iného prvej ceny na 50. medzinárodnej tribúne skladateľov UNESCO. Zygmund Krauze, (video) medzinárodne uznávaný klavirista a skladateľ, dlhoročný člen Dramaturgickej komisie festivalu Varšavská jeseň, spolupracovník Pierre Bouleza, zakladateľ Združenia Witolda Lutosławského a dlhoročný predseda Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu. Nositeľ mnohých ocenení vrátane francúzskeho Radu Čestnej légie a titulu Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres. Koncert poľskej hudby so Slovenskom symbolicky prepojí skladba Romana Bergera Pesničky zo Zaolžia, skomponovaná pre Slovenský komorný orchester Bogdana Warchala.

Slovenský komorný orchester

Koncert pripravilo občianske združenie Waves Bratislava www.wavesbratislava.sk, Poľské hudobné informačné centrum (POLMIC) a Spolok poľských skladateľov (ZKP) v spolupráci s Poľských inštitútom v Bratislave a Rádiom Devín.

Koncert k 100. výročiu znovuzískania nezávislosti Poľska je jedinečnou príležitosťou si vypočuť unikátne diela poľských skladateľov. Je súčasťou podujatia S poľskou hudbou v susedných krajinách k 100. výročiu nezávislosti podporený Cultural Bridges, pod záštitou Inštitútu Adama Mickiewicza. Financované z prostriedkov Ministerstva kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky v rámci viacročného programu Nezávislé Poľsko/NIEPODLEGŁA na roky 2017 ­ 2021, v rámci dotačného programu Inštitútu Adama Mickiewicza Kultúrne mosty/KULTURALNE POMOSTY.

Waves Bratislava, o.z. taktiež pripravilo muzikologickú konferenciu National versus International s poprednými osobnosťami zo Strednej a Východnej Európy obohatenú hosťami z Nového Zélandu a USA. Konferencia sa uskutoční 27. septembra 2018, viac info TU…

Vstup na koncert je vďaka sponzorom podujatia pre verejnosť grátis.

zdroj: Waves Bratislava

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár