Koncert mladých talentov predstavil ďalších nádejných spevákov

0

Veľkosť písma

 • A
 • A
 • A
Bratislava/Veľký Klíž – Občianske združenie Opera Slovakia pripravilo po minuloročnom úspešnom koncerte pod názvom Príďte za operou – Koncert mladých talentov v Amfiteátri osady Starý Klíž (v obci Veľký Klíž) druhý ročník tohto podujatia, na ktorom sa predstavili ďalší nádejní speváci. Koncert sa uskutočnil 19. júna 2015 v rámci celoslovenskej akcie Noc hudby.

Príďte za operou je názov podujatia organizovaného občianskym združením Opera Slovakia, ktorého hlavným cieľom je podpora šírenia slovenskej opernej kultúry na Slovensku a v zahraničí s presahom do iných žánrov klasickej hudby. Týmto podujatím chce Opera Slovakia, o. z. v rámci celoslovenskej akcie Noc hudby priblížiť operný žáner a zároveň aj predstaviť nové vychádzajúce mladé operné talenty, ako aj slovenskú opernú kultúru súčasnosti širšej verejnosti na netradičnom mieste. Koncert sa konal pod holým nebom už druhýkrát a vytvoril tak jedinečnú atmosféru nielen pre účinkujúcich.

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov, amfiteáter Starý Klíž, J. Grejtáková, K. Flórová, Z. Čurmová, foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov,
amfiteáter Starý Klíž,
J. Grejtáková, K. Flórová, Z. Čurmová,
foto: Zdenko Hanout

Podujatie sa uskutočnilo v rámci celoslovenskej akcie Noc hudby

Noc hudby je iniciatíva Hudobného centra, ku ktorej sa môžu pripojiť organizátori kultúrnych podujatí a umelci akéhokoľvek štýlu a žánru. Hudobné centrum vyhlásilo prvý ročník projektu Noci hudby na 15. jún 2012, čiže v roku, kedy medzinárodne uznávaný francúzsky Sviatok hudby oslávil 21. júna 30. výročie. Podobne ako divadlá, literatúra, či múzeá aj hudba získala svoju noc ‑ vždy v tretí júnový piatok, ktorý v tomto roku vychádza na 19. jún. Operný koncert sa uskutočnil v tento deň o 19:00 hod v osade Starý Klíž v obci Veľký Klíž (okres Partizánske).

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov, amfiteáter Starý Klíž, Zuzana Čurmová, Martin Kovács, foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov,
amfiteáter Starý Klíž,
Zuzana Čurmová, Martin Kovács,
foto: Zdenko Hanout

Program bol zostavený z diel svetových autorov v podaní sopranistiek Kataríny Flórovej, Zuzany Čurmovej a barytonistu Martina Kovácsa. Hosťom koncertu bol tak ako minulý rok tenorista Titusz Tóbisz, sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach. Účinkujúcich sprevádzala Júlia Grejtáková, korepetítorka Opery ŠD v Košiciach, Opery SND, hlavná korepetítorka súťaže Musica Sacra v Ríme a hlavná korepetítorka a dramaturgička Opera Slovakia.

Podobne ako minulý rok sa po koncerte konala príjemná afterparty, kde sa mohli diváci zoznámiť s umelcami, sommelier ponúkal kvalitné víno, vznikli spoločné fotografie a zaujímavé diskusie.

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov, amfiteáter Starý Klíž, Titusz Tóbisz, foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov,
amfiteáter Starý Klíž,
Titusz Tóbisz,
foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov, amfiteáter Starý Klíž, foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov,
amfiteáter Starý Klíž,
foto: Zdenko Hanout

Ľudovít Vongrej

Ľudovít Vongrej

Ľudovít Vongrej

,,Úspech tohto koncertu znova potvrdil, že takéto podujatia na Slovensku veľmi chýbajú. Mladí speváci dostávajú veľmi málo príležitostí prezentovať sa a tak sme sa rozhodli dať im príležitosť ukázať svoj talent prostredníctvom koncertu Opera Slovakia. Veľmi ma teší, že sa nám podarilo zorganizovať II. ročník tohto podujatia a už teraz sa náš realizačný tím teší na jeho pokračovanie. Predstavili sme ďalších talentovaných umelcov a to je aj jeden z cieľov občianskeho združenia Opera Slovakia.

Keď monitorujem dianie na slovenskej opernej scéne, zisťujem, že opere na Slovensku chýba okrem reprezentačnej aj spoločenská funkcia. Opera mala vždy aj spoločenský význam, stala sa príležitosťou pre rodinné, priateľské, či iné stretnutia a práve to sa z nej na Slovensku vytratilo. Operné predstavenia a koncerty sa u nás stali rýchlym prebehnutím večera. Krátke prestávky počas predstavení a koncertov ľudia využijú ledva na toaletu, prípadne ich strávia čakaním v rade na občerstvenie pri jedinom bufete v celom divadle či inej kultúrnej inštitúcii. Som veľmi rád, že koncert v Starom Klíži bol toho opakom. Návštevníci prichádzali už pred koncertom, prezreli si areál osady, vypili si kávičku, debatovali, po koncerte sa konala afterparty a znova sa sedelo do neskorých nočných hodín vo veľmi príjemnej atmosfére.

Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní tohto podujatia – Julke Grejtákovej za hudobný program a korepetície, mladým umelcom za pekné výkony, domácim za fantastické jedlo, pitie a výnimočné vínko, majiteľovi osady Starý Klíž za spoluprácu pri organizovaní podujatia, fotografovi Zdenkovi Hanoutovi za originálne fotografie, ktoré nám všetkým pripomínajú nezabudnuteľný večer a divákom za to, že si svojou prítomnosťou uctili naše podujatie“

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov, amfiteáter Starý Klíž, Júlia Grejtáková, Katarína Flórová, foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II. Koncert mladých talentov,
amfiteáter Starý Klíž,
Júlia Grejtáková, Katarína Flórová,
foto: Zdenko Hanout

Príďte za operou II.
Koncert mladých operných talentov

Katarína Flórová, soprán
Zuzana Čurmová, soprán
Martin Kovács, barytón
hosť Titusz Tóbisz, tenor, sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach
Júlia Grejtáková, klavírny sprievod

Program koncertu

  1. L.Holoubek: Panpulóni – M. Kovács
  2. W.A.Mozart: Ária Paminy z opery Čarovná flauta – Z. Čurmová
  3. W.A.Mozart: Duet Dona Giovanniho a Zerliny z opery Don Giovanni – M. Kovács a Z. Čurmová
  4. A.Boito: Ária Margaréty z opery Mefistofeles – K. Flórová
  5. G.Verdi: Ária Manrica z opery Trubadúr – T. Tóbisz
  6. G.Verdi: Ária Desdemony (Preghiera) z opery Otello – K. Flórová
  7. G.Verdi: Ária Rodriga z opery Don Carlos – M. Kovács
  8. G.Rossini: Mačací duet – Z.Čurmová a K. Flórová
  9. P.Tosti: L´ultima canzone – M. Kovács
  10. G.Puccini: Ária Johnsona z opery Dievča zo Západu – T. Tóbisz
  11. G.Puccini: Ária Lauretty z opery Gianni Schicchi – Z. Čurmová
  12. G.Puccini: Ária Liu z opery Turandot – K. Flórová
  13. G.Puccini: Ária Calafa z opery Turandot – T. Tóbisz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

foto: Zdenko Hanout  www.operaphotographer.eu

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár