Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

2. marca 2022 redakcia Sezóna 2021/2022

Koncert pre Ukrajinu sa uskutoční aj v Košiciach

ilustračné foto: Julio Rionaldo/Unsplash
Veľkosť písma
A
A
A
V Košiciach sa v nedeľu 6. marca 2022 o 16:00 na Dolnej bráne uskutoční Koncert pre Ukrajinu, na ktorom sa predstavia umelci, osobnosti a občianski aktivisti zo Slovenska aj Ukrajiny. Hlavným posolstvom podujatia je verejné vyjadrenie spolupatričnosti a solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi, ktorí od 24. 2. 2022 čelia vojnovému konfliktu.

S myšlienkou koncertov po celom Slovensku prichádza Hudobná únia Slovenska. Košický koncert organizujú K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice, Mestom Košice a Tabačkou Kulturfabrik. Postupne sa pridávajú aj ďalší partneri a najmä hudobníci, ktorí na koncerte vystúpia bez nároku na honorár. Priestor na pódiu dostanú umelci, osobnosti a občianski aktivisti zo Slovenska aj Ukrajiny.

Na pódiu sa predstavia Katarína Knechtová, Štefan Štec, Lukáš Adamec a Viktor Špak, Lomnické Čháve, Štátna filharmónia Košice, Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie, Myroslava Havryliuk, mezzosoprán (sólistka ŠDKE), Zbor PUĽS-u, Miklei (ukrajinská dj-ka žijúca na Slovensku), Ondrej Kandráč, Heľenine oči sedemminut – svetelná inštalácia „Za mier“ a ďalší.

NIE – vojne

Za podujatím Koncert pre Ukrajinu stoja kultúrni aktéri a osobnosti košického kultúrneho života, ktorých spájajú spoločné hodnoty demokracie, slobody prejavu, dodržiavania ľudských práv a rešpektovania medzinárodného práva.

Lumír Mati, Hudobná únia Slovenska: “Koncerty pre Ukrajinu sú spoločným vyjadrením podpory a ľudskej súnaležitosti s Ukrajinou a jej obyvateľmi. S tými, ktorí zo strachu o svoj život a život svojich najbližších práve húfne opúšťajú svoje domovy i tými, ktorí ostali a rozhodli sa brániť svoju vlasť. Je tiež venovaný kolegyniam a kolegom z ukrajinskej kultúrnej scény, s ktorými nás spájajú roky spolupráce, ľudských vzťahov a priateľstiev. Aj im budú venované tieto koncerty. Na ich podporu akoukoľvek cestou budeme apelovať, či už na koncertoch, alebo v rámci prebiehajúcich zbierok. Za každé gesto pomoci a podpory vopred ďakujeme všetkým ľuďom dobrej vôle.” 

Prečítajte si tiež:
Umelecký svet vyjadruje solidaritu s Ukrajinou
Ministerstvo kultúry SR poskytlo pomoc Ukrajine

Lucia Potokárová, Štátna filharmónia Košice: „Považujem za správne a nutné jednoznačne a verejne vyhlásiť NIE – vojne! Sme srdcom, mysľou i činmi pri našich ukrajinských kolegoch a celej Ukrajine.“

Tomáš Petraško, K13 – Košické kultúrne centrá: „Všetkých ľudí dobrej vôle pozývame na koncert do Košíc, na ktorom tak môžu vyjadriť svoju solidaritu s Ukrajinou.“

V K13 zároveň prebieha zbierka humanitárnej pomoci. Viac info: https://www.k13.sk/zbierka-humanitarnej-pomoci-pre-utecencov-z-ukrajiny/

Ako môžete pomôcť:

Slovenská Magna https://donate.magna.org/sk/ukrajina/

Ukrajinský Červený kríž https://redcross.org.ua/

Človek v ohrození https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc/ukrajina/

Slovensko-ukrajinská humanitárna organizácia https://smespolu.org/ako-pomoct/

Slovenská katolícka charita https://charita.darujme.sk/ukrajina

Výzva Kto pomôže Ukrajine www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine

Informovala: Lucia Radzová, ŠfK

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024