Koncert zboru Opery SND ponúkne prierez opernou zborovou tvorbou

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Slovenské národné divadlo pozýva na Koncert zboru Opery SND, ktorý sa uskutoční v piatok 20. decembra 2019 v novej budove SND. Program ponúkne prierez opernou zborovou tvorbou a spestria ho aj skladby a úpravy piesní od hlavného zbormajstra Opery SND Pavla Procházku. Koncert zaznie s klavírnym sprievodom Petry Mazuchovej.

(reklamný článok Opery SND)

Tvoria neoddeliteľnú a neodmysliteľnú súčasť operných inscenácií – sú výbornými spevákmi, musia však napĺňať aj požiadavky režisérov a svojím hereckým umením dotvárať atmosféru inscenácie. Zbor opery našej prvej scény sa hlásil o slovo od jej samotného vzniku – teda od marca 1920.

Reklama

Historik Dr. František Bokes v štúdií Družstvo Slovenského národného divadla uvádza, že SND už v prvej sezóne malo 20 sólistov opery, 30 členov operného zboru, 49 členov orchestra. V súčasnosti má naše umelecké teleso 54 členov a v repertoári okolo 30 titulov. Zbor Opery SND je aj súčasťou koncertov pri rôznych významných príležitostiach, ktoré SND pripravuje počas celej sezóny.

V priebehu storočnej existencie SND naštudoval diela od obdobia baroka až po súčasnú tvorbu, zúčastnil sa so súborom na mnohých umeleckých turné nielen v Európe a svojou umeleckou kvalitou oslovil desiatky našich i zahraničných dirigentov a režisérov, ktorí ocenili jeho umeleckú úroveň i flexibilitu.

Pavel Procházka, foto: súkromný archív

Medzi najvýznamnejších zbormajstrov, ktorí formovali teleso v poslednom období patria predovšetkým Ondrej Lenárd, Ladislav Holásek, Naďa Raková a Koloman Kovács. Hlavným zbormajstrom je v súčasnosti Pavel Procházka, hudobný skladateľ, pedagóg, ktorého umelecké pôsobenie dlhé roky výrazne ovplyvňuje zborovú interpretáciu na Slovensku, ale aj v zahraničí.

V rámci umeleckých aktivít k storočnici SND dáva vedenie operného súboru priestor na samostatnú prezentáciu aj nášmu zboru práve v čase predvianočnom, keď je nám hudba azda ešte vítanejším hosťom. „Pri koncepcii programu som sa vyhýbal uvedeniu neustále obohrávaných zborových operných „evergeenov“ a upriamil som sa na výber nemenej krásnych zborových skladieb od raného baroka po súčasnosť. Tak vznikla aj idea pracovného názvu koncertu Od Monteverdiho po Suchoňa. Teda od jedného z prvotvorcov svetovej opernej tvorby až po tvorcu slovenskej národnej opery. Chceme ponúknuť pestré, farebné plátno zborovej hudby, pozlátené aj sólistickými vstupmi a s náročným sprievodom organu, čembala a klavíra, hovorí Pavel Procházka. „Tešíme sa na tento bezprostredný kontakt s publikom.“

Prvoaprílové Gala 2019, zbor Opery SND, foto: Jozef Barinka

Na programe koncertu sú diela Claudia Monteverdiho, Antonia Vilvaldiho, Georga Friedricha Händla, Gioachina Rossiniho, Giuseppe Verdiho, Jána Levoslava Bellu, Bohuslava Martinů, Leoša Janáčka, Jána Cikkera, Eugena Suchoňa a ďalších. Program spestria aj skladby a úpravy piesní dirigenta koncertu, hlavného zbormajstra operného zboru SND, Pavla Procházku.

Informovala: Izabela Pažítková, SND

PR článok

Koncert zboru Opery SND
nová budova SND, 20. decembra 2019 o 19.00 h.

Dirigent: Pavel Procházka
Dramaturgia: Pavel Procházka, Marek Mokoš
Réžia: Marek Mokoš

Účinkujú: Zbor Opery SND
Petra Mazuchová, klavír a čembalo
Ladislav Kaprinay, organ
Ľuboš Straka, fujara
sóla: Daniel Čapkovič, František Ďuriač, Martin Gyimesi, Miriam Maťašová Eva Rampáčková, Martin Smolnický, Vladimir Streltsov, Jiří Zouhar

www.snd.sk

video

Deň zboristu Opery SND

https://www.facebook.com/OperaSND/videos/2281081638663964/
Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár