Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

21. októbra 2021 redakcia Sezóna 2021/2022

Koncertný cyklus 21 Musica Bratislavensis predstaví tvorbu nemeckých barokových géniov, ale aj unikátny fenomén európskej hudby na Spiši

Musica aeterna, foto: Musica aeterna
Veľkosť písma
A
A
A
24. októbra 2021 uvedie súbor pre starú hudbu Musica aeterna prvý z troch koncertov jesenno-zimnej časti koncertného cyklu 21 Musica Bratislavensis. Dramaturgia cyklu chce poslucháčom predstaviť vzácne hudobné témy z obdobia baroka a ich prienik so slovenskými hudobnými reáliami. Prvý koncert bude venovaný nemeckému hudobnému géniovi G. Ph. Telemannovi.

(reklamný článok Musica aeterna)

V podmienkach ,,pandemickej“ koncertnej sezóny 2021 súbor pre starú hudbu Musica aeterna do dnešných dní zrealizoval úctyhodných 16 mimoriadnych koncertných projektov. 24. októbra 2021 koncertom zameraným na dielo geniálneho nemeckého barokového skladateľa Georga Philippa Telemanna (1681 – 1767) pokračuje v sérii koncertov druhej časti cyklu 21 Musica Bratislavensis.

G. Ph. Telemann už ako 12-ročný skomponoval svoju prvú operu, ovládal hru na rôzne, často neobvyklé hudobné nástroje, pre ktoré skomponoval množstvo koncertov. Je zakladateľom galantného štýlu, ktorým sú poznačené jeho posledné diela. Bol veľký cestovateľ, ako hudobník je doma v každej hudobnej tradícii Európy, s veľkým záujmom sledoval všetky podnety bez rozdielu pôvodu. Telemann pôvodne vyštudoval právo. To začal študovať, no štúdiá pre hudobnú kariéru nedokončil, i jeho celoživotný priateľ G. F. Händel (1685 – 1759).

Lenka Máčiková, foto: Tamara Černá SofiG

Georgovi Friedrichovi Händelovi (1685 – 1759), autorovi viac ako 40 opier a 30 oratórií, ktorý je spolu s J. S. Bachom, najhranejším barokovým skladateľom, bude venovaný v poradí druhý koncert jesenného cyklu 21 Musica Bratislavensis 7. novembra 2021. Händelovu tvorbu nie je možné uzavrieť do jednej definície. Jeho umelecká vôľa je čisto objektívna, prispôsobuje sa viacerým pohľadom na veci náhodilé. Odráža v sebe národ i čas v ktorom momentálne žije, ba i módu, kľudne prijíma vplyvy a prekážky, iné štýly a iné myšlienky berie za svoje. Sólistkou koncertu bude vynikajúca sopranistka Lenka Máčiková.

Na poslednom koncerte cyklu – 5. decembra 2021 sa hudobne presunieme do historického regiónu Spiša, ktorý v období baroka zažíval nevídaný rozkvet. Popri svojej baníckej činnosti, remeselnej výrobe a obchode, pestovali kultúrne tradície, koncerty, divadelné predstavenia, amatérsky uvádzali hudbu v šľachtických alebo meštianskych salónoch.

To, ako ovplyvnili hudobnú kultúru na Slovensku skladatelia, ako Joseph Umstatt (1711 – 1762), ktorý o.i. študoval na Jezuitskom kolégiu v Trnave a pôsobil v dvornej kapele arcibiskupa uhorského prímasa I. Esterházyho v Prešporku; slovenský františkán P. Pantaleón Jozef Roškovský (1734 – 1789) – skvelý organista, čembalista a spevák, ktorý počas pôsobenia v Bratislave prepísal množstvo Umstattových skladieb klávesovej hudby; ,,otec symfónie“, najvýznamnejší skladateľ sláčikových kvartet v dejinách Joseph Haydn (1732 – 1809), či slávni Benátčania: Tomaso Giovanni Albinoni (1671 – 1751), Antonio Caldara (1670 – 1731), alebo Antonio Vivaldi (1678 – 1741), na decembrovom koncerte priblíži umelecký vedúci súboru Musica aeterna Peter Zajíček, ktorého zaujímavé sprievodné slovo predstavuje pridanú hodnotu každého koncertného stretnutia. Sólistami koncertu budú tenorista Matúš Šimko a basbarytonista David Harant.

Koncerty cyklu 21 Musica Bratislavensis sa uskutočnia v termínoch: 24. október, 7. november a 5. december 2021, vždy o 18.00 hod. v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici v Bratislave. Vstup na koncerty je zabezpečený v zmysle aktuálne platných protipandemických opatrení v režime OTP. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred každým koncertom v mieste konania.

Hlavným usporiadateľom koncertov je o.z. Musica aeterna v spolupráci Mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto. Hlavnými partnermi sú Fond na podporu umenia a SOZA, ktoré realizáciu koncertov podporili z verejných zdrojov.

Autori textu: Lucia Luknárová, Eva Slaninková

PR článok

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024