Kežmarok, Bratislava – V utorok 30. augusta 2016 sa v rámci produkčnej činnosti Opera Slovakia uskutočnil tretí ročník benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku. Vystúpili na ňom slovenskí operní speváci účinkujúci prevažne na zahraničných javiskách – Mária Porubčinová, Peter Berger a Pavol Kubáň s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej. Čistý zisk z koncertu poputoval neziskovej organizácii Svetielko pomoci na účely prvého detského mobilného hospicu na východnom Slovensku.
Tretí ročník operného galakoncertu sa uskutočnil dňa 30. augusta 2016 o 17. hod. už tradične v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku. Sólistami večera boli vynikajúci slovenskí operní speváci úspešne reprezentujúci našu krajinu na zahraničných javiskách – sopranistka Mária Porubčinová, tenorista Peter Berger a barytonista Pavol Kubáň. Účinkujúci vystúpili s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Opery Štátneho divadla v Košiciach, hlavnej korepetítorky súťaže Musica Sacra v Ríme ako aj hlavnej korepetítorky a dramaturgičky Opera Slovakia. Na koncerte zazneli diela majstrov svetovej opernej literatúry a piesňovej tvorby slovenských autorov. (Trnavský, Smetana, Dvořák, Bellini, Donizetti, Cilea, Puccini s tradičným prídavkom Piesne o rodnej zemi z operety Gejzu Dusíka Hrnčiarsky bál v podaní všetkých účinkujúcich). Rovnako ako minulý rok, aj tento raz nad ním prevzal záštitu Peter Dvorský.

Júlia Grejtáková, Mária Porubčinová,
foto: Zdenko Hanout

Júlia Grejtáková, Pavol Kubáň,
foto: Zdenko Hanout

Peter Berger,
foto: Zdenko Hanout
Tretí ročník koncertu sa zároveň uskutočnil pri príležitosti piateho výročia založenia internetového portálu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia. Viac o tomto výročí si prečítate tu: Už päť rokov vám Opera Slovakia prináša spravodajstvo a publicistiku
Ideou operného benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku je prezentácia a popularizácia operného umenia v podtatranskom regióne, na ktorom organizátori predstavujú slovenské spevácke operné špičky a úspešne sa etablujúce mladé talenty. Okrem toho má toto na Slovensku jedinečné podujatie aj benefičný charakter. Fotodokumentáciu koncertu vytvoril prestížny slovenský fotograf Zdenko Hanout.

Ľudovít Vongrej, Miroslava Hunčíková,
foto: Zdenko Hanout
Umelci účinkovali bez nároku na honorár a čistý zisk z koncertu 1000 € sa v tomto roku organizátori rozhodli venovať neziskovej organizácii SVETIELKO POMOCI, ktorá poskytuje komplexnú celoročnú pomoc onkologicky chorým deťom a ich rodinám na východnom Slovensku počas liečby, po liečbe, v terminálnom štádiu života dieťaťa a po jeho strate. Hlavným projektom organizácie je detský mobilný hospic, ktorý v regióne východného Slovenska poskytuje zdravotnú starostlivosť nevyliečiteľne chorým deťom v domácom prostredí. S tímom odborníkov sa stará sa o to, aby choré dieťa prežilo posledné chvíle svojho života doma s najbližšími, pretože byť spolu je dôležité… Organizáciu vedú dve matky, ktoré zažili onkologickú liečbu a následnú stratu svojho dieťaťa. Zakladateľkou prvého detského mobilného hospicu na východnom Slovensku je pani Miroslava Hunčíková, ktorá sa tejto činnosti venuje na základe svojho silného životného príbehu. Svoju prácu považuje za poslanie, chce ňou naplniť odkaz svojej jedinej dcérky Gabriely, ktorá umrela po statočnom boji s leukémiou. Hospic založila preto, aby umierajúce deti mohli stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi. Za tento výnimočný počin sa Miroslava Hunčíková stala Filantropom roka 2014 a získala aj cenu Krištáľové krídlo za rok 2015 v kategórii Filantropia. V rámci mobilného hospicu bezplatne zapožičiava prístroje, zabezpečuje zdravotnícky materiál a lieky potrebné v domácej hospicovej starostlivosti. Detský mobilný hospic pôsobí v Košickom a Prešovskom kraji a je prvým a jediným zariadením svojho druhu na východnom Slovensku. Viac o organizácii Svetielko pomoci si prečítate na www.svetielkopomoci.sk

Ľudovít Vongrej, producent koncertu
,,Máme za sebou tretí ročník podujatia Operné gala v Kežmarku a všetkých nás, ktorí sme sa na ňom podieľali teší, že sme opäť v rámci popularizácie operného žánru priniesli operu do krásnej kultúrnej pamiatky pod Tatrami, kde sa predstavili ďalší vynikajúci operní umelci reprezentujúci našu krajinu prevažne v zahraničí. Zároveň sme mohli operným umením podporiť neziskovú organizáciu Svetielko pomoci. Verím, že náš finančný dar jej pomôže plniť svoje programové ciele a zároveň títo ľudia pocítili spolupatričnosť a ochotu spoločnosti pomáhať aj prostredníctvom nášho podujatia.
Moja spokojnosť s výsledkom koncertu je navyše umocnená faktom, že aj tretí ročník docielil zisk, pretože zorganizovať operný benefičný koncert na Slovensku je pomerne náročná záležitosť vyžadujúca prípravu a nasadenie rovnako, ako pri bežnom koncerte. Finančné náklady na koncert sú znížené o honoráre, pretože sa ich umelci dobrovoľne zriekli, ale prevažná väčšina položiek sa platí v plnej výške (propagačný a iný tlačený materiál, distribúcia a umiestnenie plagátov na verejných miestach, grafický dizajn, on-line kampane, inzercia mimo mediálnych partnerstiev, cestovné náklady a pod.). Neplatíme za kostol a už po druhýkrát nám jeden z partnerov sponzorsky poskytol ubytovanie pre účinkujúcich aj produkčný tím. Za túto výraznú pomoc sme veľmi vďační. Aj tento ročník Operného gala sa nám podarilo zorganizovať „iba“ s podporou mediálnych partnerov. Napriek tomu sme po odpočítaní výrobných nákladov od tržby za vstupné docielili zisk a priniesli sme špičkovú kvalitu. Verím, že v budúcnosti sa podarí nájsť partnera, ktorý pomôže výrobné náklady koncertu znížiť, a beneficientom poputujú vyššie sumy. Všetko je však otázkou vývinu podujatia. Koncert sa vydaril aj napriek tomu, že skromná mediálna kampaň na koncert trvala iba jeden mesiac nakoľko sme dlho zlaďovali termíny účinkujúcich. Tento fakt svedčí o tom, že podujatie má v tomto regióne ako aj na Slovensku silný potenciál.
Rád by som uviedol, že organizovanie operných koncertov alebo koncertov klasickej hudby je, na rozdiel od zahraničia, na Slovensku znevýhodnené dlhoročným nezáujmom prevažnej väčšiny médií či iných organizácii, v dôsledku čoho sa tento reprezentačný umelecký žáner dostal na okraj spoločenského záujmu Slovenska. Paradoxné je, že organizovať koncerty síce so špičkovými, ale mediálne neznámymi umelcami je pre každého producenta veľké riziko. Toto všetko vyžaduje omnoho intenzívnejšiu propagačno-marketingovú aktivitu každého producenta. Po roku 1989 sa na Slovensku prestali intenzívne organizovať operné predstavenia či koncerty mimo hlavných kultúrnych centier Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc. Aj preto sme v tejto oblasti veľmi zaostali za ostatnými vyspelými krajinami Európy. Je to veľká téma, ktorá si vyžaduje systémové riešenia. Dnes práve takýto operný koncert, ktorý má priestor v každom kultivovanom prostredí, môže byť alternatívou množiacej sa pseudokultúry a ja som rád, že sa nám prostredníctvom našich koncertov pomalými, ale opatrnými krokmi darí operu ako reprezentačný žáner opäť navracať na svoj zaslúžený spoločenský piedestál. Už teraz máme prisľúbených ďalších výnimočných spevákov a tešíme sa na ďalší ročník Operného gala 2017.“

foto: Zdenko Hanout
Operné gala v Kežmarku
Koncert od leta roku 2014 každoročne usporadúva Opera Slovakia, o.z. v rámci svojej produkčnej činnosti. Jeho benefičný charakter spája operu s celospoločenskými problémami a silnými ľudskými príbehmi. Operné gala v Kežmarku je na Slovensku jedinečný koncert, na ktorom vystúpi vždy jedna alebo viaceré slovenské operné hviezdy so svetovým renomé spolu so začínajúcimi talentovanými umelcami. Výťažok je venovaný vždy inému združeniu alebo organizácii z regiónu východného Slovenska. Koncert sa profiluje nielen ako spoločenská udalosť mesta s participáciou ďalších organizácií či jednotlivcov, ale aj ako udalosť regiónu so zámerom povýšiť ho na celoslovenskú opernú benefičnú udalosť na Slovensku. Koncert sa každoročne koná v exkluzívnom interiéri slovenskej kultúrnej pamiatky – Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku, ktorý bol zaradený do zoznamu UNESCO v roku 2008 ako kultúrna pamiatka v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka.
Organizátor podujatia je občianske združenie Opera Slovakia
Hlavným cieľom občianskeho združenia Opera Slovakia je podpora šírenia slovenskej opernej kultúry na Slovensku a v zahraničí s presahom do iných žánrov klasickej hudby.
Webový portál www.operaslovakia.sk je na Slovensku zároveň jediný spravodajsko-publicistický operný portál občianskeho združenia Opera Slovakia monitorujúci kompletný operný život na Slovensku s presahom do zahraničia. Počas päťročného fungovania (od roku 2011) sa stal navštevovaným a rešpektovaným mienkotvorným médiom v odborných a laických kruhoch. Prináša ucelené odborné operné spravodajstvo a publicistiku, zaznamenal pozoruhodnú návštevnosť a stal sa mediálnym partnerom všetkých slovenských operných divadiel, profesionálnych hudobných inštitúcií, ale aj prestížnych operných koncertov a festivalov doma aj v zahraničí. Spolu s operným spravodajstvom a publicistikou venuje svoju pozornosť aj operete, klasickej hudbe či baletu. Okrem domácich čitateľov je monitorovaný aj zahraničnými čitateľmi, inštitúciami a organizáciami, ktoré sledujú kompletný operný život na Slovensku.
Produkčná činnosť Opera Slovakia, o. z. má za sebou už viaceré podujatia a koncerty – tri ročníky koncertu mladých talentov pod názvom Príďte za operou (2014 2016) v rámci celoslovenskej akcie Noc hudby, Benefičný operný koncert Martina Gyimesiho a jeho hostí (2014, 2015) organizovaný v spolupráci s občianskym združením venujúcim sa predčasne narodeným deťom a tri ročníky koncertu Operné gala v Kežmarku (2014, 2015, 2016), ktorého výťažok je venovaný vždy inej organizácii na východnom Slovensku. Viac informácii na www.operaslovakia.sk

foto: Zdenko Hanout

spoločné foto po koncerte,
foto: Zdenko Hanout
Operné gala 2016
Drevený evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku
30. august 2016
program koncertu
Mikuláš Schneider-Trnavský (1881 – 1958)
Hoj vlasť moja, pieseň zo zbierky Zo srdca, Pavol Kubáň
Ružičky, pieseň zo zbierky Zo srdca, Mária Porubčinová
Keby som bol vtáčkom, pieseň zo zbierky Zo srdca, Peter Berger
Sedíme tu smutní, pieseň zo zbierky Drobné kvety, Pavol Kubáň
Bedřich Smetana (1824 – 1884)
Věrné milování, duet z opery Predaná nevesta, Mária Porubčinová, Peter Berger
Antonín Dvořák (1841 – 1904)
Měsíčku na nebi hlubokém, ária Rusalky z opery Rusalka, Mária Porubčinová
Vinzenzo Bellini (1801 – 1835)
Ah! per sempre io ti perdei…, ária Riccarda z opery Puritáni, Pavol Kubáň
Gaetano Donizetti (1797 – 1848)
Una furtiva lagrima, ária Nemorina z opery Nápoj lásky, Peter Berger
Bella siccome un angelo, ária Malatestu z opery Don Pasquale, Pavol Kubáň
Francesco Cilea (1866 – 1950)
Io son l’umile ancella, ária Adriany z opery Adriana Lecouvreur, Mária Porubčinová
Giacomo Puccini (1858 – 1924)
Bohéma
O Mimì, tu più non torni, duet Rodolfa a Marcella zo 4. dejstva,
Peter Berger a Pavol Kubáň
Scéna, árie a záverečný duet z 1. dejstva
Non sono in vena…, scéna Mimì a Rodolfa
Che gelida manina, ária Rodolfa
Mi chiamano Mimì, ária Mimì
O soave fanciulla…, záverečná scéna a duet
Mária Porubčinová, Peter Berger
prídavok: Gejza Dusík: Pieseň o rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál
klavírny sprievod: Júlia Grejtáková
fotogaléria
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.