Koncertom oslávili Košičania 90. výročie vzniku Východoslovenského národného divadla

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Vo výnimočnej atmosfére s výbornými výkonmi sólistov, orchestra aj zboru sa v sobotu 13. septembra na Slávnostnom koncerte v Historickej budove ŠD oslavovalo deväťdesiate výročie prvého predstavenia Východoslovenského národného divadla v Košiciach.

Peter Himič

Peter Himič

Keď sa v roku 1923 SND dostalo na pokraj krachu, a zastavili sa zájazdy na východ republiky, Košice nemohli dlhšie čakať. V takejto situácii silneli hlasy o samostatnej divadelnej scéne pre Košice. 8. februára 1924 vznikol 8-členný prípravný výbor družstva Východoslovenské národné divadlo a už o mesiac vyšla v tlači výzva na upisovanie prvých podielov. Dňa 11. apríla 1924 sa uskutočnilo ustanovujúce Valné zhromaždenie Družstva Východoslovenského národného divadla (VND). Za zmienku stojí fakt, že členmi výboru sa stali aj zástupcovia východoslovenských miest, čím Družstvo jasne deklarovalo snahu byť divadlom východoslovenským nielen v názve, ale aj v praktickom živote. Aj keď bolo divadlo ustanovené ako Družstvo, právne išlo o spolok, ktorého členovia prispievali najmä jednorazovými príspevkami, alebo predplatným na vstupenkách. Oskarovi Nedbalovi, ktorý šéfoval Slovenskému národnému divadlu, mohla situácia okolo vzniku VND vyhovovať, personálne aj z hľadiska zájazdov. Preto ako výhradný majiteľ koncesie na prevádzku slovenských divadelných predstavení na Slovensku udelil súhlas novovzniknutému Družstvu VND „použiť práva prevádzania divadelných predstavení na území od Štrby na východ a eventuálne prevoz i v miestach na západ od Štrby, v ktorých sám takýchto predstavení sprevádzať nebudem“. VND začalo svoju činnosť 13. septembra 1924 Chalupkovým Kocúrkovom, ktorým chceli dokázať, „že už temer pred sto rokmi boli tuná krásne začiatky slovenského dramatu a že životnosť celého radu scén je až podnes platná“. S hercami, „ktorí zväčša slovensky nevedia a majú za 13 dní svojho pobytu tuná slovenčinu ovládať“. Týmito slovami sa prihovoril Košičanom v Slovenskom východe v deň otváracieho predstavenia prvý riaditeľ VND Jozef Hurt. Vznik tohto divadla bol totiž motivovaný úzkymi záujmami vtedajšej, novo sa formujúcej košickej inteligencie, a tak nemohlo plniť funkciu, ktorú si dalo do názvu – národné divadlo. „Treba poznamenať, že v popredí stáli záujmy českej komunity, tvoriacej väčšinu úradníkov štátnej správy, učiteľov a dôstojníkov, vojska, žandárstva a polície, úradníkov železníc a pôšt.“ Treba dodať, vďaka Bohu aj za to,“ Priblížil v úvodnom príhovore obdobie spred deväťdesiatich rokov riaditeľ ŠD Peter Himič.

výstava a koncert SDKE

Pred koncertom bola v priestoroch historickej budovy sprístupnená aj výstava k tomuto výročiu, ktorú ŠD Košice pripravilo v spolupráci s Východoslovenským múzeom Košice a na ktorej si môžu návštevníci divadla prezrieť dobové divadelné plagáty a ďalšie zaujímavé exponáty dokumentujúce históriu divadla.

Slávnostný koncert Opery ŠD Košice, 2014

Slávnostný koncert Opery ŠD Košice, 2014

Program slávnostného koncertu ponúkol v prvej časti pestrú zmes melódií zo známych opier Giuseppe Verdiho, Pietra Mascagniho, Georgea Bizeta, v druhej známe melódie z operety E. Kálmána Grófka Marica a z muzikálu L. Bernsteina West Side Story. Výkony sólistov Lenky Čermákovej, Gabriely Hübnerovej, Lucie Kašpárkovej, Tatiany Paľovčíkovej, Janette Zsigovej, Jaroslava Dvorského, Mareka Gurbaľa, Mariána Lukáča, Michala Onufera, Titusza Tóbisza, orchestra a zboru opery pod taktovkou Igora Dohoviča nenechali publikum chladným a po koncerte nasledoval nielen dlhé „standing ovations“, ale aj spoločný prídavok.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár