Koncerty bez publika z bratislavskej Reduty

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava Po pozitívnej odozve na sprístupňovanie archívnych koncertných záznamov sa Slovenská filharmónia rozhodla rozšíriť svoju prezentáciu v online priestore o nový cyklus živých koncertov pod názvom Koncerty bez publika.

(reklamný článok, SF)

Každý utorok o 19.00 h. sa k poslucháčom dostane špičkové hudobné umenie slovenských interpretov, ktorí sa predstavia v rámci sólových recitálov alebo vystúpení komorných duet z Koncertnej siene Slovenskej filharmónie bez prítomnosti publika.

Séria koncertov začne v utorok 14. apríla o 19.00 h. klavírnym recitálom Jakuba Čižmaroviča, ktorý program svojho recitálu zostavil z diel Josepha Haydna, Sergeja Prokofieva, Dušana Martinčeka, Hansa Wernera Henzeho a Richarda Wagnera. Jakub Čižmarovič, medzinárodne etablovaný predstaviteľ mladej generácie slovenských klaviristov, je pravidelným hosťom koncertov Slovenskej filharmónie.

Študoval hru na klavíri v triede prof. Karl-Heinza Kämmerlinga v Hannoveri, pod vedením prof. Pavela Gililova v Kolíne nad Rýnom a napokon v triede prof. Jacquesa Rouviera na Universität Mozarteum v Salzburgu. V doktorandskom štúdiu pokračoval na VŠMU pod vedením prof. Mariana Lapšanského.

Jakub Čižmarovič, foto: Ján Lukáš

Jakub Čižmarovič, medzinárodne etablovaný predstaviteľ mladej generácie slovenských klaviristov, je pravidelným hosťom koncertov Slovenskej filharmónie. Študoval hru na klavíri v triede prof. Karl-Heinza Kämmerlinga v Hannoveri, pod vedením prof. Pavela Gililova v Kolíne nad Rýnom a napokon v triede prof. Jacquesa Rouviera na Universität Mozarteum v Salzburgu. V doktorandskom štúdiu pokračoval na VŠMU pod vedením prof. Mariana Lapšanského.

V súčasnosti pôsobí na HTF VŠMU ako asistent na Katedre klávesových nástrojov. Zúčastnil sa majstrovských kurzov viacerých významných osobností (Lazar Berman, Eugen Indjić, Dmitrij Bashkirov, Robert Levin, Andrea Bonatta, Vladimír Ashkenazy, Cyprien Katsaris či Zoltán Kocsis), ktoré pre neho znamenali nové umelecké impulzy. Je víťazom rôznych súťaží v Nemecku, Japonsku i Taliansku. Ako sólista vystúpil s viac ako tridsiatimi orchestrami v Európe, Ázii ako aj v USA (Chicago Symphony Orchestra). Hosťoval na prestížnych festivaloch (Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko, Japonsko, USA).

Jakub Čižmarovič, foto: Ján Lukáš

Jakub Čižmarovič realizoval viaceré nahrávky pre nemecký rozhlas WDR. Vo Francúzsku bola vydaná nahrávka jeho živého vystúpenia s dielami S. Prokofieva. Pre spoločnosť BMG – Arte Nova Classics realizoval svoje debutové CD s dielami R. Schumanna a F. Liszta. Pre slovenské vydavateľstvo Diskant nahral tri Mozartove klavírne koncerty.

,,Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudbymilovnej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať. Veríme, že sa čoskoro všetci opäť stretneme na koncertoch v bratislavskej Redute. Dovtedy prajeme veľa zdravia a optimizmu!“ uviedla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Prečítajte si tiež:
Slovenská filharmónia u vás doma

Sériu Koncertov bez publika bude možné v premiére sledovať prostredníctvom webu www.filharmonia.sk v sekcii Koncerty online, alebo aj priamo cez stránku stream.filharmonia.sk. Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve digitálnej koncertnej siene Slovenskej filharmónie, takže všetci záujemcovia sa k nim môžu kedykoľvek vrátiť.

Informácie o Koncertoch bez publika môžu milovníci klasickej hudby sledovať aj na sociálnych sieťach pod hashtagom #SlovakPhil.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár