Konferencia na tému slovenské divadlo a súčasná európska divadelná kultúra

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Združenie slovenských divadelných kritikov a teoretikov a Ústav divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom „Divadlo ako hodnotový diskurz – slovenské divadlo a súčasná európska divadelná kultúra“, ktorá sa koná v dňoch 5. – 6. októbra 2017 v priestoroch Hotela Tatra, Bratislava. Súčasťou konferencie bude aj téma operného divadla.

Aké je súčasné európske divadlo? V diskurze o ňom prevládla v posledných rokoch skepsa: je tu priveľa priemeru, chýbajú také osobnosti, aké ešte v 20. storočí dokázali pohnúť divadlom vpred, rozšíriť jeho formy a štýly, založiť originálne školy, vytvoriť miesto pre experiment. A hlavne – byť v súlade so svojou dobou.

Aj dnešné divadlo by sa malo aktívne podieľať na diskusii o hodnotách, prinášať živé témy, ktoré rezonujú s človekom zložitej, konfliktnej doby. Takéto divadlo potrebujeme a iste aj máme. Ale vieme ho rozoznať?

Medzinárodná konferencia, ktorú organizujú Združenie slovenských divadelných kritikov a teoretikov a Ústav divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied, sa zameria na analýzu hodnôt, ako ich reprezentuje súčasná divadelná tvorba. Pokúsi sa preskúmať, nakoľko dokáže divadlo plniť svoje poslanie zo sociálneho, etického či filozofického hľadiska, nakoľko vie byť javiskom sveta a zrkadlom duše človeka. Ambíciou organizátorov je prispieť k definovaniu stavu divadla a jeho schopnosti vyjadriť umeleckými prostriedkami tému človeka v dnešnej spoločnosti.

Do programu konferencie prispejú významní európski aj slovenskí teatrológovia, filológovia, estetici a muzikológovia: Arnaud Rykner, Marco Consolini, Vincenzo Mazza (Paríž), Clara Escoda, Verónica Rodríguez (Barcelona), Denis Poniž, Rok Andres (Ľubľana), Dorota Fox, Aneta Glowacka, Lucyna Spyrka (Katovice), Robert Bayer (Mníchov), Jan Vedral (Praha), Miloš Mistrík, Michal Babiak, Dagmar Kročanová, Dagmar Podmaková, Elena Knopová, Miroslav Ballay, Michaela Mojžišová, Martin Timko a Marek Godovič (Bratislava).

V rámci konferencie na tému operného divadla vystúpia Michaela Mojžišová a Robert Bayer.

Konferencia sa koná s podporou zo verejných zdrojov poskytnutou Fondom na podporu umenia a v rámci riešenia projektov VEGA 2/0170 a APVV-15-0764.

Záujemcovia o účasť na konferencii sa nemusia vopred registrovať, stačí prísť a registrovať sa priamo na mieste o 9:00 hod. v Hoteli Tatra, Námestie 1. mája 5, Bratislava.

Bližšie info a program konferencie na stiahnutie TU…

zdroj: Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár