Konferencia ,,Zlaté šesťdesiate (roky) v slovenskom divadle so zameraním na SND“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV pozýva na vedeckú konferenciu Zlaté šesťdesiate (roky) v slovenskom divadle so zameraním na Slovenské národné divadlo, ktorá sa koná 14. novembra 2017 od 8.30 hod. v Malom kongresovom centre SAV na Štefánikovej 3 v Bratislave. Konferencia je súčasťou riešenia projektu 100 rokov SND – Divadelné inscenácie 1938 – 1970 (VEGA č. 2/0143/16), spoluriešiteľskou organizáciou projektu je Divadelná fakulta VŠMU. Ťažiskom programu je tvorba činoherného súboru, ale jeho súčasťou je aj reflexia umeleckých výsledkov operného a baletného súboru. Vstup na podujatie je voľný.

O krátky čas – 1. marca 2020 – si naša kultúra pripomenie sto rokov od chvíle, keď sa predstavením Smetanovej Hubičky v budove Mestského divadla v Bratislave začali písať nielen dejiny Slovenského národného divadla, ale dejiny slovenského profesionálneho divadla vôbec. Hoci bol vznik SND bezpochyby jednou z najdôležitejších kultúrno-spoločenských udalostí v našom geografickom priestore, jeho história dodnes nie je dôsledne spracovaná. Blížiaca sa storočnica je motiváciou nielen k doplneniu bielych miest, ale aj k prehodnoteniu známych, neraz však skreslene či zjednodušene interpretovaných skutočností.

Slovenské národné divadlo, budova SND po roku 1960,
foto: Jozef Vavro (Archív SND)

Témou konferencie sú 60. roky, ktorým sa často pridáva prívlastok „zlaté“. Nakoľko sa uvoľnenie politicko-spoločenskej situácie odrazilo v dramaturgickej a interpretačnej orientácii jednotlivých súborov SND? Aké boli „zlaté šesťdesiate“ v činohre, opere a balete SND?

Ťažiskom programu je tvorba činoherného súboru, ale jeho súčasťou je aj reflexia umeleckých výsledkov operného a baletného súboru. Autori sa popri prierezových pohľadoch (Dagmar Podmaková o „príchode“ a prínose 60. rokov v SND, Michaela Mojžišová  o konjunktúre inscenovania opernej tvorby 20. storočia a Emil Bartko o desaťročí tanečného umenia) zameriavajú na inscenácie, ktoré boli zaujímavé z režijno-dramaturgického hľadiska a ktoré pri dejinách slovenského divadla nemožno opomenúť.

Program konferencie na stiahnutie vo formáte PDF TU…

Pozvanie prijali aj pamätníci – herečka Eva Kristinova, jej kolega Juraj Sarvaš a režisér Peter Mikulík.

Vstup na podujatie je voľný.

zdroj: Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV

www.udfv.sav.sk

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár