Konkurz do Bratislavského chlapčenského zboru

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bratislavský chlapčenský zbor pripravuje rozšírenie svojich radov a v júni pozýva všetkých chlapcov vo veku od 7 do 9 rokov na konkurz. Toto jedinečné vokálne teleso má za sebou mnohé úspešné projekty a v najbližšom období ich čakajú ďalšie.

Konkurz do Bratislavského chlapčenského zboru (BChZ) sa uskutoční 16. a 18. júna 2015 v čase od 16.00 – 17.30 h. v Opere Slovenského národného divadla, Pribinova ul., služobný vchod. Na konkurz si treba pripraviť jednu ľubovoľnú pesničku.

banner_FB_BCHZ.indd

Úspechy BChZ v koncertnej sezóne 2014/15

Bratislavský chlapčenský zbor absolvoval v koncertnej sezóne 2014/15 asi šesťdesiat koncertov, z toho polovicu v zahraničí: USA, Taliansko, Česko, Rakúsko, Rusko. V uplynulej sezóne účinkoval aj na javisku Slovenského národného divadla v operných predstaveniach ‑ Bohéma, Carmen, O čarovnej flaute a iných kúzlach,  či Šperky Madony, v baletnom predstavení Luskáčik, má za sebou aj Vianočný koncert v opere, Vianočné koncerty v Redute, na Fides et Ratio sprevádzali na odmeňovaní osobností, ktoré spájajú dva fenomény – vieru a rozum, rovnako na Bienále animácií účinkovali pri odmeňovaní ocenených tvorcov animovaných filmov a mnohé ďalšie koncerty a podujatia.

Televízia TA3 pripravila jednu z relácií „Bravo!“ ako medailón Bratislavského chlapčenského zboru. Zbor uskutočnil nahrávku 50-tich minút zborovej hudby a v najbližšom období pripravuje nový hudobný film. „Vznikne v koprodukcii s RTVS a na obraze sa bude prezentovať nielen teleso, ale aj nádherné bratislavské chrámy, reprezentačné sály Bratislavského hradu, nakrúcať sa chystáme aj v Trnave, na Červenom kameni a pod. Čaká nás pod vedením režiséra Milana Homolku veľmi zaujímavý a verím, že hodnotný projekt. Zaznejú tu diela majstrov (napr. Žalm 150 C. Francka, Magnificat Š. Brixiho, Mille cherubini F.Schuberta s Miriam Garajovou ako sólistkou a ďalšie), ale bude tam aj blok ľudových piesní či prekvapenie od The Beatles. Film bude zároveň zaznamenaný na DVD nosiči.“, prezradila o pripravovanom filme dirigentka Magdaléna Rovňáková, ktorá je zároveň držiteľkou ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2014.

Magdaléna Rovňáková, Laureátka Krištáľového krídla za rok 2014 v kategórii hudba

Magdaléna Rovňáková,
Laureátka Krištáľového krídla za rok 2014 v kategórii hudba

Bratislavský chlapčenský zbor pripravuje

V najbližšom období bude Bratislavský chlapčenský zbor účinkovať na mnohých koncertoch doma aj v zahraničí a zároveň ho uvidia aj diváci predstavení Slovenského národného divadla, okrem iných aj v reprízach úspešnej novej inscenácie Opery Slovenského národného divadla Šperky Madony a čakajú ich aj zaujímavé projekty. ,,V júni začíname nakrúcať spomínaný hudobný film v koprodukcii s RTVS, budeme mať koncerty na výstave Expo 2015 v Miláne, cez leto to bude 18 predstavení opery Tosca v St. Margarethen, a hneď začiatkom novej sezóny koncertná cesta do Francúzska a Švajčiarska. V opere sa nám vrátia Komedianti, Turandot, Lohengrin – a to je pre nás nové naštudovanie, lebo medzičasom všetci účinkujúci radostne zmutovali. Aj o tom je náš život a preto hľadáme aj tento rok nových šikovných slávikov.“, povedala pre Opera Slovakia dirigentka BChZ Magdaléna Rovňáková.

Komedianti, Opera SND, K. Andreev (Canio), foto: SND

Komedianti, Opera SND,
K. Andreev (Canio),
foto: SND

Bratislavský chlapčenský zbor pred katedrálou vo Washingtone

Bratislavský chlapčenský zbor pred katedrálou vo Washingtone

Bratislavský chlapčenský zbor pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od r.1982. Jeho zakladateľkou je ArtD. Magdaléna Rovňáková. Vznikol pri Slovenskej filharmónii a pod názvom Chlapčenský filharmonický zbor s obsadením sopránov a altov interpretoval detské party v oratóriách a kantátach. Postupne si budoval vlastný repertoár. V roku 1988 sa osamostatnil a do jeho radov sa vrátili chlapci po mutácii. Repertoárový záber sa rozšíril o diela pre soprán, alt, tenor a bas. Dnes je teleso súčasťou Súkromnej umeleckej školy, kde študuje priemerne 80 chlapcov vo veku 7 – 28 rokov. Koncertná zložka má 45 členov. Roky spolupráce so symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Viedenskí symfonici, Viedenský rozhlasový orchester, Symfonický orchester Hamburg…) obohatili repertoár telesa o desiatky oratórií, kantát a symfónií (J. S. Bach, L. Bernstein, B. Britten, A. Honegger, G. Mahler, C. Orff, K. Penderecki, M. Ravel, I. Stravinskij, E. Suchoň…) pod taktovkami popredných svetových dirigentov (O. Lenárd, L. Pešek, B. de Billy, A. Parrott, F. Luisi, R. Muti, M. Haselböck, J. Tate a.i.)

Bratislavský chlapčenský zbor sa pýši prvenstvami v medzinárodných súťažiach (USA – Des Moines, Rusko – Moskva, Taliansko – Lecco), účinkoval na profesionálnych festivaloch na Slovensku, v Česku, vo Francúzsku, v Rakúsku, Holandsku, v USA, na Taiwane a i., je držiteľom mnohých ocenení, Ceny ministra kultúry, zlatej medajly prezidenta SR a ďalších.

Udeľovanie Ceny ministra kultúry SR za rok 2013 Peter Mikuláš a Bratislavský chlapčenský zbor foto: Ľudovít Vongrej

Udeľovanie Ceny ministra kultúry SR za rok 2013
Peter Mikuláš a Bratislavský chlapčenský zbor
foto: Ľudovít Vongrej

www.bchz.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár