Kontratenor Max Emanuel Cenčić koncertuje v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Bratislava bude opäť hostiť ďalšiu svetovú opernú hviezdu. Tentokrát to bude v Záhrebe narodený a v Rakúsku pôsobiaci kontratenor Max Emanuel Cenčić, ktorý na svojom koncerte v Slovenskej filharmónii zaspieva diela z tvorby W.A.Mozarta a G.Rossiniho.

Koncert Maxa Emanuela Cenčića bol pôvodne ohlásený na. 4. októbra 2014 a mal sa konať v rámci jubilejného 50. ročníka Bratislavských hudobných slávností. Z dôvodu ochorenia umelca bol preložený na 6. decembra 2014. Koncert prináša Slovenská filharmónia v spolupráci s agentúrou Kapos v rámci cyklu Svetové operné hviezdy. Umelec sa na Slovensku predstaví po prvýkrát. Orchester Slovenskej filharmónie bude pri tejto príležitosti viesť grécky dirigent George Petrou.

Max Emanuel Cenčić

Slovenská filharmónia

6. december 2014 o 19.30 hod.

Max Emanuel Cenčić, kontratenor

George Petrou, dirigent

Slovenská filharmónia

Tradícia kontratenorov siaha hlboko do minulosti sakrálneho spevu, kedy sa na bohoslužbách mohli v úlohe spevákov prezentovať výlučne muži. Pôvodne išlo o eunuchov, až neskôr vznikali školy, špecializujúce sa na výchovu kontratenoristov. Aj v opernej hudbe účinkovali kontratenory a to ešte v časoch Wolfganga Amadea Mozarta a Gioachina Rossiniho. Slávna tradícia časom oslabla, ale v druhej polovici 20. storočia registrujeme jej výraznú revitalizáciu. Vedúcou osobnosťou svetovej kontratenorovej interpretácie je Max Emanuel Cenčič. Začiatky jeho oslňujúcej kariéry súvisia so slávnym chlapčenským zborom Wiener Sängerknaben. Dnes je podľa mnohých odborníkov považovaný za jednotku v kontratenorovej interpretácii. Účinkuje na prestížnych festivaloch, spolupracuje s najväčšími znalcami hudby dávnejších čias. Jeho kontratenor znie spontánne, prirodzene, je technicky majstrovsky zvládnutý a výrazovo naliehavý. Mozartove a Rossiniho diela spoznávame na odlišných úrovniach, ako je to bežné.

www.cencic.com

Bližšie info o koncerte ako aj o predaji vstupeniek získate na www.kapos.sk, alebo www.filhamonia.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: SF, Kapos

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár