Konvergencie 2018 vzdali hold neskorým kvartetám Ludwiga van Beethovena

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (um. riaditeľ Jozef Lupták) ponúkol bratislavskému publiku vo svojej zimnej časti od 8. do 25. februára 2018 sériu výnimočných podujatí a koncertov, ktoré boli tentokrát venované neskorým kvartetám Ludwiga van Beethovena (1770 – 1827). Hlavný program, pozostávajúci z piatich koncertov v interpretácii renomovaných slovenských a zahraničných umelcov, organizátori festivalu doplnili o viaceré sprievodné podujatia približujúce Beethovenov život, dielo a jeho miesto v kontexte hudobnej kultúry na území dnešného Slovenska.

Beethoven mal (opäť) úspech

Konvergencie týmto projektom nadviazali na predošlé úspešné komplety Šostakovičových (2016, Brodsky Quartet) a Bartókových (2017, Jerusalem Quartet) sláčikových kvartet. V rámci februárových Konvergencií venovaných Beethovenovi, do Bratislavy opäť zavítalo svetoznáme britské sláčikové kvarteto Brodsky Quartet, ktoré v priebehu troch dní uviedlo neskoré kvartetá skladateľa. Spolu s Brodsky Quartet sa na festivale predstavili aj ďalší renomovaní slovenskí a zahraniční umelci. Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Konvergencie 2018, Brodsky Quartet,
foto: Martina Šimkovičová

Okrem pätice Beethovenových kvartet – doplnených skoršími opusmi (op. 74 a 95) – uvedených renomovaným britským súborom Brodsky Quartet, zaznelo na podujatí ďalších šesť skladateľových diel (vrátane náročného Arcivojvodského tria a Septeta op. 20 s dychovými nástrojmi), ktoré naštudovali slovenskí umelci v spolupráci so zahraničnými hosťami. Ako uviedli organizátori Konvergencií ,,Festival tak okrem koncentrovaného a v slovenskom prostredí bezprecedentného pohľadu na tvorbu jedného z najväčších géniov klasickej hudby poskytol už tradične aj významný priestor pre prezentáciu domáceho interpretačného umenia.“

Zo slovenských účinkujúcich možno spomenúť vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška, koncertného majstra Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Mariána Svetlíka, sólo-hráčov Slovenskej filharmónie Martina Rumana (viola) a Petra Kajana (fagot), klarinetistu Branislava Dugoviča, violistu Petra Vrbinčíka, kontrabasistu rozhlasového orchestra Jána Prievozníka a umeleckého riaditeľa Konvergencií Jozefa Luptáka (violončelo). S veľkým záujmom verejnosti sa stretli aj sprievodné festivalové podujatia.

Robert Roth čítal Beethovena

Úvodným podujatím februárových Konvergencií bolo čítanie výberu z korešpondencie Ludwiga van Beethovena, ktorý pripravil Andrej Šuba. Skladateľové myšlienky zazneli v interpretácii charizmatického herca Roberta Rotha.

Konvergencie 2018, Roth číta Beethovena,
Robert Roth, Jozef Lupták,
foto: Martina Šimkovičová

Atmosféru podujatia umocňovala Beethovenova hudba v podaní violončelistu Jozefa Luptáka. Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa s čítaním o hudbe vrátil do bratislavského kníhkupectva Artforum vo štvrtok 8. februára 2018 už po štvrtýkrát, tentokrát pri príležitosti uvedenia kompletu neskorých kvartet Ludwiga van Beethovena renomovaným britským súborom Brodsky Quartet.

Posledné kvarteto vo filme

Na programe Konvergencií bolo v rámci sprievodného podujatia aj premietanie filmu amerického režiséra Yarona Zilbermana s názvom A Late Quartet (Posledné kvarteto). Film je inšpirovaný Sláčikovým kvartetom č. 14 cis mol op. 131, jedným z Beethovenových fenomenálnych neskorých kvartet, ktoré vytvoril po definitívnej strate sluchu. Film premietali 12. februára 2018 v kine Lumière v anglickom jazyku so slovenskými titulkami.

video

,,Keď violončelistovi svetovo uznávaného sláčikového kvarteta diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, budúcnosť súboru sa ocitá v ohrození: potláčané emócie a nekontrolovateľné vášne ohrozujú rokmi budované priateľstvá a spoluprácu. Kvarteto má odohrať koncert, ktorý pravdepodobne bude posledným a jediné, čo môže hudobníkov udržať spolu, sú ich vzájomné vzťahy a sila hudby.“ – uvádza sa v popise filmu.

A Late Quartet (USA, 2012, 105 minút), hrajú: Philip Seymour Hoffman, Christopher Walken, Catherine Keener, Mark Ivanir.

Beethoven o piatej

V piatok 23. februára 2018 sa v bratislavskej kaviarni Berlinka (SNG) uskutočnilo podujatie s názvom Beethoven o piatej / Čaj s Brodsky Quartet. Išlo o neformálne stretnutie s členmi súboru Brodsky Quartet v príjemnom prostredí kaviarne Berlinka prostredníctvom moderovaného rozhovoru o hudbe a živote hudobníkov s ukážkami z Beethovenovej tvorby.

Konvergencie 2018,
Beethoven o piatej/Čaj s Brodsky Quartet,
foto: Martina Šimkovičová

Úvodné koncerty februárových Konvergencií 2018

Úvodná dvojica festivalových koncertov 18. a 21. februára 2018 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu už tradične patrila stretnutiu vynikajúcich slovenských a zahraničných hudobníkov. Na prvom z koncertov (18. 2.)  zaznela Husľová sonáta č. 4 a mol op. 23 a Violončelová sonáta č. 4 C dur op. 102/1. Koncert vyvrcholil Klavírnym triom B dur op. 97 „Arcivojvodské“ (1811) – veľkolepým dielom venovaným arcivojvodovi Rudolfovi, Beethovenovmu žiakovi, patrónovi a synovi Leopolda II. Beethovenove komorné diela interpretovali: vo Švajčiarsku pôsobiaci slovenský huslista Igor Karško, violončelista a umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták a srbský klavirista Aleksandar Serdar.

Konvergencie 2018, Igor Karško, Aleksandar Serdar, Jozef Lupták,
foto: Martina Šimkovičová

Konvergencie 2018,
foto: Martina Šimkovičová

Druhý z úvodných koncertov (21. 2.) otvorila Klavírna sonáta č. 8 c mol op. 13 „Patetická“ v interpretácii Aleksandra Serdara (Srbsko), a po nej nasledovali skladby pre väčšie obsadenia: slávnostné Septeto Es dur op. 20 pre dychové a sláčikové nástroje (venované Márii Terézii) a zriedkavo uvádzané Sláčikové kvinteto „Búrka“ op. 29. Zostavu elitných slovenských a zahraničných hudobníkov (Branislav Dugovič – klarinet, Peter Kajan – fagot, Martin Novák – lesný roh, Marián Svetlík – husle, Martin Ruman – viola, Peter Vrbinčík – viola, Jozef Lupták – violončelo, Ján Prievozník – kontrabas) viedol huslista Sebastian Gürtler, primárius známeho Hugo Wolf Quartet.

Neskoré kvartetá v podaní Brodsky Quartet

22., 24. a 25. februára 2018 zazneli vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu Beethovenove neskoré kvartetá v podaní Brodsky Quartet. „Neskoré sláčikové kvartetá“ z 20. rokov 19. storočia predstavujú Beethovenov posledný fascinujúci návrat k sláčikovému kvartetu, ktorý dokázalo naplno oceniť až 20. storočie.

Konvergencie 2018, Brodsky Quartet,
foto: Martina Šimkovičová

,,V úzkom kruhu boli tieto diela obdivované, no verejnosťou dlho považované za bizarné až nezrozumiteľné, len s občasnými zábleskami skladateľovho génia. Hudba sláčikových kvartet op. 127, 130, 131, 132 a 135 vznikala v blízkosti veľkolepej Missy solemnis, posledných klavírnych sonát či slávnej Deviatej symfónie. Je typická meditatívnosťou, koncentráciou, abstraktnosťou hudobného jazyka a stretávaním výrazových extrémov. Je to hudba absolútnej slobody, sily, kontemplácie a introspekcie. Hudba, ktorá lieči, hudba génia, vznikajúca v jeho vnútornom svete, ktorý nevyrušovali zvuky okolia. Hudba, ktorú treba určite spoznať.“, uviedli organizátori v pozvánke ku koncertu.

Neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena

Brodsky Quartet vystúpi v zložení:

Daniel Rowland – 1. husle
Ian Belton – 2. husle
Paul Cassidy – viola
Jacqueline Thomas – violončelo

Program koncertov

22. februára 2018

Sláčikové kvarteto f mol op. 95 Quartetto serioso“  
Sláčikové kvarteto č. 16 F dur op. 135 (1826)
-prestávka-
Sláčikové kvarteto č. 15 a mol op. 132 (1825)

24. februára 2018

Sláčikové kvarteto Es durop. 74 Harfové“  
Veľká fúga op. 133
-prestávka-
Sláčikové kvarteto č. 13 B dur op. 130

25. februára 2018

Sláčikové kvarteto č. 12 Es dur op. 127 (1824)
-prestávka-
Sláčikové kvarteto č. 14 cis mol op. 131 (1826)

Konvergencie 2018

Festival Konvergencie navštívilo od 8. do 25. februára 2018 viac než 2000 milovníkov hudby. Ako uvádzajú organizátori festivalu ,,Publikum vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu počas piatich koncertov opäť vytvorilo výnimočnú atmosféru, ktorú vo svojom statuse na sociálnej sieti ocenili aj členovia Brodsky Quartet“. Vďaka spolupráci s RTVS si budú môcť poslucháči Rádia Devín vypočuť všetky koncerty aj zo záznamu.

Konvergencie 2018, festivalový tím,
foto: Martina Šimkovičová

Jesenná časť festivalu Konvergencie sa uskutoční od 17. – 23. septembra 2018, kedy sa v Bratislave predstaví súbor Oni Wytars Marca Ambrosiniho s množstvom neobvyklých renesančných a stredovekých nástrojov, ktorého hráči improvizujú s ľahkosťou jazzmanov a hrajú s energiou rockovej kapely. Na programe jesennej časti Konvergencií 2018 bude aj projekt Alehouse Sessions „barokových“ huslistov Bjarta Eikeho a Miloša Valenta či Iva Bittová.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Konvergencie

www.konvergencie.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár