Konzervatoristi na javiskovom stretnutí s piesňami slovenského Schuberta

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Ten, kto v júnový podvečer (8. 6. 2016) zavítal do dominikánskho kultúrneho centra Veritas, určite neoľutoval. Mladí konzervatoristi študujúci operný spev na Timonovej 2 v Košiciach sa predstavili v originálnom vystúpení s názvom Mikuláš Schneider-Trnavský – skúška na koncert. Dramaturgický nápad mladého kreatívneho zbormajstra Lukáša Kozubíka (CZ) sa prepojil s jeho pedagogickou činnosťou v predmete operné štúdio, ktorý sa aj vďaka nemu už tretí rok úspešne etabloval na spomínanom košickom konzervatóriu.

Scenár a režijné vedenie vystúpenia zastrešila Nina Rašiová, ktorá čerpala najmä z autobiografie M. SchneideraTrnavského s názvom Úsmevy a slzy. Tematicky sa jej režijné stvárnenie orientovalo práve na študentské roky skladateľa ktoré strávil v Budapešti, vo Viedni a najmä v Prahe. Predstavenie herecky dotvoril hosťujúci Peter Raši, ktorý oblečený do fraku s cylindrom a paličkou sprítomnil samotného skladateľa v kolorite starosvetského galantného prejavu tých čias. Spevácke výkony študentov boli rozdelené do piatich celkov, medzi ktorými sa odohrávali dialógy mladých spevákov navzájom, ale najmä s postavou Mikuláša Schneidera, ktorý sa im prihováral. Mohli sa tak stretnúť s konkrétnymi zážitkami skladateľa v období ich veku a nachádzať paralely študentských radostí i starostí (finančné suchoty). Pri svojom odchode sa im porúčal s odkazom na trpezlivosť, usilovnosť a vieru v svoje schopnosti.

Mikuláš Schneider-Trnavský – Skúška na koncert, predstavenie operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach, 2016

Mikuláš Schneider-Trnavský – Skúška na koncert,
predstavenie operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach, 2016

Nemalú zásluhu na úspešnom hudobnom stvárnení celého predstavenia má Irena Červenáková, skúsená korepetítorka speváckeho oddelenia, ktorá naštudovala všetky klavírne party a predniesla ich s istotou a pestrosťou výrazu Schneiderovej hudby.

Najväčším prínosom celého predstavenia bolo vytvorenie príležitosti študentom prezentovať sa na verejnosti v pôvodnom slovenskom piesňovom repertoári jedného z najväčších autorov tejto žánrovej oblasti. Diváci zas dostali zaujímavú možnosť prirodzene porovnať interpretačné, hlasové, technické i výrazové dispozície jednotlivých mladých spevákov. Zaiste pre nich nebolo jednoduché vystúpiť navzájom pred sebou, svojimi pedagógmi i publikom a to bez možnosti prípravy v zákulisí, keďže po celý čas boli na javisku. Spomedzi účinkujúcich spomeňme napríklad výrazovo farebný hlas Alexandry Patakyovej, Kristiána Kokolusza, Martina Potomu, vyrovnaný register vyšších polôh Barbory Ivanovej či Barbory Šuňavskej, citlivosť výrazu Jany Margovej. Stanislava Vassová očarila svojím zjavom, krásnou farbou a jasnou deklamáciou textu. Prirodzenosťou výrazu a kantilény zaujala Veronika Andrášková, Ján Zreľák zas prekvapil farebnou sýtosťou a zvukovou intenzitou hlasu, zároveň presnosťou artikulácie textu. Všetkým patrí pochvala za spevácke či herecké výkony v sólových či ansámblových výstupoch.

Mikuláš Schneider-Trnavský – Skúška na koncert, Peter Raši, študenti predstavenie operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach, 2016

Mikuláš Schneider-Trnavský – Skúška na koncert,
Peter Raši, študenti
predstavenie operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach, 2016

Mikuláš Schneider-Trnavský – Skúška na koncert, Lukáš Kozubík, študenti, predstavenie operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach, 2016

Mikuláš Schneider-Trnavský – Skúška na koncert,
Lukáš Kozubík, študenti,
predstavenie operného štúdia pri Konzervatóriu na Timonovej ulici v Košiciach, 2016

Záver celého vystúpenia bol vypointovaný príchodom samotného Lukáša Kozubíka, ktorý prirodzene neuveril svojim študentom ich čerstvý zážitok zo stretnutia s Mikulášom Schneiderom-Trnavským a vyzval ich k spoločnému spievaniu zborových diel skladateľa. Zazneli dve sakrálne dielka, zborová úprava duchovnej piesne Ó Mária bolestivá a krásna latinská Ave Maria, v ktorej spievali všetci speváci, pričom vynikli kultivovaným zvukom a pozornosťou voči gestám zbormajstra. Za zmienku stojí aj esteticky vkusný program koncertu, vytvorený spoločne v jednej línii s plagátom. Umelecky hodnotný večer tvorivého tímu košického konzervatória prirodzene prináša očakávanie ďalších zdarných projektov, k čomu všetkým želáme veľa inšpirácie a radosti z umeleckej tvorby.

Autor: Andrea Meščanová-Krasnovská

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku