Koronavírus postupne zatvára kultúrne inštitúcie naprieč celým svetom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bezpečnostné opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu Covid-19 prijímajú všetky štáty. Zabraňuje sa zhromažďovaniu väčšieho množstva ľudí na jednom mieste, aby sa predišlo nadmernému šíreniu vírusu. Navyše umelci, najmä sólisti, cestujú po celom svete…

(článok aktualizovaný 12. 3. o 19.45 h.)

Je zrejme zbytočné informovať o podujatiach v Taliansku, kde samotný štát má problémy zabezpečiť základné potreby svojich obyvateľov. Všetky kultúrne podujatia sú v tejto krajine zakázané (o dočasnom zatvorení milánskej La Scaly sme koncom februára informovali TU…). Začneme teda naším západným susedom.

Českej republike na základe vládneho nariadenia zakázali všetky kultúrne podujatia nad sto ľudí s platnosťou od 10. marca. Znamená to, že spolu s ďalšími inštitúciami sú všetky operné domy či filharmonické telesá v tejto krajine uzatvorené až do odvolania tohto zákazu. Podobná situácia je aj v Poľsku a Maďarsku, kde sú zakázané podujatia s vyššou koncentráciou ľudí. Operné domy a filharmónie preto prerušili svoju činnosť. V Poľsku predbežne do 26. marca, Maďarsko tento údaj neupresňuje.

Prečítajte si tiež
Slovenské operné divadlá a hudobné inštitúcie sú kvôli koronavírusu dočasne zatvorené

Národné divadlo Praha, foto: ND Praha

Rakúsku zakázali podujatia s viac ako 500 divákmi, ktoré sa konajú na otvorených priestranstvách. Pre podujatia v uzatvorených budovách je maximálny počet sto. Toto nariadenie nadobudlo platnosť 10. marca a bude platné do konca mesiaca. Zavretá je teda Viedenská štátna opera, častá destinácia slovenských operných fanúšikov. Administratívne zložky tejto inštitúcie uviedli, že budú v najbližších dňoch priamo kontaktovať zákazníkov. Tým, ktorí majú vstupenky na podujatia od 10. do 31. marca, bude vrátená plná suma ceny vstupenky, ak tak urobia do 30. júna. Majitelia abonentných vstupeniek budú informovaní osobitne. Zatvorené sú aj všetky ostatné rakúske operné divadlá či filharmónie.

Švajčiarsko, ktoré bojuje so šírením vírusu najmä na hraniciach s Talianskom, tiež prijalo množstvo opatrení, no povoľuje predstavenia so zníženým počtom divákov. Starším ľuďom a ľuďom so zdravotnými ťažkosťami neodporúča návštevu predstavení. V Opere v Zürichu sa mal 14. marca konať Opernbal, ktorý samozrejme inštitúcia zrušila.

Francúzsko zatiaľ spomedzi európskych krajín pristupuje k rušeniu hromadných akcií menej razantne. Francúzska vláda zakázala akcie s viac ako 1000 ľuďmi, dotýka sa to teda najmä inštitúcií, ktoré disponujú veľkokapacitnými sálami, ako je napríklad Parížska filharmónia, ktorej sieň Pierra Bouleza má kapacitu 2400 divákov.

Parížska opera, ktorá pôvodne uvažovala o znížení počtu miest pre divákov na 800, pristúpila k rozhodnutiu zrušiť predstavenia. V tejto inštitúcii totiž viac ako mesiac a pol trvala štrajková situácia v súvislosti s dôchodkovou reformou. V rámci nej bolo zrušených zhruba 85 predstavení opery, baletu a koncertných podujatí. Parížska opera tak v dôsledku tohto štrajku prišla o zisky v čiastke zhruba 16 miliónov eur.

Opéra national de Paris, zdroj: flickr

Ďalšie pokračovanie krízy v podobe hrozby šírenia koronavírusu už túto inštitúciu jednoducho donútilo zavrieť brány pre návštevníkov. Massenetova Manon v hlavnej úlohe s Pretty Yende sa na javisku uskutoční s vylúčením divákov, aby mohla byť vysielaná on-line. Mnohé francúzske inštitúcie však fungujú ďalej, napríklad Theatre du Chatelet s kapacitou 2000 miest obmedzuje vstup len pre 1000 návštevníkov.

Španielsku zatiaľ naďalej pokračuje v prevádzke Teatro Real v Madride, rovnako ako operné domy vo Valencii, Bilbau či v Oviede. Avšak Opera Liceu v Barcelone prerušila svoju činnosť do 26. marca. V prevádzke pokračuje opera v portugalskom Lisabone. Všetky operné domy návštevníkov upozorňujú na zvýšenú opatrnosť.

Nemecku sa situácia mení v závislosti od spolkových republík tejto krajiny. V Bavorsku sa 10. marca rozhodli nariadiť zrušenie všetkých podujatí pre viac ako 1000 osôb a odporúčajú zrušiť aj podujatia pre viac ako 500 osôb. V Mníchove preto ruší podujatia Bayerische Staatsoper, Mníchovská filharmónia, Kammerspiele či Volkstheater.

Bavorská štátna opera Mníchov, foto: Wilfried Hösl

Nemecké samosprávy môžu určovať pravidlá boja s vírusom vo vlastnej kompetencii. V drážďanskej Semperoper sa mali hrať predstavenia podľa plánu, ale od 12. marca do 19. apríla bude divadlo zatvorené. Zatvorená je aj Drážďanská filharmónia.

Operný dom v Hamburgu k 12. marcu informuje, že v súčasnosti nemá žiadne obmedzenia v prevádzke, ktoré by vyplývali z hrozby šírenia vírusu. Rovnako však zabezpečuje hygienické potreby pre divákov a žiada ľudí z rizikových oblastí, aby divadlo nenavštívili. Elbphilharmonie Hamburg bude zatvorená do 30. apríla. V Berlíne zatvorili svoje brány, od 11. marca do 19. apríla, Staatsoper Unter den LindenDeutsche Oper.

V Staatsoper Unter den Linden budú niektoré predstavenia hrať v prázdnej sále a bezplatne ich odvysielajú prostredníctvom svojej internetovej stránky www.staatsoper-berlin.de. Napríklad dnes (12. 3.) si týmto spôsobom diváci, s prístupom na internet na celom svete, môžu pozrieť Bizetovu Carmen pod taktovkou Daniela Barenboima. Takto avizuje odvysielať svoje produkcie viacero operných domov či filharmónií z rôznych krajín sveta, stačí si pozrieť ich internetové stránky.

Opera vo Frankfurte zatiaľ pokračuje v prevádzke, prijala mimoriadne opatrenia pre dezinfekciu svojich priestorov. Neďaleká opera v Stuttgarte však svoje predstavenia zrušila do 19. apríla. V týchto dňoch sa mal na jej javisku slovenský barytonista Dalibor Jenis (14. – 24. marca) predstaviť v titulnej role Verdiho opery Rigoletto. Mnohé menšie operné domy naprieč Nemeckom pokračujú v prevádzke.

Opera Frankfurt, foto: Barbara Aumüller

Bruselská opera La Monnaie neruší predstavenia. Divadlo sa bude prezentovať aj prostredníctvom online festivalu OperaVision, v rámci ktorého ponúkne v marci v priamom prenose Mozartovu Da Ponte trilógiu aj so slovenskou sopranistkou Simonou Šaturovou, písali sme o tom v článku: Festival OperaVision ponúka sedem internetových prenosov Mozartových opier. Rovnako ďalej funguje aj opera v belgickom Liege, v holandskom Amsterdame či v hlavnom meste Luxemburska.

Operné domy v niektorých škandinávskych krajinách zatiaľ podujatia nerušia, prijímajú však odporúčania orgánov, ktoré nariaďujú zákaz podujatí pre viac ako 500 osôb. Opera vo švédskom Štokholme preto znížila svoju kapacitu, opera vo fínskych Helsinkách pokračuje v programe. Iná situácia je v Nórsku, kde sa predstavenia zrušili do 5. apríla. Dánsko ruší predstavenia do 27. marca.

Vo Veľkej Británii zatiaľ nepristúpili k žiadnym rušeniam predstavení, napríklad Royal Opera House v Londýne naďalej ponúka inscenácie v plnom rozsahu. Samozrejme, návštevníkov informuje o preventívnych opatreniach. Za zmienku však stojí, že svetoznámy nemecký tenorista Jonas Kaufmann, ktorý mal v týchto dňoch účinkovať na doskách londýnskeho operného domu v Beethovenovom Fideliovi, svoje účinkovanie po prvom predstavení zo zdravotných dôvodov zrušil. Ako uviedol na sociálnych sieťach, bojuje s infekciou.

Metropolitná opera New York, foto: Jonathan Tichler

Opera v Sydney pokračuje v sezóne, rovnako zatiaľ aj operné domy v Rusku. Metropolitná opera v New Yorku dnes oznámila, že ruší svoje predstavenia do 31. marca. MET-ka neuvedie ani sobotný kinoprenos Wagnerovho Blúdneho Holanďana. Rovnako rušia predstavenia aj ďalšie operné domy v USA. Opera v japonskom Tokiu prerušuje predstavenia zatiaľ do 24. marca.

Informácie sú aktuálne k 12. marcu 2020 a je pravdepodobné, že sa budú s vývojom situácie meniť.

Pripravila Dáša Juhanová

zdroj: internet, agentúrne správy, článok aktualizovaný 12. 3. o 19.45 h.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár