Do Košíc sa vracia Grófka Marica

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Prvou premiérou novej sezóny súboru košickej opery bude klasická opereta, ktorá ako žáner pribudne do repertoáru divadla po viac ako šiestich rokoch. 17. októbra 2014 zaznie z javiska Historickej budovy Štátneho divadla Košice jedna z najznámejších a najhrávanejších operiet Grófka Marica maďarského skladateľa Emmericha Kálmána.

Klasická opereta Grófka Marica bola skomponovaná roku 1924 a jej uvedením si Košičania zároveň pripomenú deväťdesiat rokov od jej prvého uvedenia. Táto komická spevohra, ktorej libreto napísali Julius Brammer a Alfred Grünwald je plná milostných zápletiek, dejových zvratov a v neposlednom rade ľúbezných – dnes takmer až notoricky známych a mimoriadne populárnych melódií. V posledných desaťročiach je jedným z najhranejších titulov vo svojom žánri. Grófka Marica bude uvedená v slovenskom preklade (Ladislav Holoubek) s akcentom na jazykovú hru a vtip.

Grófka Marica, ŠD Košice 2014, foto: Joseph Marčinský

Grófka Marica, ŠD Košice 2014,
foto: Joseph Marčinský

Hudobné toto dielo naštudoval domáci dirigent Igor Dohovič, podľa ktorého je opereta neoprávnene považovaná za „ľahší“ žáner. „Ale je to len pocit. Urobiť dobre operetu, ktorá vyvolá pocity aké má vyvolať, je veľmi ťažké. Je veľmi priehľadná, počuť v nej každú čo i najmenšiu chybičku, každé zaváhanie speváka, orchestra, zboru. Náročné sú aj tance, ktoré sú jej súčasťou. Tieto zložky do seba nezapadajú ľahko, lebo je ich veľa. A opereta je práve žánrom, ktorý spája všetko. A tým pádom je oveľa náročnejšia, hoci navonok pôsobí ako žáner, ktorý uvoľní a rozosmeje,“ hovorí Dohovič, podľa ktorého má opereta v Košiciach svojho diváka a je veľmi žiadaným žánrom. „Grófka Marica patrí k skvostom operetnej literatúry, je plná zábavy, vtipných situácií, lásky, typickej operetnej hudby a verím, že každého diváka roztancuje. Verím, že tento titul bude prínosom nielen pre súbor, ale aj pre diváka. Hudba Kálmána je jeden krásny optimistický svet, ktorý dokáže potešiť, pohladiť, chytiť za srdce, vyčarovať úsmev a možno občas aj vytlačiť nejakú slzičku. Budeme radi ak si diváci túto operetu obľúbia rovnako ako my,“ dodáva dirigent.

Grófka Marica, ŠD Košice 2014, foto: Joseph Marčinský

Grófka Marica, ŠD Košice 2014,
foto: Joseph Marčinský

Réžiu pripravovanej operety Emmerich Kálmána Grófka Marica, ktorá bude mať premiéru 17. októbra, zverilo vedenie opery do rúk českej režisérky Dagmar Hlubkovej, ktorá po kariére speváčky má za sebou niekoľko úspešných produkcií operiet či muzikálov v českých divadlách. Grófka Marica oslovuje režisérku predovšetkým skvelou hudbou.

,,Marica sa hráva často, na mnohých javiskách. Ja osobne som ju videla viackrát a mnohokrát som v nej aj hrala. Ale snažím sa nájsť svoju cestu. Určite by som nechcela nikoho kopírovať. Navyše hráme teraz, tu v Košiciach. Bola by som rada, keby sa nám podarilo urobiť príjemnú, možno nie okázalú, ale napriek tomu operetu so všetkým, čo k nej patrí. Verím, že divákov osloví aj to, že sa operetu snažíme podať súčasnejším jazykom. Tým ale nechcem nikoho vystrašiť. Košičania sa určite môžu tešiť najmä na vynikajúce spevácke výkony. Jednotlivé postavy sú veľmi dobre obsadené a spevákom výborne sekundujú ich kolegovia z činohry, ktorí celému dodávajú trochu iný esprit a iný pohľad na operetu.

Opereta je taká rozprávka pre dospelých a dáva im tie príjemné pocity, ktoré v istom veku každý rád vyhľadáva. Zažila som obdobie, keď sa hovorilo, že opereta s touto generáciou vymrie. Ale nevymrela. Vždy sa sály plnia ľuďmi v istom veku, ktorí tú svoju rozprávku jednoducho chcú vidieť stále a opakovane. Jednoducho ten divák k operete s tým vekom príde. Či sa to kritikom páči alebo nie. S tým nič neurobia.“

Grófka Marica, ŠD Košice 2014, foto: Joseph Marčinský

Grófka Marica, ŠD Košice 2014,
foto: Joseph Marčinský

V hlavných postavách sa predstavia domáci sólisti Tatiana Paľovčíková – Paládiová, Jaroslav Dvorský, Titusz Tóbisz či Marek Gurbaľ, ale aj niekoľko zaujímavých hostí. Ďalšiu operetnú úlohu bude v Košiciach spievať Filip Tůma, predstaví sa aj maďarský tenorista Zsolt Vádasz či Helena Bécze-Szabóová v postave Marice. V niektorých postavách budú účinkovať aj herci košickej činohry Peter Cibula, Beáta Drotárová, Ivan Krúpa a Róbert Šudík.

Pre Tůmu je postava Kolomana Župana z Varaždína len treťou operetnou postavou v repertoáru. „Prvá bola Veselá vdova v Bratislave a potom prišla Čardášová princezná, ktorá je dodnes akýmsi kultovým predstavením tu v Košiciach. A teraz prišla Grófka Marica. Je to pre mňa kvôli pracovnej vyťaženosti veľký boj, nemôžem tomu venovať toľko času, koľko by som chcel a tak bojujem najmä s choreografiami a aranžmánmi. Je to trochu hektické,“ povedal o skúšobnom období Tůma. Podľa neho je Marica vyváženejšia, sú v nej krajšie a nápaditejšie melódie. „V operete sa človek nemusí hrať s nejakou veľkou psychológiou. Opereta je zábavná, milá vtipná, musí to byť rýchle a nie je tam priestor na filozofovanie. Robíme to tak, aby to bolo úsmevné a krásne a aby divák odchádzal z predstavenia s úsmevom,“ dodal.

Grófka Marica, ŠD Košice 2014, foto: Joseph Marčinský

Grófka Marica, ŠD Košice 2014,
foto: Joseph Marčinský

V hlavnej úlohe Marica sa okrem domácej sólistky Tatiany Paľovčíkovej – Paládiovej predstaví aj hosťujúca Helena Bécze – Szabó. „Hovorí sa, že opereta je ľahší žáner, ale práve Grófka Marica či Čardášová princezná, ale aj všetky Lehárove operety kladú na spevákov veľmi veľké nároky a vôbec nie sú pre speváka ľahké. Určite si vyžadujú vyspelého operného speváka,“ hovorí o náročnosti operety. Postavu Marice si zamilovala. „Je taká, že v niektorých momentoch sa v nej človek aj nachádza. Ako každá žena má svoje predstavy o krásnom vzťahu, ale keď sa naozaj zamiluje, vie byť aj veľmi hysterická. A ten temperament a vášeň, ktoré od nás pani režisérka neustále vyžaduje, sa často veľmi ťažko hľadajú . A keď som svojmu mužovi hovorila, že musím byť temperamentná, tak mi jednoducho povedal, daj do toho to, čo si ty. Ale človeka trochu zväzuje aj spev, ktorý je veľmi náročný. A keď doňho človek dáva všetko, často to herecké zaniká, A v tom je celý proces veľmi náročný. Verím, že to bude Marica, ktorú čakajú diváci a v ktorej sa budem aj ja dobre cítiť,“ vraví o svojej postave. Podľa nej je pre všetkých spevákov na scéne, ale najmä pri skúšaní, veľkým šťastím, že v predstavení hrajú aj herci Beáta Drotárová, Ivan Krúpa, Róbert Šudík a Peter Cibula. „Dá sa od nich odkukať veľa hereckého. Keď sa pozerám na ich scény, tak veľa učím. Najmä to ako to ten herec dokáže zahrať a povedať. Pretože v operete je náročné práve to, že musíte spievať aj hovoriť,“ dodáva Bécze – Szabó.

Emmerich Kálmán
Grófka Marica
Štátne divadlo Košice
opereta
Premiéry: 17. a 18. október 2014

Réžia: Dagmar Hlubková
Hudobné naštudovanie:Igor Dohovič
Preklad a texty piesní: Ladislav Holoubek
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Tomáš Kypta
Dirigenti: Igor Dohovič, Jan Novobilský
Zbormajster: Lukáš Kozubík
Choreograf: Oleksandr Khablo
Dramaturg: Peter Hochel
Asistent réžie: Nina Rašiová
OSOBY A OBSADENIE
Marica: Helena Becse Szabó, Tatiana Paľovčíková – Paládiová
Tasilo Endrödy-Wittemburg: Jaroslav Dvorský, Zsolt Vadász
Líza Endrödy-Wittemburg: Oľga Bezačinská, Eva Nováková
Móric Dragomir Populescu: Titusz Tóbisz
Koloman Župan z Varaždína: Marek Gurbaľ, Filip Tůma
Karol Štefan Liebenberg: Peter Cibula
Efrozina von Rosenthal: Beáta Drotárová
Johann Katzelhubermayer: Ivan Krúpa
Ilona Dambössiová: Alena Fialeková, Dana Mlynárová
Manja: Viktória Norko-Marková, Janette Zsigová
Čeko: Róbert Šudík
Komorná: Dana Mlynárová, Alena Fialeková
Spoluúčinkuje orchester a zbor Opery ŠD Košice
a študenti tanečného odboru Konzervatória na Exnárovej ulici v Košiciach

www.sdke.sk

Grófka Marica plagát

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠDKE, foto, Joseph Marčinský

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár