Košická hudobná jar 2018 privíta umelcov s medzinárodným renomé

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Jeden z najstarších medzinárodných hudobných festivalov na Slovensku Košická hudobná jar (KHJ) ponúka vo svojom 63. ročníku (19. apríla – 17. mája 2018) lákavé symfonické i komorné projekty a nebude chýbať ani operný koncert. Viaceré diela zaznejú v Košiciach prvýkrát a okrem domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) sa predstavia významné hudobné zoskupenia a umelci medzinárodného renomé.

Košická hudobná jar už od svojich začiatkov privádza do Košíc nielen elitných umelcov, ale aj začínajúcich virtuózov so sľubne našliapnutou kariérou. Tí sa častokrát aj vďaka mimoriadne príjemnej atmosfére mesta k nám radi vrátia aj neskôr, kedy sú už na tzv. vrchole slávy.“ približuje riaditeľ ŠfK, Július Klein.

Práve takýmto mladým talentom zverila filharmónia do rúk Otvárací koncert festivalu KHJ, ktorý 19. apríla povedie taktovka taiwanského dirigenta, Yu-An Chang(a). Sólistom večera bude uznávaný francúzsky violončelista Bruno Philippe – laureát prestížnej súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli. Lákavá dramaturgia koncertu vytvorená z diel ruských velikánov hudby – S. Rachmaninova, S. Prokofieva a M. Balakireva je taktiež prísľubom skvelého hudobného zážitku.

YuAn Chang, zdroj: ŠFK

Nielen pre priaznivcov operných melódií je pripravený druhý symfonický koncert s príznačným názvom Operné Pêle mêle. Pestrú dramaturgiu koncertu 26. apríla naplní vokálne umenie kórejskej sopranistky Sooyeon Kim v spolupráci so stálym hosťujúcim dirigentom ŠfK, Leošom Svárovským. Tretí symfonický koncert festivalu sa 4. mája ponesie v znamení pozitívnych návratov výnimočných umelcov „Sme potešení, že sa opäť na našom pódiu spolu s domácim orchestrom ŠfK stretnú dve významné osobnosti dvoch generácií formujúce tak slovenské, ako aj české interpretačné umenie a hudobný život – Ondrej Lenárd a Jan Mráček.“, hovorí riaditeľ J. Klein. Ich majstrovstvo je  zárukou neopakovateľných zážitkov.

Koncert Štátnej filharmónie Košice, 2017,
Jan Mráček, Ondrej Lenárd,
foto: Jaroslav Ľaš

Záverečnému symfonickému koncertu KHJ je vždy venovaná mimoriadna pozornosť. Aj tento rok dramaturgia festivalu nadviazala na tradíciu uvádzania veľkých vokálno-symfonických opusov, ktoré do Domu umenia prinášajú špecifickú koncertnú atmosféru. Tú 17. mája nepochybne vytvorí jeden z ukrytých pokladov romantických duchovných kompozícií, čakajúcich na svoje sporadické znovuobjavenie – veľkolepé Requiem d mol operetného majtra Franza von Suppého. Okrem orchestra ŠfK sa na Záverečnom koncerte 63. Košickej hudobnej jari v spolupráci s Českým akademickým zborom pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera predstaví aj kvarteto vynikajúcich sólistov: Eva Hornyáková, Michaela Zajmi, Michal Lehotský, Jevhen Šokalo.

Komorné podujatia ponúknu nielen koncerty

Okrem 4 symfonických4 komorných koncertov ponúkne Košická hudobná jar aj komornú hudobno-dramatickú inscenáciu na motívy života a tvorby Marty Kubišovej z dielne Slovenského národného divadla. Publiku sa na predstavení Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu v Kasárňach/Kultúrparku 9. mája predstaví trojica hercov Monika Potokárová, Silvia Holečková a Daniel Žulčák. Spojenie hudby a slova ponúkne aj koncert 30. apríla na doskách Malej scény Štátneho divadla Košice, na ktorom sa skĺbi mimoriadna interpretačná muzikalita renomovaného sláčikového kvarteta Pavel Haas Quartet a charizmatický prejav slovenského herca Róberta Rotha. Muzikalita a interpretačná znalosť tzv. starej hudby sa snúbia v projekte Talianske nebo súboru Cappella Mariana špecializujúceho sa práve na interpretáciu stredovekého viachlasu, renesančnej polyfónie a vokálnych diel raného baroka, ktoré sa rozoznejú v priestoroch kostola Premonštrátov 6. mája.

Cappella Mariana, foto: Petra Hajská

Ďalšou z noviniek festivalu je sólový klavírny recitál, ktorý organizátori zverili do rúk vynikajúceho slovenského klaviristu Mikiho Skutu. Ten poslucháčov vo Východoslovenskej galérii 15. mája vtiahne do mystéria Bachovej svojim prevedením slávnych Goldbergových variácií.  Do sveta jazzovej hudby 23. apríla zablúdi saxofónové kvarteto Parallax Saxophone Quartet, zložené zo študentiek prestížnej Royal College of Music v Londýne. V ich podaní sa v unikátnych priestoroch podkrovia Východoslovenského múzea rozozvučia pôsobivé aranžmány populárnych skladieb G. Gershwina, či S. Barbera.

Festival každoročne ponúka aj sprievodné podujatia. Počas celého festivalu bude návštevníkom v Dome umenia sprístupnená výstava obrazov Anatolija Koncuba s názvom Putovanie s anjelom. Filharmonici tiež vycestujú do Spišskej Novej Vsi, kde spolu s japonskou huslistkou Ayako Yonetani odohrajú Koncert pre mesto. Novinkou na Košickej hudobnej jari bude predkoncertná prednáška k Záverečnému koncertu (17. 5.)

Košická hudobná jar je podujatím medzinárodného renomé, ktoré každoročne spestruje hudobný život Košíc a regiónu unikátnymi umeleckými podujatiami. Programová ponuka 63. ročníka festivalu túto tradíciu iba potvrdzuje.

Kompletný program Košickej hudobnej jari

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠfK

PR článok


 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár