Košická hudobná jar 2021 bude v lete

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Etablovaný medzinárodný festival Košická hudobná jar (KHJ) ponúkne vo svojom 65. ročníku množstvo lákavých symfonických a komorných koncertov. Do Košíc zavítajú renomovaní zahraniční umelci z Ruska, Nemecka, Francúzska a Českej republiky. KHJ sa bude konať od 9. do 29. júla 2021. Štátna filharmónia Košice presunula podujatie z mája na júl kvôli epidemiologickej situácii. Návštevníci tým získajú aj celkom nové zážitky.

(reklamný článok, ŠfK)

Renaudin Vary, Latry, Kobekina

Jednou z mimoriadnych udalostí 65. ročníka Košickej hudobnej jari bude open air koncert trumpetistky Lucienne Renaudin Vary, ktorý odznie pri príležitosti 100. výročia narodenia argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu v príjemnom prostredí Kasární/Kulturparku.

Lucienne Renaudin Vary, foto: Simon Fowler, zdroj: ŠfK

Nemenej lákavý zážitok sľubujú aj ostatné symfonické koncerty. Taktovka Roberta Jindru uvedie Wagnerových Majstrov spevákov norimberských (výber z opery) v interpretácii famózneho basbarytonistu Adama Plachetku. V spolupráci so Zbyňkom Müllerom prehovorí Beethovenova „Eroica“.

Na Záverečnom koncerte festivalu predstaví svoje interpretačné majstrovstvo ruská violončelistka Anastasia Kobekina, víťazka mnohých prestížnych medzinárodných súťaží pod vedením slovenského dirigenta Rastislava Štúra.

Pocta Jozefovi Podprockému

Súčasťou KHJ bude aj dielo skladateľa Jozefa Podprockého (1944 – 2021), ktorého život aj tvorba boli úzko späté so Štátnou filharmóniou Košice. „Osobnosť Jozefa Podprockého mimoriadnym spôsobom zasiahla do slovenského hudobného života. Ako spomienku na osobnosť človeka, ktorý nás svojím životom a tvorbou pozitívne ovplyvňoval, sme do programu zaradili jeho posledné dielo Variácie – metamorfózy, napísané na objednávku Štátnej filharmónie Košice pri príležitosti jej 50. výročia. Vrcholom skladby je epizóda, ktorá bola autorovou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice. K Podprockého kompozícii sme do programu symbolicky priradili Concertino pre klavír a orchester jeho učiteľa, Jána Cikkera,“ hovorí riaditeľka filharmónie Lucia Potokárová. Koncert zaznie v interpretácii klaviristky Jordany Palovičovej a Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Zbyňka Müllera.

Zároveň aj tento rok ŠfK ponúka sériu komorných koncertov. Akousi pozvánkou na jubilejný 50. ročník Medzinárodného hudobného festivalu Ivana Sokola (MOFIS) bude účinkovanie Oliviera Latryho, titulárneho organistu Notre-Dame de Paris. V rámci KHJ uvedie koncert v Dóme sv. Alžbety.

Olivier Latry, titulárny organista veľkého organu katedrály Notre-Dame v Paríži, foto: Deyan Parouchev

Na sólovom klavírnom recitáli sa predstaví mladý ruský virtuóz Daniel Kharitonov. Do čias dávno minulých návštevníkov prenesie lutnové duo prostredníctvom diel obdobia renesancie a baroka. (Namiesto pôvodne ohlasovaného vokálneho súbor Schola Minor.) Milovníkov pôvabnej súhry sláčikového kvarteta zaiste poteší koncert špičkových hudobníkov z Goldmund Quartet.

Vstupenky budú v predaji od 25. mája 2021. Viac informácií o programe, ako aj ďalších epidemiologických usmerneniach poskytne Štátna filharmónia Košice už čoskoro na svojom webe www.sfk.sk a sociálnych sieťach.

Informovala: Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár