Košická opera uvedie na festivale Eurokontext.sk v SND Dialógy karmelitánok

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Opera Štátneho divadla Košice bude v stredu 11. júna hosťovať v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. V historickej budove SND uvedie v rámci programu nového festivalu Eurokontext.sk operu Francisa Poulenca Dialógy karmelitánok.

Dialógy karmelitánok uviedlo košické divadlo v celoslovenskej premiére v marci 2013 v réžii Lindy Keprtovej a hudobnom naštudovaní Ondreja Olosa. Zároveň v rámci bývalého Česko-Slovenska toto dielo prvýkrát zaznelo vo francúzskom origináli. „Dielo F. Poulenca sme sa rozhodli inscenovať pri príležitosti 50. výročia úmrtia tohto významného francúzskeho skladateľa. Zároveň sme do repertoáru divadla chceli opäť dostať dielo s religióznou tematikou. Dej opery je situovaný do obdobia Veľkej francúzskej revolúcie – do nálady nedefinovateľnej morálky, kedy je každý donútený dotknúť sa svojho vlastného osudu a musí sa rozhodovať medzi strachom zo života a bázňou pred smrťou. Sestry karmelitánskeho rádu sú vystavené veľkým otázkam duchovného charakteru, s ktorými sa na ceste životom stretáva každý z nás, hoci v súčasnosti sa nad nimi zamýšľame veľmi málo. Opera je napísaná podľa skutočného príbehu 16 karmelitánok z francúzskeho mesta Compiégne, ktoré podľa sľubu čistoty a svojho svedomia chceli pokračovať v rehoľnom spôsobe života. Ale do ich života vtrhla ako krutá a ničivá sila revolúcia. Nielenže im to zakázala, ale rádové sestry fyzicky zlikvidovala na popravisku,“ hovorí o Dialógoch umelecký šéf košickej opery Karol Kevický. Záštitu nad premiérou mal košický arcibiskup Mons. Bernard Bober a opera sa stretla s výnimočným ohlasom nielen u divákov, ale aj u odbornej kritiky. Výsledkom je, že sa stala najoceňovanejším operným titulom košického divadla za posledné desaťročia.

Dialógy karmelitánok, ŠD Košice, 2013 foto: Joseph Marčinský

Dialógy karmelitánok, ŠD Košice, 2013
foto: Joseph Marčinský

Špecializovaný portál operaslovakia.sk zverejnil v júli 2013 výsledky druhého ročníka Ankety opernej kritiky 2012/2013. V hlasovaní šiestich kritikov (Michaela Mojžišová, Lýdia Urbančíková, Terézia Ursínyová, Vladimír Blaho, Jozef Červenka, Pavel Unger) získali Dialógy karmelitánok 1. miesto v kategórii Najlepšia inscenácia sezóny. Režisérka Linda Keprtová zvíťazila v kategórii Objav roka a tretie miesto získala aj v kategórii Skokan roka. ,,Inscenácia počnúc dramaturgickým výberom, cez javiskovú podobu až po hudobné naštudovanie nemá chybu. Hlavnú zásluhu na tom má dramaturgička, režisérka a scénografka Keprtová v jednej osobe, ktorá bez zbytočného prvoplánovaného aktualizovania dokázala dať javiskovému tvaru silnú aktuálnosť a emotívnosť. Množstvom nápadov, používaním čitateľných symbolov a umným včlenením tanečnej zložky do scénického diania dokázala aj z „krvavého“ a napínavého príbehu urobiť umným aranžovaním estetickú záležitosť bez zbytočných naturalizmov a podčiarknuť myšlienkové posolstvo diela. Keďže kvalitné bolo aj hudobné naštudovanie a príkladná práca s jednotlivými účinkujúcimi, z ktorých viacerí podali výkony takmer na úrovni činohercov, prvenstvo tejto inscenácie je nespochybniteľné,“ napísal o Dialógoch karmelitánok hudobný kritik Vladimír Blaho.

Dialógy karmelitánok, ŠD Košice, 2013 foto: Joseph Marčinský

Dialógy karmelitánok, ŠD Košice, 2013
foto: Joseph Marčinský

Ohlasy kritiky na košické „karmelitánky“ sa prejavili aj v nomináciách na prestížne ocenenie divadelné DOSKY 2013. S Dialógmi karmelitánok súviseli nominácie v troch kategóriách. Inscenácia bojovala v katregórii Najlepšia inscenácia sezóny a režisérka Linda Keprtová v kategórii Najlepšia réžia a Objav roka. DOSKY si napokon odniesla režisérka Linda Keprtová v kategórii Najlepšia réžia sezóny. „Krásna je samotná opera o fantastickej téme a v neposlednom rade sa o to pričinil celý súbor, ktorý vynikajúco spolupracoval a myšlienke od začiatku uveril,“ hovorí o úspechu opery režisérka Keprtová.

Francis Poulenc

Dialógy karmelitánok

11. jún 2014

historická budova SND

hosťovanie opery ŠD Košice v rámci festivalu SND Eurokontext.sk

Realizačný tím

Hudobné naštudovanie: Ondrej Olos

Réžia: Linda Keprtová

Scéna: Linda Keprtová

Kostýmy: Danica Hanáková

Dirigent: Ondrej Olos, Maroš Potokár

Zbormajster: Lukáš Kozubík

Dramaturg: Linda Keprtová

V historickej budove SND sa súbor košickej opery predstaví pod taktovkou Ondreja Olosa v tomto obsadení:

Markíz de la Force: Marián Lukáč

Rytier de la Force: Jaroslav Dvorský

Blanche: Janette Zsigová

Thierry: Pavol Spišský

Madame de Croisy: Adriana Hlavsová

Sestra Konstance: Michaela Várady

Matka Mária: Lucie Hilscherová

M.Javelinot: József Havasi

Madame Lidoine: Tatiana Paľovčíková

Sestra Matilda: Lenka Čermáková

Matka Jeane: Andrea Nemcová

Kaplán: Anton Baculík

1. komisár: Titusz Tóbisz

2. komisár: Marek Gurbaľ

Žalárnik: Marek Gurbaľ

Dôstojník: Štefan Hundža

Eurokontext.sk 2014

www.eurokontext.sk

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár