Košická opera uvedie v jaskynnom divadle v Maďarsku najznámejšie operné dvojičky

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Po štyroch rokoch sa operný súbor Štátneho divadla Košice v závere tohto týždňa vráti do dôverne známeho mestečka Fertőrákos neďaleko mesta Sopron na západe Maďarska. V zrekonštruovaných priestoroch jedinečného jaskynného divadla tu v piatok 10. a v sobotu 11. júla uvedie najznámejšie operné dvojičky, jednoaktovky Sedliacka česť  Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggiera Leoncavalla, ktoré mali v košickom divadle v réžii Michaela Taranta premiéru v máji 2014.

Hosťovanie operného súboru z Košíc v netradičnom prostredí jaskyne vo Fertőrákosi má už takmer dvadsaťročnú tradíciu. Košičania sa tu naposledy predstavili v lete 2011 s operou Figarova svadba, rok predtým tu uviedli Barbiera zo Sevilly Gioachina Rossiniho a La Traviatu Giuseppe Verdiho.

La Traviata, Opera ŠD Košice, Jaskynné divadlo vo Fertőrákosi (Maďarsko), 2010

La Traviata, Opera ŠD Košice,
Jaskynné divadlo vo Fertőrákosi (Maďarsko), 2010

Predstavenia v jaskynnom divadle majú svoju osobitú atmosféru. Jaskyne totiž nie sú prírodné, ale vznikli v rokoch druhej svetovej vojny. Vtedy tu fungoval pracovný tábor pre väzňov, ktorí celý komplex ručne vykopali. Po vojne sa stali jaskyne pamätným miestom a divadlo v nich vzniklo pred dvoma desiatkami rokov.  ,,Je to tu stále osobité. Nikdy nevieme, čo sa môže stať. Zažili sme tu aj krušné chvíle. Jeden rok sa strhla búrka, voda sa valila dnu, vypadol prúd a doslova sme museli držať kulisy,“ spomína vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice František Ténai.

Jaskynné divadlo vo Fertőrákosi (Maďarsko)

Jaskynné divadlo vo Fertőrákosi (Maďarsko)

Jaskynné divadlo vo Fertőrákosi prešlo v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá sa dotýkala nielen hľadiska, ale aj priestorov pre umelcov. Opera košického divadla bude jedným z prvých súborov, ktoré vyskúšajú nové podmienky. „Priestor jaskyne má úžasnú akustiku. A výborne sa tam hrá. Publikum je tam veľmi dobré, ale pritom náročné. Prevažnú časť tvoria Rakúšania. A tí keď sa im niečo nepáči, dajú to hneď najavo,“ povedal o sopronskej jaskyni pred desiatimi rokmi šéf košickej opery Karol Kevický.

Je viac ako pravdepodobné, že aj v tomto roku uvidí košické predstavenia najznámejších operných dvojičiek, jednoaktovky Sedliacka česť  Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggiera Leoncavalla v piatok 10. a v sobotu 11. júla 2015 vypredané hľadisko, ktoré znamená stovky divákov. Pre košickú operu je viac ako potešiteľné, že záujem o jej produkcie trvá a súbor má možnosť na záver sezóny ukázať svoje kvality aj v tomto netradičnom prostredí.

Predstavenia diriguje autor hudobného naštudovania Peter Valentovič, v alternáciách účinkujú – Sedliacka česť: Jolana Fogašová, Tatiana Paľovčíková – Paládiová (Santuzza), László Boldizsár, Jaroslav Dvorský (Turiddu), Martin Bárta, Zoltán Vongrey (Alfio), Gabriela Hübnerová (Lola), Andrea Nemcová, Erika Šporerová (Lucia), – Komedianti: László Boldizsár, Titusz Tóbisz (Canio), Anton Baculík (Peppe), Martin Bárta, Zoltán Vongrey (Tonio), Tatiana Paľovčíková, Janette Zsigová (Nedda) a Marek Gurbaľ, Marián Lukáč (Silvio). Spoluúčinkuje orchester a zbor Opery Štátneho divadla v Košiciach.

Komedianti, Opera ŠD Košice foto: Joseph Marčinský

Komedianti, Opera ŠD Košice
foto: Joseph Marčinský

Viac o jaskynnom divadle vo Fertőrákosi sa dozviete na www.fertorakosikofejto.hu

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár