Košická opera uviedla v maďarskom jaskynnom divadle Pucciniho Bohému

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Fertőrákos/Košice – Operný súbor Štátneho divadla Košice sa aj v tomto roku predstavil v maďarskom jaskynnom divadle Barlangszínház, kde 5. júla 2019 uviedol Pucciniho Bohému pod taktovkou šéfdirigenta ŠD Viniciusa Kattaha.

Sedemnástykrát uzavrela Opera Štátneho divadla Košice sezónu v netradičnom prostredí jaskynného divadla Barlangszínház v maďarskej obci Fertőrákos neďaleko Šoprone. V rámci letného operného festivalu opäť po sedemnástich rokoch uviedla košická opera slávnu Pucciniho Bohému, tentokrát sa predstavili s inscenáciou Michaela Taranta, ktorá mala premiéru v septembri 2016.

Reklama

Pod taktovkou šéfdirigenta Viniciusa Kattaha sa u našich južných susedov predstavili domáci aj hosťujúci sólisti Janette Zsigová, Michaela Várady, Gergely Boncsér, Marek Gurbaľ, Martin Kovács, Jiří Přibyl, Juraj Peter, Zdenko Vislocký, Martin Potoma a Pavol Spišský. Spolúčinkoval orchester a zbor Opery ŠD Košice.

G. Puccini: Bohéma, Opera ŠD Košice, 2016, Michaela Várady (Musetta),
foto: Jozef Marčinský

Jaskynné divadlo Barlangszínház je umiestnené v dnes už nevyužívanom kameňolome v obci Fertőrákos. O usporiadaní exteriérových divadelných predstavení v tomto netradičnom prostredí ako prvý uvažoval známy skladateľ a dirigent Ernő Dohnányi (1877 – 1960).

V roku 1937 objavil lom barytonista Ferenc Koh a 27. júna toho istého roku tu usporiadal prvú divadelnú produkciu, ktorú videlo takmer 1500 divákov a pri ktorej hrali speváci a herci pri svetle fakieľ. Hralo sa vtedy ešte pred samotným priestorom vyhĺbených jaskýň a keďže počasie bolo nevyspytateľné, začalo sa po vojne uvažovať o využití veľkých hál, ktoré vznikli vyťažením kameňa.

Jaskynné divadlo Barlangszínház, exteriér, foto: fertorakosikofejto.hu

Riaditeľ divadla Kisfaludy Színház z Győru – György Várady sa výrazne pričinil o to, že na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo vybudované jaskynné divadlo (Barlangszínház) so 743 miestami pre divákov, v ktorom sa prvé predstavenie odohralo 27. júna 1970. Prvou veľkou rekonštrukciou prešlo divadlo v roku 1985, ďalšiu veľkú rekonštrukciu realizovali aj s podporou Európskej únie v rokoch 2012 – 2015. V súčasnosti je priestor vybavený modernou javiskovou technikou a moderným zázemím pre umelcov a ponúka 760 miest na sedenie.

G. Verdi: Nabucco, ŠD Košice v jaskynnom divadle Barlangszínház,
foto: Archív ŠDKE

Spolupráca Štátneho divadla Košice s letným operným festivalom začala už v roku 1999, dvoma predstaveniami opery Giuseppe Verdiho Nabucco. Košická opera tu postupne uviedla aj ďalšie Verdiho opery La traviatu, Trubadúra, Maškárný bál a Falstaffa, návštevníci netradičného divadla videli aj košickú inscenáciu Dona Giovanniho, Figarovu svadbu a Čarovnú flautu Wolfganga Amadea Mozarta, Bohému, Madamu Butterfly a Toscu Giacoma Pucciniho, Bizetovu Carmen, Rossiniho Barbiera zo Sevilly a operné dvojičky Mascagniho Sedliacku česť spolu s Leoncavallovými Komediantmi.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár