Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

23. augusta 2023 Ľudovít Vongrej Sezóna 2022/2023

Košická opera uviedla Szymanowského Kráľa Rogera na divadelnej olympiáde v Budapešti

K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, foto Joseph Marčinský
Veľkosť písma
A
A
A
Opera Národného divadla Košice otvorila novú divadelnú sezónu 2023/2024 už v utorok 22. augusta 2023 v Budapešti. V rámci programu jubilejného 10. ročníka divadelnej olympiády Košičania hosťovali v Eiffel Art Studios Maďarskej štátnej opery s inscenáciou opery Kráľ Roger od Karola Szymanowského pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča.

Dielo v Budapešti zaznelo po prvýkrát a jeho maďarská premiéra sa konala za účasti poverenej ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej, štátneho tajomníka MK SR Matúša Bieščada a predstaviteľov poľských, maďarských a slovenských kultúrnych inštitúcii.

K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, foto Joseph Marčinský

,,Opera rozpráva príbeh kráľa Rogera a jeho manželky Roxany, pre ktorých príchod mystickej postavy Pastiera znamená nielen rozvrat existujúceho spoločenského poriadku, ale aj ich manželstva. Roxana nasleduje tajomného Pastiera a napokon tak činí i samotný Roger, avšak na konci opery ostáva osamotený a spieva hymnus Slnku“, uviedol pre Opera Slovakia dramaturg Stanislav Trnovský (viac o tomto diele si prečítate v článku Eros ako démon medzi Bohom a človekom. Inšpiračné zdroje Szymanowského Kráľa Rogera).

Inscenáciu uviedlo Národné divadlo Košice v novembri 2022 v spolupráci s Poľským inštitútom (išlo o prvé stvárnenie diela slovenským operným divadlom) a jej poloscénický tvar kladne hodnotila aj odborná kritika.

Prečítajte si tiež:
Štátne divadlo Košice uvádza slovenskú premiéru Szymanowského opery Kráľ Roger
Košický Kráľ Roger ako apelatívne mystérium lásky a tolerancie (recenzia premiéry od Pavla Ungera).

„Opera Król Roger – Kráľ Roger zažíva nevídanú renesanciu na celom svete. Po uvedení v Kráľovskej opere Covent Garden či na festivale v Bregenzi objavujú tento skvost Karola Szymanowského operné domy po celom svete. Na Slovensku je to síce menej známy titul 20. storočia, ale umožňuje súboru košickej opery umelecky rásť a divákom prináša hudobno-inscenačne prekvapivé riešenia.“ uviedol v novembri 2022 pre Opera Slovakia k zaradeniu Kráľa Rogera do repertoáru riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth.

„Počin košickej opery v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho zaujal aj organizátorov divadelnej olympiády u našich južných susedov“, informoval Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ND Košice.

K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, foto: Joseph Marčinský

„Som nesmierne rád, že Opera NDKE otvorila výnimočnú 140. sezónu Štátnej opery Budapešť, ktorá nesie názov ‚Slovanská sezóna‘, práve Kráľom Rogerom od poľského skladateľa Karola Szymanowského. Je to mimoriadne operné dielo, ktoré veľmi silno reaguje na spoločenské témy. Kladie nevypovedané otázky a prináša odpovede, ktorých sa možno bojíme.

Na to, aby sme túto operu pochopili, ocenili a vychutnali si ju, treba otvorenú myseľ, estetické cítenie a predstavivosť. Jej potenciál spočíva v bohatých možnostiach dramatického spracovania, umeleckej interpretácie a sile odovzdať osobný odkaz každému divákovi,“ hovorí riaditeľ košickej opery Roland Khern Tóth.

„Som absolútne nadšený, pretože dnešné predstavenie v Budapešti bolo jedno z najlepších, aké sme zahrali (spolu s premiérou išlo o štvrté predstavenie tejto inscenácie z roku 2022). Orchester podal neuveriteľný výkon, speváci (sóla, zbor) spievali precízne a výsledok našej práce bolo cítiť aj na potlesku. Bolo pre nás cťou, uviesť toto dielo v tomto pozoruhodnom divadelnom priestore“, opísal svoje pocity dirigent Peter Valentovič.

K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, Peter Valentovič, orchester ND Košice, foto: Joseph Marčinský

Košická inscenácia bola uvedená v Eiffel Art Studios v Budapešti, ktoré sa po rokoch úprav a renovácií počnúc rokom 2020 zmenilo zo stanice, strojného a servisného strediska železníc na nové logistické a umelecké centrum Štátnej opery v Budapešti.

Toto vrcholné dielo poľského skladateľa 20. storočia Karola Szymanowského zaznelo v Maďarsku po prvýkrát. V hlavnej úlohe Kráľa Rogera sa predstavil poľský barytón Michał Partyka, laureát medzinárodných speváckych súťaží, a sólista Parížskej opery a Veľkého divadla vo Varšave. Roxanu stvárnila mladá chorvátska sopranistka Gabriela Hrženjak. Pastiera slovenský tenorista pôsobiaci na zahraničných scénach Juraj Hollý.

Kráľ Roger, Opera ND Košice, hosťovanie v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, náhľad bulletinu

Domáci súbor bol zastúpený Myroslavou Havryliuk v role Diakonky. Maksym Kutsenko sa predstavil ako arabský učenec Edrisi a Michal Onufer stvárnil rolu Arcibiskupa. V postave Mladého chlapca účinkoval André Tatarka. Spolu s nimi v Budapešti pod taktovkou Petra Valentoviča účinkoval orchester, zbor a externý zbor spolu s deťmi z Detského operného štúdia Opery NDKE.

Táto historická udalosť – maďarská premiéra diela – sa uskutočnila za účasti poverenej ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej, štátneho tajomníka MK SR Matúša Bieščada a predstaviteľov maďarských, poľských a slovenských kultúrnych inštitúcii.

„Chcem sa všetkým poďakovať za skvelú reprezentáciu. V divadle sme zvyknutí na vlažný alebo veľký potlesk. Veľký potlesk, plný emócií znamená, že predstavenie na divákov hlboko zapôsobilo. Dnes sme cítili, že to tak bolo – emócie z javiska prešli aj k divákom“, zaznelo z úst ministerky Silvie Hroncovej v poďakovaní účinkujúcemu súboru košickej opery (umelcom, inscenátorom, technickej aj umeleckej prevádzke) ako aj vedeniu Maďarskej štátnej opery za pozvanie, bezprostredne po budapeštianskom predstavení.

K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, predstavenia sa zúčastnili aj predstavitelia maďarských, poľských a slovenských kultúrnych inštitúcii, foto: Joseph Marčinský
K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, prehliadka priestorov Eiffel Art Studios, Szilveszter Ókovács, Silvia Hroncová, Matúš Bieščad, Roland Khern Tóth, Anton Korenči, foto: Joseph Marčinský

Riaditeľ Maďarskej štátnej opery Szilveszter Ókovács poďakoval košickému opernému súboru a ministerke kultúry vyjadril obdiv, že divadlo, ktoré nie je z hlavného mesta, dokáže priniesť takéto náročné dielo na vysokej interpretačnej úrovni.

„Po predstavení, ktorému zaslúžene sedem minút aplaudovala plná sála divákov, previedol Szilveszter Ókovács slovenských hostí rozsiahlym areálom skúšobní, dielní a logistického centra budapeštianskej opery. Areál bol otvorený pred tromi rokmi po niekoľkoročnej náročnej konverzii z bývalého vlakového depa.“ uviedlo MK SR.

Národné divadlo Košice uvedie Kráľa Rogera v poloscénickom tvare aj v rámci Bratislavských hudobných slávnosti – 6. októbra 2023 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Prečítajte si tiež:
Operný dom v Budapešti

Divadelná olympiáda začala svoju históriu písať v roku 1995 v gréckom starobylom meste Delfy a postupne ju v rôznych časových intervaloch organizovali v Japonsku, Rusku, Turecku, Južnej Kórei, Číne, Poľsku a Indii. Každý z doterajších ročníkov jedného z najväčších divadelných podujatí na svete mal svoju hlavnú myšlienku.“ informoval Svjatoslav Dohovič.

K. Szymanowski: Kráľ Roger, Opera Národného divadla Košice počas hosťovania v Eiffel Art Studios, Budapešť, 2023, spoločná fotografia po predstavení, foto: Joseph Marčinský

Motto tohtoročnej olympiády v Maďarsku znie: „Ó človeče, usiluj sa, usiluj sa, maj vieru; a dôveruj!“ Hlavným organizátorom jubilejného 10. ročníka divadelnej olympiády je Národné divadlo v Budapešti.

V rámci jej programu sa už na jednotlivých podujatiach predstavili aj Balet NDKE, ktorý s veľkým úspechom uviedol v Budapešti a Nagymarosi multižánrovú baletnú inscenáciu Milada Horáková, ako aj Činohra NDKE, ktorá v Tatabányi hosťovala s inscenáciou svetoznámej hry Liliom maďarského dramatika Ferenca Molnára.„, dodal Svjatoslav Dohovič.

Okrem Národného divadla Košice hosťovali na jubilejnej divadelnej olympiáde zo Slovenska aj Balet Slovenského národného divadla, SĽUK, tanečné divadlo Ifjú Szivek a trnavské Divadlo DISK.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: MKSR, ND Košice

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...