Košické divadlo škrtá premiéry jedného baletného a jedného operného titulu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Štyri premiérové tituly ponúkne Štátne divadlo Košice v druhej polovici sezóny 2014/2015 svojim divákom. Oproti pôvodným zámerom sa počet premiér znížil o dva tituly. Premiéry jedného baletného a jedného operného titulu boli posunuté na neskorší termín.

Rozpočtové škrty sa podpísali aj po dramaturgický plán divadla

Peter Himič

Peter Himič

„Vo všetkých inštitúciách v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry bol krátený rozpočet. Zároveň neboli vykryté valorizácie platov v minulom roku a nebudú vykryté ani v tomto roku. V praxi to znamená, že celkový výpadok finančných prostriedkov je v takom objeme, že divadlo nie je schopné z vlastných prostriedkov pripravovať všetky naplánované premiéry a preto dochádza aj k posunu termínov. Zatiaľ máme z minuloročného rozpočtu, z príjmov z kultúrnych poukazov a z projektov, ktoré už boli rozbehnuté v minulom roku, garantované premiéry do apríla. Ostatné premiéry sme posunuli a musíme čakať na schválenie financovania prioritných projektov, ktoré ministerstvo dáva na ďalšiu tvorbu,“ hovorí riaditeľ divadla Peter Himič.

V praxi to znamená, že okrem opernej rozprávky Popoluška, pripraví divadlo v najbližších mesiacoch tieto tituly: v druhej polovici februára bude mať na Malej scéne premiéru hra Arnošta Goldflama Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne. Súčasný český dramatik pripravil adaptáciu svojej hry špeciálne pre košické divadlo, ktoré si inscenáciou chce pripomenúť najdesivešie udalosti dejín 20. storočia, ale formou plnou irónie, cynického humoru a satiry, pretože smiech je jediný prostriedok, ktorý lieči. V prvej polovici marca bude mať premiéru nové naštudovanie jednej z najhranejších opier Giacoma Pucciniho Manon Lescaut v hudobnom naštudovaní Mariána Lejavu a réžii Petra Gábora. A napokon na konci apríla uvidia diváci jedno z najhranejších diel Williama Shakespeara Sen noci svätojánskej. Táto komédia prichádza na javisko Štátneho divadla Košice vôbec prvýkrát v réžii Jána Mikuša.

Štátne divadlo Košice

Štátne divadlo Košice

Ako v súvislosti so znížením počtu premiér a posunom dodal riaditeľ Himič, divadlo si v tomto roku pripomína 70. výročie svojho založenia. „Hľadáme spôsob ako to dôstojne osláviť a jednou z možností je slávnostná premiéra v septembri, ktorou by mohla byť práve posunutá premiéra baletu Bajadéra,“ hovorí Himič.

Menej premiér ako zvyčajne

Divadlo bolo z dôvodov nižšej dotácie nútené siahnuť po znížení počtu nových inscenácií a tak škrtá premiéry jedného baletného a jedného operného titulu. Pôvodne plánovaná Händlova opera Alcina a Minkusov klasický balet Bajadéra sú naplánované na neskorší termín. Situácia so znížením počtu premiér nie je určite pre divadlo potešujúca a podľa Himiča nesie so sebou aj iné problémy. „Neobohacuje sa repertoár, obohrávajú sa tie isté čísla. V danom roku to ešte nemusí byť problém, ale ak by situácia pretrvávala dlhšie, už by to problém bol, pretože divadlo je beh na dlhé trate. Veríme, že je to len prechodná záležitosť pre rok 2015 a že v ďalších rokoch sa vrátime k modelu, ktorý sa tu vytvoril a mal istý zabehaný počet premiér,“ dodal riaditeľ divadla.

Prehľad premiér Štátneho divadla v Košiciach nájdete TU…

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár