Košickí umelci sa zapoja do Európskych dní opery v Poľsku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Umelci Štátneho divadla Košice, ako jediní zástupcovia slovenských divadiel, sa počas víkendu 10. a 11. mája 2014 zúčastnia na projekte „EUROPEAN OPERA DAYS“ v poľských mestách Krakow a Nowy Sącz v rámci projektu Malopoľských kultúrnych inštitúcií, ktorý zastrešuje Asociácia európskych operných domov a festivalov Opera Europa.

Témou európskych dní opery v Poľsku je William Shakespeare a jeho diela na svetových javiskách, a to pri príležitosti 450. výročia narodenia tohto azda najznámejšieho anglického dramatika. Projekt realizuje Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ spolu s Operou Krakowskou.

Počas dvoch dní sa košickí operní sólisti, tenorista Jaroslav Dvorský a sopranistka Michaela Várady, košický baletný súbor na čele s umeleckým šéfom Andriim Sukhanovom, zúčastnia programu na viacerých miestach a v rôznych úlohách.

V sobotu 10. mája ich v Krakove čaká konferencia na tému skúseností s dielami W. Shakespeara na pódiách, ďalej operný aj baletný workshop spoločne s inými umelcami ďalších zúčastnených divadiel (operný workshop vedie Robert Drobniuch, šéf krakovského operného súboru, baletný workshop vedie Andrii Sukhanov, umelecký šéf košického baletu) Sobotňajší večer bude na hlavnej scéne krakovskej opery patriť otvorenej javiskovej skúške na spoločný Galaprogram, ktorý uvedú na druhý deň večer v meste Nowy Sącz. V galaprograme na nádvorí Centra kultúry SOKÓŁ okrem umelcov Štátneho divadla vystúpia aj poľskí a českí tanečníci a operní sólisti ako M. Barylak, K. Oleś-Blacha, P. Olech, ako aj slovenská operná speváčka A. Vizvári, sólisti baletu, zbor a orchester Opery Krakowskej, Zbor Národného Divadla Brno a ďalší.

Dirigentom galakoncertu je Tomasz Tokarczyk, podujatie umelecky zastreší Bogusław Nowak, Bożena Pędziwiatr a Dariusz Pawelec. V programe diváci okrem iného uvidia fragmenty z baletov a opier Romeo a Júlia, Macbeth, Otello, I Capuleti e i Montecchi, Veselé paničky windsorské či Sen noci svätojánskej.

www.operadays.eu

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár