Krištáľové krídlo za rok 2014 v kategórii hudba získala Magdaléna Rovňáková

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V 18. ročníku prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo bolo ocenených dvanásť osobností slovenskej umeleckej a profesijnej sféry v rôznych kategóriách. V kategórii hudba získala Krištáľové krídlo za rok 2014 dirigentka zbormajsterka a zakladateľka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková.

18. ročník Krištáľového krídla sa konal 1. februára 2015 v rámci slávnostného galavečera v sále opery a baletu novej budovy SND pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky J.E. pána Andreja Kisku. Hlavnou myšlienkou prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo je prezentácia výsledkov tvorivej práce najúspešnejších osobností našej krajiny. Zjednocuje ľudí, ktorí vzdávajú hold symbolom veľkosti ľudského ducha, umu a krásy. Je poklonou a odmenou za mimoriadne ľudské výkony. Cena Krištáľové krídlo je hodnotou overenou časom a osobnosťami ktoré sú jeho laureátmi. Krištáľové krídlo patrí tým ktorý sa neboja osobitosťou, tvorivosťou, talentom a umeleckým cítením vyčnievať z davu a zostať pritom ľudskými.

Ocenených bolo desať osobností v kategóriách architektúra, divadlo a audiovizuálne umenie, filantropia, hospodárstvo, hudba, medicína a veda, publicistika a literatúra, rock, pop, džez, šport a výtvarné umenie. Dve slovenské osobnosti získali mimoriadne ocenenie za celoživotné dielo. Z množstva zaslaných návrhov nominácií verejnosti vybrali poroty v jednotlivých kategóriách tri finálové nominácie, každá vo svojej kategórii, z ktorých vzišli laureáti Krištáľového krídla.

Toto najprestížnejšie ocenenie na Slovensku otvorila predohra k opere Viliam Tell Gioacchina Rossiniho v podaní symfonického orchestra pod taktovkou Martina Leginusa. Z hudobných hostí na galavečere v scéne slovenského scénografa Milana Ferenčíka účinkovali Celeste Buckingham, skupina Peter Bič Project, Laci Strike a Street Dance Academy a Sisa Sklovská. Na odovzdávaní cien poctili svojím umeleckým výkonom galavečer Krištáľového krídla okrem týchto účinkujúcich aj jeden z najvýraznejších slovenských barytonistov súčasnosti a zároveň aj laureát 16. ročníka Krištáľového krídla Dalibor Jenis ako aj jedinečný bas Štefan Kocán. Galavečer moderovali držiteľka Krištáľového krídla za rok 2012, predsedkyňa správnej rady nadácie Pomôže celé Slovensko a úspešná športovkyňa, bronzová medailistka Olympijských hier 2012 Danka Barteková a známy športový moderátor Marcel Merčiak.

Dalibor Jenis, účinkujúci na 18. ročníku odovzdávania cien Krištáľové krídlo, foto: TASR/Štefan Puškáš

Dalibor Jenis,
účinkujúci na 18. ročníku odovzdávania cien Krištáľové krídlo,
foto: TASR/Štefan Puškáš

Laureáti Krištáľového krídla 2014

Prednostne informujeme o laureátovi v kategórii hudba. Z troch výrazných osobnosti, ktoré boli v kategórii hudba nominovaní, získala Krištáľové krídlo za rok 2014 Mgr. art. Magdaléna Rovňáková, ArtD., zakladateľka a dirigentka Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý už viac ako tri desaťročia pôsobí ako významné hudobné teleso a reprezentuje Slovensko v zahraničí. Spolupracuje s poprednými slovenskými aj zahraničnými dirigentmi a hudobníkmi. Pod jej vedením zbor zožal úspechy na svetových festivaloch v Moskve, USA a mnohých ďalších.

V ostatných kategóriách Krištáľové krídlo získali tieto osobnosti

Mimoriadne ocenenie za celoživotné dielo, o ktorom rozhodla Veľká porota Krištáľového krídla si v tomto ročníku prevzali kňaz Anton Srholec a najvýznamnejšia slovenská šľachtiteľka odrôd vína Dorota Pospíšilová.

Cenu v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie si Krištáľové krídlo prevzal herec Činohry SND Jozef Vajda, ktorý do postavy Žovkina v divadelnej hre Bál vniesol premyslené prvky, aby jej dal všetko, čo má v sebe jednoduchý dedinský chlap. V dramatizácii Littelovho románu Láskavé bohyne vytvoril sugestívnu štúdiu človeka, ktorého rozdrví na prach ideológia, ktorej verí. Je expresívny, zúfalý, zlostný, prázdny. (obe v roku 2014 v Činohre SND).

Krištáľové krídlo v kategórii architektúra z trojice nominovaných získal architekt Ing. arch. Štefan Polakovič za originálnu rekonštrukciu panelového domu v Rimavskej Sobote a Loft v centre Bratislavy riešený ako otvorený priestor.

Z oblasti medicíny a vedy si Krištáľové krídlo odniesol prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc., autor podstatnej monografie Chirurgická liečba pre Crohnovu chorobu. Ako hlavný editor a spoluautor pripravil encyklopedické dielo Princípy chirurgie III, ktoré sumarizuje chirurgické poznatky a skúsenosti s využitím najnovších výskumov a posúva hranicu nášho medicínskeho poznania na svetovú úroveň.

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2014

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2014

V kategórii šport Krištáľové krídlo za rok 2014 získala olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, ktorá ako prvá biatlonistka v histórii obhájila na XXII. zimných olympijských hrách v Soči zlato v individuálnych pretekoch. Rozdielom triedy zdolala svoje súperky a stala sa tak slovenským unikátom – držiteľkou dvoch zlatých olympijských medailí zo zimných olympijských hier.

Krištáľové krídlo v kategórii rock, pop, jazz patrí hudobnej skupine Korben Dallas, ktorá je najvýraznejšia a najúspešnejšia slovenská skupina posledných rokov. V ich hudbe sa snúbi mladosť, muzikálnosť a inteligencia. Tento rok nechýbali na žiadnom z veľkých hudobných festivalov na Slovensku a v Česku. Ich hudobná novinka Banská Bystrica bola najočakávanejším slovenským albumom tohto roka.

Za filantropiu si Krištáľové krídlo odniesol Mgr. Peter Káčer, postihnutý mozgovou obrnou, ktorý sa sám rozhodol pomôcť ľuďom s týmto handicapom. Prešiel na invalidnom bicykli celé Slovensko a vyzbieral finančné prostriedky pre 12 ľudí na liečbu a rehabilitačné cvičenia v Piešťanoch.

V kategórii hospodárstvo získal Krištáľové krídlo Ing. Vladimír Šrámek, ktorý vybudoval nábytkársku spoločnosť Decodom s viac ako 1200 zamestnancami. Vďaka odborným opatreniam, motivácii zamestnancov a pokrokovej obchodnej stratégii sa stal jedným z najdôležitejších zamestnávateľov v regióne.

V kategórii publicistika a literatúra Krištáľové krídlo získala prof. Dr. Ing. arch. Henrieta Moravčíková za rozsiahlu monografiu popredného predstaviteľa medzivojnovej architektúry na Slovensku Friedricha Weinwurma.

V kategórii výtvarné umenie si ocenenie Krištáľové krídlo prevzal doc. Ing. Štefan Klein akad. soch., za zostrojenie prototypu lietajúceho automobilu, tzv. AeroMobilu, ktorý bol predstavený minulý rok vo Viedni. Štefan Klein na AeroMobile pracoval 25 rokov a posledné tri roky v teame s Jurajom Vaculíkom zmenili sen o lietajúcom aute na realitu. Po mnohých výskumoch a skúškach spoločnosť AeroMobil lietajúce auto odprezentovala a Slovensko získalo vďaka projektu celosvetovú pozornosť.

Krištáľové krídlo, autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Krištáľové krídlo,
autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Autorom samotnej ceny Krištáľového krídla je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos, ktorý túto cenu vytvoril zo skla, bieleho zlata a bol inšpirovaný mytologickou ŽIAROU FÉNIXOVÝCH PLAMEŇOV.

www.kristalovekridlo.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár