Štefan Kocán sa stal laureátom Krištáľového krídla za rok 2015

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si v nedeľu 24. 1. 2016 na javisku Slovenského národného divadla prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2015. V kategórii Hudba je držiteľom ocenenia operný spevák Štefan Kocán. Záštitu nad slávnostným galavečerom 19. ročníka Krištáľového krídla prevzal predseda NR SR Peter Pellegrini.

O ocenení

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech. Ocenenie sa udeľuje v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Organizátorom je umelecká a reklamná agentúra Krištáľové krídlo spol. s. r. o. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. Krištáľové krídlo je udeľované od roku 1997 a za ten čas sa stalo rešpektovaným ocenením, ktoré odráža najvyššiu odbornosť laureáta.

Oceňovalo sa v kategóriách Divadlo a audiovizuálne umenie, Filantropia, Hospodárstvo, Hudba, Medicína a veda, Publicistika a literatúra, RockPopJazz, Šport a Výtvarné umenie. O nomináciách sme našich čitateľov informovali TU…

Hostiteľmi galavečera 24. januára boli herci Zuzana Šebová a Juraj Kemka. Hneď na úvod sa so svojou piesňou predstavila Celeste Buckingham a počas večera účinkovali aj speváci Nela Pocisková a Martin Madej, huslista Filip Jančík a nielen milovníkov opery potešil Štefán Kocán, ktorý sa stal zároveň aj laureátom Krištáľového krídla za rok 2015 v kategórii Hudba. Na galavečeri zaspieval áriu O Isis und Osiris z Mozartovej opery Čarovná flauta.

Štefan Kocán, Krištáľové krídlo za rok 2015, foto: Pavol Bohunický

Štefan Kocán,
Krištáľové krídlo za rok 2015,
foto: Pavol Bohunický

Laureátom Krištáľového krídla za rok 2015 v kategórii Hudba sa stal operný spevák Štefan Kocán

Umelec je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku, Viedenskej štátnej opery, La Scaly v Miláne, Bavorskej štátnej opery v Mníchove, v Londýne, v Chicagu, v Los Angeles a iných divadiel svetovej opernej scény. Cenu Krištáľové krídlo získal za mimoriadny umelecký výkon – kvalitný a náročný operný recitál, ktorý odznel 11. februára 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave. Koncert usporiadala agentúra Kapos v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy pod taktovkou Rastislava Štúra, kde ako hosť vystúpila sopranistka Mária Porubčinová. Recenziu koncertu sme priniesli TU…

,,Už len samotná nominácia bola pre mňa veľkým prekvapením, pretože u nás máme veľa kvalitných či už telies – veľmi dobrým príkladom je práve vynikajúce Moyzesovo kvarteto, ktoré bolo taktiež nominované v kategórii Hudba – alebo aj iných jednotlivcov, ktorí sú viac alebo menej mediálne známi. To však nič neuberá na ich vysokej profesionálnej kvalite. Chcel by som sa poďakovať už len za samotnú nomináciu ako aj poďakovať všetkým ľuďom, ktorí akýmkoľvek spôsobom, priamym alebo nepriamym, prispeli k vývoju mojej umeleckej činnosti. Toto krídlo by sa malo rozdeliť na také menšie krídelká a ja by som ich s veľkou radosťou rozdelil medzi všetkých týchto ľudí.“, povedal pre Opera Slovakia Štefan Kocán.

Štefan Kocán, koncert agentúry Kapos, 2015, foto: Milan Krupčík

Štefan Kocán,
koncert agentúry Kapos, 2015,
foto: Milan Krupčík

Štefan Kocán je rodák z Dolného Dubového pri Trnave, spev študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Konzervatóriu vo Viedni v triede prof. Jevgenija Nesterenka. Od roku 2002 pôsobil štyri sezóny ako člen ansámblu Landestheater v rakúskom Linzi, kde stvárnil celý rad významných basových postáv klasického operného repertoáru. V tom istom období hosťoval vo významných európskych divadlách, ako napríklad Teatro del Liceu v Barcelone, v Opéra Garnier v Paríži, v Opere v Nice, v Opere v rakúskom Grazi či v Staatstheater v nemeckom Kasseli. Za stvárnenie postavy Veľkého inkvizítora (Verdi – Don Carlos) získal v roku 2003 cenu Eberharda Waechtera. Nasledovali prvé hosťovania v Štátnej opere vo Viedni, kde debutoval v úlohe Komtúra (Mozart – Don Giovanni) po boku Edity Gruberovej, ktorá stvárnila postavu Donny Anny. V nasledujúcich sezónach pravidelne hosťoval na scéne Viedenskej štátnej opery. Od roku 2006 pôsobil ako stály člen ansámblu Opery vo švajčiarskom Bazileji a od roku 2008 pôsobí ako umelec na voľnej nohe. Od roku 2009 je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku a v roku 2011 debutoval pod taktovkou Daniela Barenboima v milánskej La Scale ako Masetto (Mozart – Don Giovanni). Jeho umelecké kroky viedli aj do Tokia, Lyric Opera v Chicagu, mníchovskej Štátnej opery, Štátnej opere v Berlíne, Flámskej opery v Antverpách, Los Angeles Philharmonic, Štátnej opery a Národného divadla v Prahe. Hosťuje aj na javisku Opery SND. Štefan Kocán spolupracoval s významnými dirigentskými osobnosťami ako Daniel Barenboim, Valerij Gergijev, Seiji Ozawa, Gustavo Dudamel, Fabio Luisi, Mariss Jansons, Armin Jordan, Marco Armiliato, Gianandrea Noseda, Paolo Carignani, Jiří Bělohlávek, Jiří Kout a ďalší. Okrem operného repertoáru sa pravidelne venuje aj vokálno-inštrumentálnej hudbe a komornej piesňovej tvorbe. Za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí získal Cenu ministra kultúry SR za rok 2014. V decembri 2015 vydal vo vydavateľstve Viva Musica! records svoje prvé profilové CD.

Teraz pracuje na naštudovaní troch nových postáv. Prvou je Strážca v opere Oedipus od Georga Enescu, s ktorou bude debutovať v sezóne 2015/2016 v Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne, druhou Radius v svetovej premiére českej opery súčasného skladateľa Jana Jiráska a libretistu Jana Schmida R.U.R podľa Čapkovho románu, ktorá sa uskutoční v Prahe. V tomto diele budú spolu so Štefanom Kocánom účinkovať aj viacerí slovenskí operní speváci ako Adriana Kučerová, Monika Fabiánová či Pavol Remenár. Treťou je Fiesco v Simonovi Boccanegrovi.

V tejto sezóne okrem toho vystúpi v Dráždanoch ako Banco, v Státní opere Praha ako Mefistofeles, v Národním divadle Praha ako Vodník a v Dvořakovom Requiem s Ondrejom Lenárdom a Českou filharmóniou.

www.stefankocan.net

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2015, zľava: J. Barcaj, Š. Kocán, L. Kaboš, V. Šikulová, J. Ráž, A. Bátorová, M. Tóth, M. Hunčíková, I. Lacík, I. Pavle, foto: Pavol Bohunický

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2015,
zľava: J. Barcaj, Š. Kocán, L. Kaboš, V. Šikulová, J. Ráž,
A. Bátorová, M. Tóth, M. Hunčíková, I. Lacík, I. Pavle,
foto: Pavol Bohunický

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2015

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie cenu získal MgA. Ladislav Kaboš.

Je autorom dokumentov vysokej umeleckej kvality s mimoriadnym celospoločenským prínosom. Film Zmenil tvár Šanghaja objavným spôsobom vyrozprával príbeh architekta Ladislava Hudeca. V súčasnej dobe uvádza v kinách unikátny film Farby piesku, dramatický príbeh slovenskej zdravotnej sestry uprostred moslimského sveta a vojny v Líbyi.

Cenu Krištáľové krídlo za Filantropiu si odniesla Miroslava Hunčíková.

Je zakladateľkou organizácie Svetielko pomoci. Pomáha onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Svoju prácu považuje za poslanie, chce ňou naplniť odkaz svojej jedinej dcérky Gabriely, ktorá zomrela po statočnom boji s leukémiou. Založila detský mobilný hospic na východnom Slovensku, aby mohli zomierajúce deti stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi.

Oceneným v kategórii Hospodárstvo sa stal Ing. Jozef Barcaj

Z termálneho kúpaliska v Podhájskej, ktoré bolo na pokraji likvidácie, vybudoval prosperujúce stredisko cestovného ruchu na Slovensku. V roku 2015 sa zvýšila návštevnosť kúpaliska, hlavne zahraničných hostí o 15 % a dosiahla sa tak rekordná návštevnosť za posledných 15 rokov – 670 tisíc návštevníkov. Projekty realizoval z vlastných zdrojov bez európskych fondov a štátnych dotácií.

V kategórii Hudba sa držiteľom Krištáľového krídla za rok 2015 stal Štefan Kocán. Je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku a Viedenskej štátnej opery, La Scaly v Miláne, Bavorskej štátnej opery v Mníchove, v Londýne, v Chicagu, v Los Angeles. Cenu Krištáľové krídlo získal za mimoriadny umelecký výkon – kvalitný a náročný operný recitál, ktorý odznel 11. februára 2015 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave. Koncert usporiadala agentúra Kapos v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy.

V kategórii Medicína a veda porota udelila ocenenie Ing. Igorovi Lacíkovi, DrSc.

Igor Lacík je expert v polymérnej chémii, dlhodobo pracuje na výskume venovanom liečbe cukrovky. Zaslúžil sa, aby sa slovenský tím v roku 2015 stal členom prestížneho Enkapsulačného konzorcia Juvenile Diabetes Research Foundation, ktorého cieľom je poskytnúť liečbu pacientom s cukrovkou 1. typu.

Ocenenou v kategórii Publicistika a literatúra získala Veronika Šikulová.

Jej publikácia Medzerový plod vyšla v nádhernom prebale, ozdobená obrazom Pri štyroch čerešniach od Tomáša Polonského. Je to signál, že toto dielo je zvonka i zvnútra pekné – aj keď znova bude predovšetkým o meste Modre a o jeho ľahko škandalóznej spisovateľke. Medzerový plod vyniká drobnokresbou z neprikrášleného života.

V kategórii Rock Pop Jazz sa držiteľom Krištáľového krídla za rok 2015 stala Szidi Tobias.

Herečka a speváčka, členka divadla Astorka získala nomináciu za album Jolanka! Album uzatvára obdivuhodnú kolekciu s textami jej manžela Petra Lipovského. Jej tvorba má blízko k šansónu.

V kategórii Šport Krištáľové krídlo získal Matej Tóth.

Olympionik má za sebou najúspešnejšiu sezónu vo svojej kariére. V auguste sa stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v chôdzi na 50 km na MS v Pekingu. V marci dosiahol v Dudinciach tretí najlepší výkon svetovej histórie na 50 km a vyhral seriál walking challenge. Rok 2015 ukončil ako svetová chodecká jednotka a je nominovaný aj na svetového atléta roka 2015.

Krištáľové krídlo v kategórii Výtvarné umenie si z galavečera odniesol Ivan Pavle.

Patrí medzi špičku slovenských výtvarníkov. V roku 2015 prezentoval svoju tvorbu na retrospektívnej výstave k životnému jubileu v priestoroch SNM v Bratislave a na výstave v Múzeu moderného umenia Danubiana, kde vystavuje aj veľkoplošnú maľbu rozmerov 14 x 5,4 metra, ktorá nemá na Slovensku obdobu.

Mimoriadna cena (celoživotné dielo)

Zo všetkých platných zaslaných návrhov Veľká porota rozhodla o mimoriadnej cene pre tieto osobnosti:

Doc. MUDr. Angelika Bátorová, CSc.

Zriadila Národný register osôb s vrodeným krvácavým ochorením v SR. Založila najvyššie pracovisko na liečbu týchto ochorení – Národné hemofilické centrum, ktoré získalo certifikát „Európskeho hemofilického centra komplexnej starostlivosti“. Zastupuje Slovenskú republiku vo významných inštitúciách v zahraničí. Je účastníčka v mnohých medzinárodných výskumných projektoch v oblasti hemofílie a zriedkavých krvácavých ochorení. Je autorkou a spoluautorkou množstva publikácií, viacerých knižných kapitol a učebníc.

Jožo Ráž

Legendárnu hudobnú skupinu Elán založili v roku 1968 spolužiaci – Jožo Ráž a Vašo Patejdl s ďalšími hudobníkmi. Ústrednou postavou a frontmanom skupiny bol Jožo Ráž, ktorý je autorom významnej časti piesní, basgitaristom, no predovšetkým ikonou. Hity Joža Ráža sa stali evergreenmi, doslova zľudoveli a patria do zlatého fondu slovenskej populárnej hudby. Značka Elán patrí medzi tie, ktoré dokážu vypredať nielen na Slovensku a v Čechách najväčšie koncertné pódiá (Na koncerte na pražskej Letnej bolo v publiku 80 000 divákov) ale aj slávnu newyorskú Carnegie Hall.

Minulý rok si túto cenu odniesli najvýznamnejšia slovenská šľachtiteľka odrôd vína Dorota Pospíšilová a kňaz Anton Srholec, ktorý len pred pár dňami podľahol vážnej chorobe.

Krištáľové krídlo, autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Krištáľové krídlo,
autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Organizátori pre 19. ročník pripravili zaujímavé vizuálne prekvapenie v podobe sošky Krištáľového krídla v ľudskej veľkosti. Autor ceny Krištáľového krídla umelecký sklár a dizajnér Achileas Sdoukos vytvoril túto nadživotnú sochu podľa dizajnovej podoby ceny pre laureátov a pozostáva z tých istých materiálov. Lákavá socha, ktorá meria s podstavcom 220 centimetrov a váži viac ako 100 kilogramov bola po celý čas na pódiu a hostia sa s ňou neskôr mohli odfotografovať. „Cena Krištáľového krídla sa v tejto podobe dostáva do roviny sochy v architektúre, preto ju s radosťou aplikujem na dôstojné miesto,“ vyjadril sa k svojmu dielu sochár Achilleas Sdoukos.

www.kristalovekridlo.sk

Galavečer Krištáľové krídlo v archíve RTVS

Pripravil: Ľudovít Vongrej

W. A. Mozart: O Isis und Osiris, ária Sarastra z opery Čarovná flauta, záznam z odovzdávania Krištáľového krídla

Mozartov Don Giovanni z milánskej La Scaly v hviezdnom obsadení, postavu Masetta stvárnil Štefan Kocán

Verdiho Rigoletto z Metropolitnej opery v New Yorku, duet Željko Lučić (Rigoletto) e Štefan Kocán (Sparafucile)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár