Kukal Quartet na festivale Allegretto Žilina

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V poradí druhý festivalový koncert 21. septembra 2021 patril českému súboru Kukal Quartet, od roku 2020 pôsobiacemu v zložení Eliška Kukalová, Klára Lešková, Šimon Truszka a Vilém Vlček. Ich prezentáciu tvorili skladby od Jána Levoslava Bellu, Leoša Janáčka a Felixa Mendelssohna-Bartholdyho.

Zaujímavá je krátka história tohto ansámblu, pomenovaného podľa Ondřeja Kukala, skladateľa, huslistu i člena chýrneho Vlachovho kvarteta – a zároveň otca primáriusky mladého súboru. Jeho členovia spoločne pôsobili v rozličných komorných formáciách a takto „otestovaní“ sa zišli v aktuálnom kvartete. Každý z členov je vybavený skvelou odbornou edukáciou, radom ocenení a umeleckých spoluprác s elitnými orchestrami, pričom netreba zdôrazňovať, že aj dávkou talentu a ambícií.

Prečítajte si tiež:
Festival Allegretto Žilina 2021 ponúkne šesť koncertných večerov
Štátny komorný orchester Žilina, Marco Vlasák a Pavol Praženica otvorili festival Allegretto Žilina 2021
Na žilinskom Allegrette hodina s Frankom Klisovićom, skvelým chorvátskym kontratenoristom

Dramaturgia ich prezentácie na medzinárodnom festivale klasickej hudby Allegretto Žilina, ktorý v tomto roku venuje priestor mladým umelcom, bola dňa 21. septembra 2021 dôvtipná s malými šiframi, súvislosťami a odkazmi. Najskôr znel Ján Levoslav Bella a jeho u nás pomerne často hrávané Nokturno pre sláčikové kvarteto a po ňom Sláčikové kvarteto č. 1 Leoša Janáčka. Dve skladby toho istého obdobia, dve rozličné poetiky, (protichodné) estetické svety, paradoxne deklarujúce „podobné“ východiská – Kukalovci však všetko presne definovali.

Festival Allegretto Žilina, 2021, Kukal Quartet, foto: Roderik Kučavík

V Bellovi vystihli jeho mäkkú romantizujúcu dikciu, priam „čítankovú“ sadzbu „presvetlili“ a zároveň animovali niektoré značne archaizujúce epizódy. Naproti tomu do Janáčkovho „Kreutzerovho“ opusu vniesli silnú dávku appassionata a dramatickej naliehavosti, ako aj drive dnešnej reality.

Mladé teleso má všetky atribúty, na aké sme (boli) zvyknutí u chýrnych českých sláčikových telies. Zreteľná artikulácia, „čitateľné“ kontúry každého z nástrojov, transparentný, avšak komplexný zvuk a citlivá vzájomná komunikácia, to sú azda bazálne charakteristiky ansámblu. K tomu prirátajme živý, kultivovaný temperament, výrazovú vehementnosť a osobitú schopnosť presnej definície fráz.

Festival Allegretto Žilina, 2021, Kukal Quartet, foto: Roderik Kučavík

Takto sme vnímali obe kompozície, no o gradáciu sa pričinilo 2. sláčikové kvarteto a mol od F. Mendelssohna-Bartholdyho s esenciou vnímavej muzikálnej interpretácie a aktuálnym komentárom mladých hudobníkov. Český súbor priniesol do diana festivalu veľmi sympatický závan spontánneho, ozaj tvorivého muzikantstva…

Autor: Lýdia Dohnalová

písané z koncertu 21. 9. 2021

Fotografie: Roderik Kučavík

Festival Allegretto Žilina
Kukal Quartet
Dom umenia Fatra, 21. septembra 2021

Kukal Quartet (CZ)
Eliška Kukalová – I. husle
Klára Lešková – II. husle
Šimon Truszka – viola
Vilém Vlček – violončelo

Ján Levoslav Bella: Nokturno pre sláčikové kvarteto (1930)
Pamiatka minulosti
Melanchólia
Veselosť, národná „Po nábreží“ a „Dobrú noc!“
Leoš Janáček: Sláčikové kvarteto č. 1 (1923)
Adagio. Con moto
Con moto
Con moto. Vivo. Andante
Con moto. (Adagio) Piú mosso
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sláčikové kvarteto č. 2 a mol op.13 (1827)
Adagio. Allegro vivace
Adagio non lento
Intermezzo: Allegretto con moto. Allegro di molto
Presto. Adagio non lento

www.allegretto.sk

Archív Festival Allegretto Žilina

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

muzikologička, hudobná kritička a publicistka

Zanechajte komentár