Kultúra sa už nezavrie. Vláda SR prijala nový kultúrny semafor

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Podľa nových pravidiel brány kultúrnych podujatí budú môcť zostať otvorené počas všetkých stupňov COVID automatu. Zaručuje to aj aktuálna verzia kultúrneho semafora, ktorú vláda schválila vo štvrtok 12. augusta 2021. Platiť bude od pondelka 16. augusta. Ministerstvo kultúry v júni spustilo aj webovú aplikáciu ku COVID semaforu pre kultúru.

Ako informovalo Ministerstvo kultúry SR, organizátori kultúrnych podujatí budú mať voľné ruky a sami sa môžu rozhodnúť, v akej podobe budú podujatie organizovať. Kultúrny semafor rovnako ako COVID automat sa riadi podľa rozdelenia na plne zaočkovaných, skupinu OTP (očkovaní, testovaní, prekonali ochorenie COVID-19) alebo základ (bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či testovanie).

Kultúrny semafor platný od 16. augusta 2021, zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Lepšie podmienky pre bezpečnú kultúru

Semafor pre kultúru po novom necháva akcie pre zaočkovaných bez limitu v štyroch z piatich stupňov. V poslednom čiernom stupni (III. stupeň ohrozenia) sa iba sprísňujú obmedzenia na maximálne 100 ľudí v interiéri alebo exteriéri, podujatia sa však môžu naďalej organizovať.

V stupni ,,Monitoring” pri výbere podmienok podľa OTP (očkovaní, testovaní, prekonali ochorenie COVID-19) kultúrny sektor pokračuje v režime bez obmedzenia percentuálnej obsadenosti, rozhoduje však absolútny počet návštevníkov – a to 2500 v interiéri a 500 v exteriéri. V nasledujúcich stupňoch – ostražitosť, I. stupeň ohrozenia a II. stupeň ohrozenia – sa pristupuje k obmedzeniu kapacity na 50% a maximálne počty návštevníkov.

Kultúrny semafor platný od 16. augusta 2021, zdroj: Ministerstvo kultúry SR
Kultúrny semafor platný od 16. augusta 2021, zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Očkovanie prináša výhody aj pre kultúru

Ministerstvo kultúry chce prostredníctvom zmeneného semafora povzbudiť kultúrne inštitúcie, organizátorov kultúrnych podujatí aj účinkujúcich, aby čo najviac dávali do pozornosti výhody očkovania, ktoré chráni zdravie obyvateľstva a podporuje fungovanie kultúry v nasledujúcich mesiacoch.

,,Veríme, že ide o signál, ktorý dokáže povzbudiť ľudí, ktorí ešte nie sú očkovaní, aby tak urobili. Zároveň tak umožníme tým, ktorí sa dali zaočkovať, aby mohli navštevovať kultúrne akcie aj počas horších stupňov nákazy COVID-19,” vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová.

Kultúrny semafor platný od 16. augusta 2021, zdroj: Ministerstvo kultúry SR
Kultúrny semafor platný od 16. augusta 2021, zdroj: Ministerstvo kultúry SR
Kultúrny semafor platný od 16. augusta 2021, zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Úrad verejného zdravotníctva zohľadnil nový kultúrny semafor vo vyhláškach, ktoré vstúpia do účinnosti v pondelok 16. augusta 2021. Všetky informácie z nového kultúrneho semaforu sú k dispozícii priamo na tomto odkaze.

COVID – kultúrny semafor (16.08.2021)

Pod pojmom ,,základ” sa pre potreby covid automatu myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či testovanie.

Pod skratkou ,,OTP” sa pre potreby covid automatu myslia výlučne len osoby, ktoré sú plne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo ochorenie COVID-19 prekonali za ostatných 180 dní.

Pod pojmom ,,kompletne zaočkovaná osoba” sa pre potreby covid automatu myslia osoby, ktoré sú 14 dní po druhej dávke dvoj-dávkovej vakcíny, 21 dní po jedno-dávkovej vakcíne alebo 14 dní po akejkoľvek dávke, ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní.

Webová aplikácia ku COVID semaforu pre kultúru

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky pripravilo novú webstránku www.kulturnysemafor.sk, ktorej účelom je zjednodušenie orientácie v pravidlách kultúrneho COVID semafora.

Vzhľadom na komplexnosť podmienok kultúrneho semafora a tiež vzhľadom na to, že sa ním riadi veľké množstvo kultúrnych pracovníkov a pracovníčok i návštevníkov a návštevníčok podujatí, sa MK SR rozhodlo vypracovať vlastnú webovú aplikáciu, ktorá uľahčí jeho používanie.

Ministerstvo kultúry SR, foto: Ľudovít Vongrej/Opera Slovakia

Nová webová aplikácia www.kulturnysemafor.sk je online nástrojom pre ľudí, ktorí sa pri vykonávaní svojich povolaní potrebujú riadiť kultúrnym semaforom. Cieľom tohto kroku je sprehľadnenie celého systému ,,pod jednou strechou” pre organizátorov a organizátorky kultúrnych podujatí. Zároveň tak vznikla užitočná pomôcka, prostredníctvom ktorej si návštevníci a návštevníčky môžu jednoducho a rýchlo vyhľadať aktuálne podmienky pre ľubovoľné kultúrne podujatie či kultúrnu inštitúciu, ktoré plánujú navštíviť.

Po vyplnení základných parametrov vygeneruje webová aplikácia používateľovi alebo používateľke aktuálne platné podmienky pre daný okres, stupeň varovania či ostražitosti a podujatie. Organizátori a organizátorky sa vďaka tomu ľahko zorientujú v príslušnej kapacite pre ich podujatie, presných podmienkach sedenia či státia alebo detailných nariadeniach súvisiacich s testovaním či s konzumáciou jedla a nápojov.

,,Veríme, že táto nová pomôcka uľahčí prácu organizátorom a organizátorkám kultúrnych podujatí a ľuďom pracujúcim v kultúre a že sa tiež stane praktickým nástrojom pre návštevníkov a návštevníčky kultúrnych podujatí a kultúrnych inštitúcií,” povedala v júni na margo novej webovej aplikácie ministerka kultúry Natália Milanová.

Tvorcami webovej aplikácie sú študenti Viktor Nagy, Andrej Pulc a Damián Fóka, ktorí stoja tiež za tvorbou webovej aplikácie Covid automatu pre šport www.covidsport.sk.

zdroj: MK SR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár