Kvalitný hosť Roberto Saccá v inscenácii Židovky

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Časy, kedy do SND chodili hosťovať veľké spevácke osobnosti sú už za nami. Ak dnes príde zahraničný hosť, často to priaznivci opery ani nezbadajú. Neplatí to o talianskom tenoristovi Robertovi Saccá, ktorého účasť v inscenácii Halevyho Židovky propagoval dokonca aj Slovenský rozhlas.

Dosiaľ som počul spievať tenoristu len prostredníctvom televízneho prenosu z benátskeho divadla La Fenice pred trinástimi rokmi, kde spieval Alfreda z Verdiho Traviaty. Už vtedy to nebol ideálne lyrický Alfredo. Spevákov hlasový vývoj zrejme pokračoval veľmi rýchlo k dramatickému odboru. Dokazuje to jeho repertoár posledných rokov, v ktorom dominujú superdramatické úlohy Cisára zo Ženy bez tieňa, Bacchusa z Ariadny na Naxe, Aeigistha z Elektry (všetko Richard Strauss), Wagnerov Lohengrin,  Walter Stolzing z Majstrov spevákov norimberských a Loge z Rýnskeho zlata, ako aj Beethovenov Florestan. Z hľadiska jeho prítomnosti v Bratislave, treba spomenúť, že úlohu Éléazara zo Židovky spieval aj v Strassbourgu a Antwerpách, čo mu umožnilo dobre zapadnúť do dosť komplikovanej Konwitschného inscenácie. Tenorista v posledných rokoch spomínané úlohy však interpretoval v La Scale, MET, Covent Garden, Zürichu, oboch najväčších berlínskych operných domoch a na Bayreutskom festivale.

J. F. Halévy: Židovka, Opera SND, 2017,
Pavol Remenár (Ruggiero), Roberto Saccà (Éléazar), Katarína Flórová (Rachel), Zbor Opery SND,
foto: Jozef Barinka

J. F. Halévy: Židovka, Opera SND, 2017,
Ľubica Vargicová (Eudoxie), Roberto Saccà (Éléazar),
foto: Jozef Barinka

Už jeho prvá hudobná fráza v Židovke ma prekvapila. Ani stopy po niekdajšom modele wagnerovských a straussovských tenoristov, ktorí oplývali obrovskými hlasovými fondmi a skôr tmavým zafarbením hlasu. Tak podstatou svojho tenora ako aj koncepciou budovania vokálneho profilu postavy Éléazara pôsobil spevák skôr lyricky než dramaticky. Na jeho výkone však ťažko nájsť nejaký nedostatok. Úlohu mal detailne vypracovanú po hereckej i speváckej stránke, jeho tón znel voľne a jednoliato v celom hlasovom rozsahu. Nikdy, ani v exponovanej vysokej polohe, sa nedostal do ťažkostí a jeho spev pôsobil výsostne emotívne. Za vrchol jeho skvelej kreácie pokladám spev pred stiahnutou oponou a známu áriu, v ktorých sa s každým tónom, resp. frázou priam maznal. Práve tu dokázal, že menej je niekedy viac. Netreba ohurovať veľkými tónmi či gestami, ale pokorne sa vcítiť do interpretovanej postavy. Bol to výkon zrelého profesionála.

J. F. Halév: Židovka, Opera SND, 2017,
Roberto Saccà (Éléazar), Jozef Benci (Kardinál de Brogni),
foto: Jozef Barinka

J. F. Halévy: Židovka, Opera SND, 2017,
Pavol Remenár (Ruggiero), Katarína Flórová (Rachel), Roberto Saccà (Éléazar), Zbor Opery SND,
foto: Jozef Barinka

Celková úroveň predstavenia bola kvalitná. Katarína Flórová zvládla náročnú postavu Rachel presvedčivo, len s občasnými intonačnými približnosťami, ktoré neobišli ani inak kvalitný výkon Ľubice Vargicovej. V úlohe Brogniho sa Jozef Benczi zaskvel lyricky podanou áriou z prvého dejstva, zvládnutím extrémnych hĺbok i hereckým výkonom. Už tradične menej sa mu darilo vo výškach.  Spoľahlivo spievali aj Robert Remeselník (Leopold) a Pavol Remenár (Ruggiero). Kvalitne spieval zbor a dobre hral orchester pod taktovkou Roberta Jindru. Konwitschného inscenácia má jasnú ideovú koncepciu a mnohé pôsobivé miesta. Škoda len, že kvôli ideovému (morálno-spoločenskému) účinku niekedy obetuje pravdepodobnosť situácií resp. niektoré scény hraničia s paródiou.

Vladimír Blaho

písané z reprízy 3. 12. 2017

Jacques Fromental Halévy: Židovka (La Juive)
Opera SND
premiéry 7. a 9. apríla 2017
nová budova SND

Hudobné naštudovanie: Robert Jindra
Dirigent: Robert Jindra, Dušan Štefánek
Réžia: Peter Konwitschny
Dramaturgia: Bettina Bartz
Scéna a kostýmy: Johannes Leiacker
Zbormajster: Pavel Procházka

osoby a obsadenie reprízy 3. decembra 2017

Rachel: Katarína Flórová
Éléazar: Roberto Saccà
Kardinál de Brogni: Jozef Benci
Léopold: Róbert Remeselník
Eudoxie: Ľubica Vargicová
Ruggiero: Pavol Remenár

www.snd.sk

fotogaléria

 video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Vladimír Blaho

operný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár