Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

30. marca 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Kvôli Wagnerovej opere odvolali riaditeľa divadla v Novosibirsku

Niekoľko tisíc ľudí protestuje v ruskom Novosibirsku 29. marca 2015, Foto: TASR/AP
Veľkosť písma
A
A
A
Moskva –  Ruský minister kultúry Vladimir Medinskij odvolal v nedeľu 29. marca 2015 riaditeľa Novosibírskej štátnej opery a baletu kvôli modernému zinscenovaniu romantickej opery nemeckého skladateľa Richarda Wagnera Tannhäuser, ktorej spracovanie urazilo predstaviteľov tamojšej pravoslávnej cirkvi. Informovala o tom agentúra AP.

Súbor novosibírskej opery sa v minulých týždňoch dostal pod paľbu kritikov za spôsob, akým zasadil do reálií modernej doby Wagnerovu romantickú operu Tannhäuser. Režisér Timofej Kuljabin poňal osobu Ježiša Krista ako hrdinu erotického filmu, ktorého režisérom sa stal Tannhäuser ako hlavný hrdina opery.

Kontroverzné zinscenovanie Wagnerovej opery spôsobilo v uplynulých týždňoch v Rusku veľký škandál. Do verejnej diskusie sa okrem cirkvi zapojilo aj množstvo osobností tamojšieho kultúrneho života, ktoré vystúpili na obranu moderného spracovania tohto hudobného diela z 19. storočia.

Niekoľko tisíc ľudí protestuje v ruskom Novosibirsku 29. marca 2015, Foto: TASR/AP
Niekoľko tisíc ľudí protestuje v ruskom Novosibirsku 29. marca 2015,
Foto: TASR/AP

Proti kontroverznej inscenácii demonštrovali v nedeľu pred budovou divadla v meste Novosibirsk tisícky ľudí, pobúrení modernou verziou tejto klasickej opery zasadenej do súčasných reálií. Táto adaptácia podľa nich útočí na kresťanské hodnoty a je odrazom hodnôt dekadentného Západu.

„Pravoslávna cirkev je základom veľkej ruskej kultúry,“ stálo na jednom z transparentov, ktoré niesli protestujúci v Novosibirsku, ktoré je s počtom 1,5 milióna obyvateľov tretím najväčším mestom Ruska.

Demonštranti mávali národnými vlajkami, medzi ktorými sa objavili aj portréty ruského prezidenta Vladimira Putina zobrazeného na ruskej národnej trikolóre, ale tiež na čierno-oranžových pruhoch, ktoré sú tzv. stuhou sv. Juraja. Tento symbol sa spája s pamiatkou víťazstvo Ruska v druhej svetovej vojne a aktuálne sa podľa agentúry AP nosí na vyjadrenie podpory proruským separatistom bojujúcim na východe Ukrajiny.

Мездрич Борис Михайлович
Мездрич Борис Михайлович

Medinskij však napriek tomu v nedeľu odvolal Borisa Mezdriča z postu riaditeľa Novosibírskej štátnej opery a baletu. Mezdrič toto divadlo viedol už v rokoch 2001-2008, a následne od roku 2011.

Šéf rezortu kultúry na jeho miesto dosadil Vladimira Kechmana, ktorý je šéfom Michajlovského divadla v Petrohrade. Kechman pre agentúru TASS uviedol, že bude riadiť obe divadlá súčasne.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: TASR

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)