La Scala TV prichádza do našich domovov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Milánske Teatro alla Scala vstupuje do online priestoru s novou vysielacou platformou. Projekt má ambíciu stať sa plnohodnotnou opernou televíziou. Slávny operný dom odštartuje vysielanie 14. februára 2023 o 18:45 h.

„Chceme byť súčasťou každého domu vrátane juhoamerických stepí.“ tvrdí hlava La Scaly Dominique Meyer, ktorý do roku 2020 šéfoval Viedenskej štátnej opere. Divadlo v metropole na Dunaji spustilo svoj streamovací projekt (https://play.wiener-staatsoper.at/) pod Meyerovou manažérskou taktovkou už v roku 2013. La Scala kráča rovnakou cestou čoraz užšej interakcie klasického umenia s digitálnym svetom.

Dominique Meyer, riaditeľ Teatro alla Scala, predstavil na tlačovej konferencii projekt La scala TV, foto: screen Opera Slovakia

Na pulze doby

S pandémiou koronavírusu sa fenomén virtuálneho diváka dostal na nový level. Operné domy na starom kontinente aj za oceánom boli náhle konfrontované s novými celospoločenskými výzvami. Streamovacie služby hrali v transformácii kultúrneho sektora prvé husle.

Nový televízny kanál milánskej mekky opery bude vysielať operné diela, balety, koncerty či edukačné formáty prostredníctvom live transmisií aj zo záznamu na požiadanie (on demand).

Ikonické priečelie milánskej La Scaly. Zdroj foto: internet

Meyer poznamenal, že spustenie vlastnej streamovacej služby nebude mať vplyv na dlhoročné partnerstvo La Scaly s talianskym verejnoprávnym lídrom RAI, nová forma distribúcie a zdieľania digitálneho obsahu však divadlu umožní „samostatne rozhodovať o tom, čo sa bude vysielať.“

Milánsky operný gigant otvorí svoju digitálnu Pandorinu skrinku 14. februára 2023 o 18:45 h. Na programe je Verdiho tragédia Sicílske nešpory v dirigentskom naštudovaní Fabia Luisiho so scénickou víziou Huga de Ana. Sólisti Marina Rebeka, Pietro Pretti, Simon Lim či Luca Micheletti majú potenciál rozvibrovať valentínsky večer silou hudobnej drámy.

video

Program na kalendárny rok 2023 prekvapí siedmymi opernými titulmi, troma baletnými predstaveniami a deviatkou koncertov a recitálov.

Opera na digitálnej orbite

Web LaScala.tv je online od 9. februára 2023. Od uvedeného dátumu je možné zakúpiť si virtuálne vstupenky na sledovanie jednotlivých titulov vrátane prvého priameho prenosu. Prístup do katalógu je podmienený registráciou, tá je však zdarma a užívatelia, ktorí odoberajú newsletter La Scaly, môžu použiť rovnaké prihlasovacie údaje.

Cena služby sa líši v závislosti od typu ponúkaného obsahu (live alebo on demand) a od požadovanej kvality záznamu. Najlacnejšie vstupné (od 2,90 €) sa vzťahuje na recitály alebo koncerty, najviac (11,90 €) si divák zaplatí za sledovanie vysielania v reálnom čase v atraktívnom Ultra HD 4K rozlíšení.

Dobrou správou je, že virtuálny návštevník môže vypožičaný obsah opakovane prehrávať počas nasledujúcich 72 hodín, divadlo však z dôvodu copyrightu neumožňuje download či archiváciu materiálu v koncových zariadeniach používateľa.

V Teatro alla Scala, predstavili na tlačovej konferencii projekt La scala TV, foto: screen Opera Slovakia

Vedenie operného domu vsadilo na komplexný zážitok, o ktorý sa postará deväť kamier inštalovaných na scénu počas pandemických mesiacov.

Online divák môže počas prestávok v priamych prenosoch preniknúť do zákulisia jednej z najvýznamnejších hudobnodramatických svätýň in orbe terrarum a vychutnať si exkluzívne rozhovory s hlavnými hviezdami večera. Protagonistov bude spovedať turínsky herec a multiumelec Mario Acampa.

Prečítajte si tiež:
Dostupnosť opery on-line

Prvá nezávislá televízna služba v histórii La Scaly štartuje s balíčkom titulkov v troch jazykových mutáciách. Okrem sledovania libreta opery si používateľ môže zvoliť angličtinu, prípadne taliančinu. Jedným zo záväzkov svetoznámeho divadla je sprístupniť každé dielo s titulkami v šiestich jazykoch a priblížiť tak jeho posolstvo globálnemu publiku.

Na predstavenie do La Scaly sa už môžeme vybrať aj virtuálne. Zdroj foto: internet

Školy sú v kurze

Kultúrna propagačná služba La Scaly rozhodila siete do viac než dvoch stovák talianskych škôl. Superintendent Meyer zdôrazňuje, že webové šírenie vzdelávacieho obsahu La Scaly bude bezplatné. Pilotný projekt prebieha v spolupráci s Fondazione Cariplo a počíta s audiovizuálnym materiálom ušitým na mieru študentom rôzneho veku.

O priazeň najmenších zabojujú postavičky Lalla a Skali, ktoré žiakom základných škôl namiešajú čarovný nápoj toho najlepšieho zo sveta opery a v duchu Komenského zásady schola ludus predstavia detskému divákovi takmer dvestopäťdesiatročné dejiny La Scaly.

Stredoškolákom zaklope na dvere Bohéma – moderná sonda do zákulisia skúšok. Mario Acampa si posvieti na divadelné mravenisko post siparium – za oponou.

La scala TV, foto: screen Opera Slovakia

Atraktivitu streamovaného programu vhodne dopĺňa možnosť zúčastniť sa verejnej skúšky v divadle. Platí to predovšetkým pre školy na Apeninskom polostrove, no takto nastavená komunikačná politika by mohla inšpirovať ďalšie stánky múz v Európe. Divadlo si týmto spôsobom vychováva budúceho návštevníka a pomáha kreovať živé kultúrne väzby, ktoré sa vryjú hlboko do mentálneho mikrokozmu mladého človeka.

A nielen mladého. Online televízia žiadne vekové, sociálne ani geografické limity nepozná. LaScala.tv je dostupná z akéhokoľvek zariadenia s internetovým pripojením a výnimkou nie sú ani smart televízne prijímače. Aj vďaka nim sa naša obývačka môže zmeniť na zamatovú opernú lóžu. 

Hlavným sponzorom Teatro alla Scala a ekonomickým architektom jeho digitálneho rozvoja je finančná skupina Intesa Sanpaolo.

Operná streamovacia videoslužba La Scaly je dostupná na adrese https://lascala.tv/en

Pripravila: Lucia Laudoniu

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

slovenská historička, muzikologička, publicistka a výtvarníčka rumunsko-talianskeho pôvodu

Zanechajte komentár