Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

25. júna 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Labutie jazero v SND na poctu Trúde Boudovej-Taškej

Trúda Boudová-Tašká (1926 – 2017), foto Archív SND
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – 24. júna t.r. oslávila vzácne životné jubileum významná sólistka Baletu SND pani Trúda Boudová-Tašká. S úctou k jej dlhoročnej oslňujúcej kariére na doskách našej prvej scény jej Slovenské národné divadlo venuje predstavenie baletu Labutie jazero v utorok 28. júna 2016.

Trúda Boudová-Tašká pôsobila v Balete SND od roku 1941. Jej posledným predstavením v SND boli v roku 1968 Slovanské tance. Stvárnila desiatky hlavných postáv v inscenáciách prevažne klasického repertoáru. Kritici ju chválili za výnimočné herecké schopnosti, ktoré mala možnosť uplatniť nielen v balete. Účinkovala v prelomovom hudobnom filme Jozefa Macha z roku 1953 Rodná zem, v menšej postave v slovenskej filmovej komédii Štvorylka (1955). Dôkaz jej tanečnej a hereckej všestrannosti ponúkajú aj baletné inscenácie Slovenskej televízie z konca 50. a začiatku 60. rokov (Coppélia Lea Delibesa, Z rozprávky do rozprávky Oskara Nedbala) a televízny prenos opery Faust s veľkým baletným obrazom Valpurgina noc zo SND a ďalšie. Trúda Boudová-Tašká účinkovala aj v prvom slovenskom farebnom baletnom filme Červený mak z roku 1955, kde stvárňuje hlavnú postavu po boku dlhoročného tanečného partnera Jozefa Zajka. Jej postavy označovali v kritikách ako „plné temperamentu, srdečnosti, dramatické, herecky bohaté…“

H. S. von Løvenskjold: Sylfida, Balet SND (1948), František Bernatik (Junák), Trúda Boudová-Tašká (Sylfida), foto: Jozef Podhorský
H. S. von Løvenskjold: Sylfida, Balet SND (1948),
František Bernatik (Junák), Trúda Boudová-Tašká (Sylfida),
foto: Jozef Podhorský

Od roku 1959 pani Trúda Boudová-Tašká externe pôsobila ako profesorka na tanečnom oddelení Štátneho konzervatória v Bratislave. Jemná, graciózna dáma objavila v sebe po boku svojho manžela popri balete aj ďalšiu vášeň – cestovateľskú. Architekt Ing. Paul Walter Bouda pracoval v šesťdesiatych rokoch pre OSN, pani Trúda ho na niektorých pôsobiskách nasledovala a tak si otvorila súkromnú baletnú školu pre vyše sto žiakov striedavo v Kongu i na Haiti. V súčasnosti žije Trúda Boudova-Tašká v Nemecku.

Nedávno nám v rozhovore povedala, že ešte stále sníva o balete, že roky odriekania stáli za potlesk, lebo tancovala pre svoje potešenie a pre divákov, vždy s celým srdcom a dušou. „Boli mi blízke postavy, ktorých osud aj na javisku voňal človečinou…Aurora v Spiacej krásavici, Mášenka v balete Luskáčik, Giselle, Júlia, Mária v Bachčisarajskej fontáne…

B. Asafjev: Bachčisarajská fontána, Balet SND (1953), Trúda Boudová-Tašká (Mária), J. Zajko (Václav), foto: Archív SND
B. Asafjev: Bachčisarajská fontána, Balet SND (1953),
Trúda Boudová-Tašká (Mária), J. Zajko (Václav),
foto: Archív SND

V pozdravnom liste k jubileu generálny riaditeľ SND Marián Chudovský vyzdvihol prínos skvelej umelkyne pri formovaní profilu baletného súboru SND a okrem iného uviedol: „ Od samého začiatku ste upútali svojím talentom, zjavom, hereckým nadaním, vynikajúcou technikou, krehkosťou, gracióznosťou i neuveriteľnou energiou, s ktorými ste stvárňovali svoje – i tie najnáročnejšie – javiskové kreácie. Veľmi rýchlo ste sa vypracovali na poprednú sólistku a významnú predstaviteľku slovenského baletného umenia. Množstvom Vašich tanečných postáv ste sa zapísali do histórie slovenského baletu, na mnohé z nich si dodnes spomínajú pamätníci Vašich čias, svedkovia Vašich skvelých umeleckých výkonov. Charakterizovalo ich vysoké umelecké majstrovstvo, hlboké precítenie osudov Vašich hrdiniek. Každej z nich ste dali kus svojho srdca. Či to bola Vaša prvá veľká úloha Kolombína v Karnevale, Zobeida, Amor v prvom slovenskom balete Orfeus a Eurydika, Coppélia, Raymonda, Mária, Júlia, Tao-Choa, Zlatovláska, Giselle, Máša, Gajané, Princezná Aurora, Fadetta, Frasquita, Jelena v Rytierskej balade, Sarrie, Dievča v Zázračnom mandarínovi, Smeraldína, Širín, Bohyňa Ála, Candelas i mnohé iné… Verím, že sa v spomienkach rada vraciate k rokom prežitým v Slovenskom národnom divadle, k svojim hviezdnym chvíľam, k pekným priateľským a kolegiálnym vzťahom“. Na záver zaželal Marián Chudovský jubilantke pevné zdravie, aby ďalšie roky prežívala obklopená láskou svojich blízkych a priateľov.

Predstavenie baletu Labutie jazero venované jubilantke, sa uskutoční 28. júna 2016 v novej budove SND. V hlavných postavách sa predstavia Romina Kołodziej (Odetta / Odília) a Andrej Szabo (Princ Siegfried). Diriguje Martin Leginus. Viac info na www.snd.sk.

zdroj: SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956