Lednicko-valtický hudobný festival pripomenie moravských Chorvátov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Osem koncertov klasickej hudby s balkánskym vplyvom. Lednicko-valtický hudobný festival pripravil svoju siedmu dramaturgiu na historickom odkaze moravských Chorvátov, ktorí na území južnej Moravy v minulosti žili. Od 24. septembra do 8. októbra 2022 preto festival ponúkne predovšetkým tvorbu balkánskych skladateľov. Organizátori pozvali hudobníkov z Chorvátska, Srbska a Slovinska.

(PR článok, LVHF)

Každým rokem hledáme historické momenty spjaté s Lednicko-valtickým areálem a příběh moravských Charvátů patří neodmyslitelně k naší minulosti,“ predstavuje tohtoročný program riaditeľ festivalu Jiří Partyka. „Chceme připomenout příběh chorvatské skladatelky Dory Pejačević, jejíž hudba je posluchačům téměř neznámá. Pro chorvatský národ je tato žena stejně významná, jako pro Čechy Antonín Dvořák“ reaguje Partyka.

Zámoček Pohansko, foto: Archív LVHF

Festival budú rámcovať dva symfonické večery – otváracieho v sobotu 24. septembra sa zhostí Filharmónia Bohuslava Martinů Zlín s dirigentom Robertom Kružíkom a o záver sa postará v sobotu 8. októbra Janáčkova filharmónia Ostrava pod taktovkou Marka Ivanovića.

V priebehu celého festivalu si návštevníci koncertov po prvýkrát vypočujú skutočné hviezdy z Chorvátska, Srbska či Slovinska: svetovo presláveného basbarytonistu z newyorskej Metropolitan Opery Davida Bizica, sopranistku Niku Gorič či Josipu Bainac, ale tiež violončelistu Vida Veljaka a mnoho ďalších vrátane súboru Ensemble Illyrica.

Josipa Bainac_Ensemble Illyrica, zdroj foto: www.lvhf.cz

S nimi i samostatne vystúpia domáci špičkoví interpreti, ako je koncertný majster Českej filharmónie Jiří Vodička, slovenský huslista a koncertný majster Viedenského symfonického orchestru Dalibor Karvay, chorvátsky huslista a člen Viedenskej filharmónie Luka Ljubas alebo súbory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane.

Propojujeme nejen minulost v podobě skladatelů, ale i současnost spojením našich i zahraničních hudebníků. Obzvlášť v dnešní době je důraz na pestrost a národní hrdost důležitá,“ doplňuje Partyka.

Príjemný hudobný zážitok umocnia priestory zámku v Lednici, vo Valticiach a v Mikulove alebo napríklad Dianin chrám Rendez-vous. Po prvýkrát sa hudbe a návštevníkom festivalu otvorí i Zámoček Pohansko.

Cappella Mariana, Goeyvaerts String Trio, zdroj foto: www.lvhf.cz

Predzvesťou tohto ročníka bol na konci augusta tzv. Jugoprolog, teda prehliadka balkánskej dychovej hudby. V Hlohovci (ČR) a Charvátské Nové Vsi sa predstavili kapely z Čiech, Srbska a Bosny a Hercegoviny.

Predaj vstupeniek na jednotlivé koncerty je spustený na stránke www.lvhf.cz alebo v sieti GoOut a na predajných miestach LVHF. Vstupenky je možné rezervovať si tiež e-mailom na adrese prodej@lvhf.cz.

Generálnym partnerom festivalu je ZFP Group akademie, a. s.

Informoval: Tomáš Foltán, PR LVHF | www.lvhf.cz

PR článok, text: LVHF

Archív Lednicko-valtický hudobný festival

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár