LEDNICKO|VALTICKÝ HUDOBNÝ FESTIVAL má za sebou tretí ročník

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
LEDNICKO|VALTICKÝ HUDOBNÝ FESTIVAL (LVHF) sa stáva tradičným podujatím južnej Moravy, ktoré spája architektúru Lednicko-valtického areálu s krásou klasickej hudby. Program ôsmich koncertov tretieho ročníka festivalu prilákal takmer dva a pol tisíc poslucháčov.

Nad tretím ročníkom LVHF (2018), ktorého koncerty sa konali v pôsobivých interiéroch Lednicko-valtického areálu, prevzal záštitu minister kultúry Českej republiky doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a hejtman Juhomoravského kraja JUDr. Bohumil Šimek. Festival klasickej hudby svojimi ôsmimi koncertmi obohatil kultúrne a spoločenské dianie na južnej Morave a v okolitých regiónoch a celkom prilákal 2350 poslucháčov, z toho 420 detí, pre ktoré boli navyše pripravené dva výukové koncerty v zámockom divadle vo Valticiach a v zámockej jazdiarni v Lednici.

LVHF 2018, otvárací koncert v kostole Sv. Jakuba staršieho, Štátny zámok Lednice,
foto: Martin Tiso

LVHF 2018, Prague Cello Quartet, koncert pre deti,
foto: Martin Tiso

LVHF 2018 ponúkol počas dvoch týždňov od 29. septembra do 13. októbra osem koncertov. Ako Opera Slovakia informovala PR manažérka Ruth Pohlová ,,Veľmi pozitívne ohlasy zožal už otvárací večer, ktorý milovník klasickej hudby, princ Wolfgang Lichtenštejn zhodnotil slovami: Tak štýlovo a dokonale zahranú Mozartovu Omšu c moll som vo svojom živote ešte nepočul.“

Symbolickou účasťou umelcov z Česka, Slovenska, Rakúska a Maďarska sa do dramaturgie tretieho ročníka festivalu premietol rok 1918 a rozpad Rakúsko-Uhorska. Tak ako v minulých ročníkoch aj počas tohto si organizátori  pripomenuli Josefa Triebensea – kapelníka rodu Lichtenštejnov a neskoršieho riaditeľa Stavovského divadla v Prahe – a spolu s ním aj hudobný výber, ktorý na šľachtickom dvore uplatňoval. Popri Mozartovej Omši c moll tak na festivalu zaznelo napríklad Haydnovo moteto Insanae et vanae curae. Dychový súbor Belfiato Quintet hral poľovnícku hudbu, Musica Florea a herec Josef Somr v kostole v Břeclavi-Poštorné spoločne predniesli Sedem slov Vykupiteľových na kríži od Josepha Haydna. Hosťoval Janáčkov komorný orchester, huslista Václav Hudeček a violistka Kristina Fialová, barytonista Svatopluk Sem a sopranistka Doubravka Součková.

LVHF 2018, Václav Hudeček, Kristina Fialová, Janáčkov komorný orchester,
foto: Martin Tiso

LVHF 2018, Denisa Beňovská, Michaela Špačková, Vivaldi Collegium Prague,
foto: Martin Tiso

Vyvrcholením festivalu bol záverečný galakoncert s rýdzo händelovským programom v podaní sopranistky Simony Šaturovej a tenoristu Petra Nekoranca, ktorí spoločne s orchestrom Barocco sempre giovane v jazdiarni valtického zámku dôstojne uzavreli festivalovú prehliadku. Galakoncertu sa zúčastnili predstavitelia Lichtenštajnska, Česka i Rakúska a program pripomenul tradície troch zmienených štátov.

LVHF 2018, Petr Nekoranec, Simona Šaturová, Barocco sempre giovane,
foto: Martin Tiso

Koncert vo Veľkých Bíloviciach navštívila pani Karla Mornstein-Žerotín so svojim synom. Jej starou mamou bola Marie Helena Žerotínová. K významnému šľachtickému rodu Žerotínov patrili i velikáni ako Karol starší zo Žerotína alebo Ladislav Velen zo Žerotína, bývalý majiteľ břeclavského panstva.

„Tohto roku sme po prvýkrát prekročili štátne hranice. Jeden z koncertov sa totiž uskutočnil na rakúskom zámku Wilfersdorf. Na budúci rok plánujeme usporiadať jeden z mimoriadnych festivalových koncertov najmä pre partnerov a podporovateľov v Palais Liechtenstein vo Viedni. Pevne dúfam, že sa mi tento zámer podarí uskutočniť,“ poodhalil dramaturg a riaditeľ LVHF Jiří Partyka plány na ďalší rok.

Musica Florea

LVHF 2018, Musica Florea,
foto: Martin Tiso

Štvrtý ročník LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDOBNÉHO FESTIVALU sa uskutoční na prelome septembra a októbra 2019. Programový rámec štvrtého festivalového ročníka sa bude týkať kapelníkov a hudobníkov, ktorí pôsobili na valtickom panstve od renesancie po klasicizmus, a pripomenie 300 rokov Lichtenštejnského kniežatsva, ktoré úzko súvisí s územím Lednicko-valtického areálu.

Oficiálna stránka festivalu: www.lvhf.cz

Informovala: Ruth Pohlová, PR LVHF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku