Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

22. novembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Lisztove operné transkripcie v podaní Petry Pogády

Petra Pogády
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Na Nedeľnom matiné v Mirbachovom paláci sa 23. novembra o 10.30 hod. predstaví mladá rakúska klaviristka pôvodom z Bratislavy Petra Pogády. V programe s názvom ,,Opera na klavíri“ zahrá Lisztove operné transkripcie.

Svoje recitálové vystúpenie zostavila Petra Pogády z obľúbených koncertných parafráz Franza Liszta, skomponovaných na motívy opier od Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera.

Opera na klavíri

Nedeľné matiné

23. november o 10.30 hod.

Mirbachov palác v Bratislave

Petra Pogády – klavír

Program

Salve Maria! (Verdi: I Lombardi), S. 431

O du, mein holder Abendstern (Wagner: Tannhäuser), S. 444

Danza sacra e duetto finale (Verdi: Aida), S. 436

Isoldes Liebestod (Wagner: Tristan a Isolda), S. 447

Rigoletto (Verdi), S. 434

Petra Pogády
Petra Pogády

Petra Pogády (nar. 1985 v Bratislave) sa vo veku sedem rokov presťahovala s rodinou do Rakúska. V nasledujúcich rokoch bola viacnásobnou laureátkou hudobnej súťaže Prima La Musica, ako pätnásťročná získala štipendium firmy Bösendorfer. V roku 2003 začala študovať koncertný smer hry na klavíri na Hudobnej univerzite vo Viedni, nasledovali štúdiá na Anton Bruckner Privatuniversität v rakúskom Linzi a na Conservatoire Superieur v Paríži, ktoré ukončila s vyznamenaním.

Petra Pogády získala ceny na viacerých medzinárodných klavírnych súťažiach a je štipendistkou nadácie Yehudi Menuhina vo Viedni. Má za sebou koncerty v mnohých európskych krajinách, účasť na festivaloch a majstrovských kurzoch, napr. u Rudolfa Buchbindera (v Zürichu), Tel Hai Piano Festival v Izraeli (mimoriadna cena pre vynikajúcu účastníčku), International Keyboard Festival, New York, a „Austrian Music Festival“ v Pekingu a v Shang-Hai. Slovenskému publiku sa mladá klaviristka predstavila už viackrát, o.i. na oboch doterajších ročníkoch Marianského hudobného leta, kde okrem koncertnej prezentácie viedla odborný seminár na tému Didaktika hry na klavíri, určený študentom univerzít a konzervatórií, ako aj hudobným pedagógom a žiakom základných umeleckých škôl.

viac o koncertoch v Mirbachovom paláci sa dozviete TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: Hudobné centrum

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024