Literárny fond ocenil umelcov, medzi nimi Jaroslava Blaha a Petra Mikuláša

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Za tvorbu a činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia Literárny fond (LF) udelil 25. novembra 2013 ceny vyše 60 umelcom v bratislavskom Zičiho paláci. Medzi nimi aj dvaja umelci z oblasti opery. Teatrológ Jaroslav Blaho za celoživotné dielo a Peter Mikuláš za stvárnenie postavy Kráľa Heinricha v inscenácii Opery SND Lohengrin. (Za túto postavu získlal taktiež prvenstvo v kategórii Najlepší mužský spevácky výkon v Ankete opernej kritiky Opera Slovakia 2012/2013.

,,Tohto roku hospodárime so sumou 162.000 eur. Už sme dali prémie umelcom vo výške 48.125 eur, dnes rozdelíme ďalších 46.810 eur. Okrem cien sme udelili 53 štipendií vo výške 17.500 eur a pomáhame umelcom aj v sociálnej oblasti. Literárny fond je síce tvorený zo zákona, ale je aj fondom solidarity všetkých umelcov,” pripomenula v príhovore predsedníčka výboru Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia LF Beáta Panáková.

Jaroslav Blaho pri preberaní ceny, foto: Peter Procházka

Jaroslav Blaho pri preberaní ceny,
foto: Peter Procházka

Za celoživotné dielo z oblasti divadla ocenili 12 umelcov. Plastiku a finančnú odmenu si prevzal historik, kritik, publicista a organizátor operného diania Jaroslav Blaho, herečky Eva Hlaváčová, Libuša Trutzová, Ida Rapaičová a Soňa Valentová. Ocenení boli aj dramaturgovia a režiséri Mikuláš Fehér a Martin Porubjak, herci Ján Blanský, Jozef Stražan, Ľubomír Roman, scénický výtvarník Vladimír Suchánek aj in memoriam kostýmový výtvarník Milan Čorba, za ktorého cenu prevzala manželka Emília Vašáryová.

Za celoživotnú úspešnú rozhlasovú tvorbu si prevzal cenu 63-ročný redaktor bratislavskej literárnej redakcie Jozef Čertík. Tiež majster zvuku Milan Janák za 41-ročné pôsobenie v banskobystrickom štúdiu. Treťou ocenenou je Hana Kostolanská, ktorá v bratislavskom rozhlase pôsobila od roku 1952.

Výročné ceny udelil LF 32 divadelným umelcom za stvárnenie postáv v javiskových inscenáciách alebo ich režijnú prípravu v rôznych divadlách. Medzi nimi sú herci Alena Pajtinková, Barbora Kubátová, Eva Rysová, Lenka Barilíková, Táňa Pauhofová, Ľudmila Lukačíková, Romana Dang Van, Stanislava Pázmányová, Dušan Jamrich, Robert Roth, Gregor Hološka, Peter Mikuláš, Michal Režný či Tomáš Maštalír. Tiež režiséri Rastislav Ballek, Ján Ďurovčík, Ján Sládeček, Juraj Nvota, Richard Sanitra, Ondrej Šoth i dramaturg Ivan Sogel.

Peter Mikuláš pri preberaní ceny, foto: Peter Procházka

Peter Mikuláš pri preberaní ceny,
foto: Peter Procházka

V oblasti dabingu si cenu prevzal Michal Domonkoš za réžiu slovenského znenia filmu Super 8 a Zoro Laurinc za réžiu slovenského znenia seriálu Borgiovci. Herečky Henrietta Jančišinová – Koláriková za nahovorenie postavy Včielka Maja, Andrea Karnasová za postavu Carrie vo filme Homeland: Zradca. Ocenení sú aj herci Ivan Šandor za dabing postavy Neil v seriáli White Collars (Biele goliere), Jozef Vajda za hlavnú postavu vo filme Zastavte Cartera i postavu Jozefa Lipanského v seriáli Horúca krv a Pavol Višňovský za dabing postavy pápeža v seriáli Borgiovci.

Výročné ceny si prevzali štyria rozhlasoví tvorcovia. Dramaturgička Zuzana Grečnárová, režisérka Táňa Tadlánková, zvukári Matej Haász a Ľubica Olšovská.

V tvorivej súťaži za pôvodný divadelný a rozhlasový text boli udelené len niektoré ceny. Za rozhlasovú rozprávkovú hru O dvojhlavom drakovi si prevzal druhú cenu Ján Kamenistý a tretiu Dominika Petríková za rozprávkovú hru O pyšnej vlne. Za adaptácia epického a lyrického diela Príbeh o Márii získal prvú cenu Štefan Šimko, v divadelných textoch tretiu cenu Jana Micenková za divadelnú hru NEKROgames.

Zdroj: TASR, Literárny fond

©Foto Peter Procházka

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár