Literárny fond ocenil umelecké osobnosti opery, operety i baletu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V pondelok 20. novembra 2017 sa v Obradnej sieni Zichyho paláca v Bratislave konalo slávnostné odovzdávanie Cien za celoživotné dielo, Výročných cien Literárneho fondu a Prémií v oblasti divadla, rozhlasu, dabingu a za herecké výkony v televíznej tvorbe. Medzi ocenenými osobnosťami boli vo všetkých kategóriách zastúpení aj umelci z oblasti opery, operety i baletu.

Literárny fond je národnokultúrna verejnoprávna inštitúcia, ktorej hlavným poslaním je podporovať tvorivú činnosť v oblasti slovesnej, divadla, filmu, rozhlasu, televízie, zábavného umenia, videotvorby ako i počítačových programov s osobitným zreteľom na pôvodnú krásnu literatúru, vedeckú a odbornú literatúru, novinárstvo a novinársku fotografiu, prekladateľstvo, divadlo, film, rozhlas, televíziu, videotvorbu a zábavné umenie. Každoročne odovzdáva Ceny za celoživotné dielo, Výročné ceny Literárneho fondu a Prémie v oblasti divadla, rozhlasu, dabingu a za herecké výkony v televíznej tvorbe.

Výbor Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia Literárneho fondu 20. novembra 2017 slávnostne odovzdal Ceny za celoživotné dielo, Výročné ceny a Prémie za vynikajúce výkony vysokého umeleckého majstrovstva v oblasti divadla, rozhlasu, dabingu a za herecké výkony v televíznej tvorbe. Medzi 204 ocenenými boli aj umelci z oblasti opery, operety či baletu.

Cena Literárneho fondu,
foto: Peter Procházka

Cena za celoživotné dielo

Medzi šestnástimi ocenenými osobnosťami za celoživotné dielo z rôznych oblastí bola aj speváčka (opereta, muzikál), herečka a bývalá umelecká šéfka spevoherného súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove Elena Kušnierová či sólista opery Štátneho divadla Košice Jozef Havasi. Spolu s nimi Cenu za celoživotné dielo získali taktiež divadelný historik a kritik PhDr. Ladislav Lajcha, režisér Prof. Roman Polák, herci Ľubomír Paulovič, Anna Javorková, Kamila Magálová, Juraj Ďurdiak, Gabriela Dolná, Ľubomír Kratochvíl, Boris Farkaš a Igor Latta. Za dabing cenu získali dramaturgička Darina Hlúchová, herečka, režisérka a pedagogička Marta Mrlianová. Za celoživotnú tvorbu si cenu odniesli dvaja rozhlasoví tvorcovia – hudobný redaktor Ladislav Franc a publicista Marián Grebáč.

Výročné ceny

Výročné ceny za vynikajúce výkony vysokého umeleckého majstrovstva v oblasti divadla, rozhlasu, dabingu a za herecké výkony v televíznej tvorbe udelil Výbor Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia Literárneho fondu 39 osobnostiam. Medzi nimi umelcom z opery a baletu: Daniel Čapkovič za postavu Mefistofela v dramatickej legende Faustovo prekliatie (Opera SND), Monika Fabianová za postavu Marguerite v dramatickej legende Faustovo prekliatie (Opera SND), Michal Lehotský za postavu Éléazara v opere Židovka (Opera SND), Luana Brunetti za postavu Giselle v balete Giselle (Balet SND), Artemi Pyzhov za postavu Alberta v balete Giselle (Balet SND), Ondrej Šoth za scenár, réžiu a choreografiu predstavení Charlie Chaplin a Denník Anny Frankovej (Štátne divadlo Košice – balet), Titusz Tóbisz za postavu Arindal v slovenskej premiére Wagnerovej opery Vily (Štátne divadlo Košice – opera).

Odovzdávanie Cien Literárneho fondu, 2017,
zdroj: FB

V tejto kategórii Výročnú cenu získal aj Peter Oravec za réžiu operety Veselá vdova v Divadle Nová scéna. Išlo o výnimočný počin nielen debutu tohto mladého tvorcu na poli operety, ale aj návratu operety na javisko Divadla Nová scéna. ,,Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadla za réžiu operety Franza Lehára Veselá vdova ma naozaj potešila. Je príjemné keď je vaša práca pochválená, o to viac keď išlo o náročnú prácu. Som veľmi rád, že sme na Novej scéne a na Slovensku vzkriesili žáner operety, že sa hrá a že sú na ňu dobré odozvy. Pre mňa to bola nezabudnuteľná skúsenosť, ktorá mi otvorila cestu k opere (zatiaľ detskej) i ďalšej operete, ktorú pripravujem na budúcu sezónu v Čechách. Takže ďakujem…“, uviedol pre Opera Slovakia Peter Oravec. Rozhovor s Petrom Oravcom pri príležitosti premiéry Veselej vdovy (február 2017) si prečítate TU…

Prémie

Prémie v oblasti divadla, rozhlasu, dabingu a za herecké výkony v televíznej tvorbe udelil výber Literárneho fondu 149 osobnostiam. Aj v tejto kategórii sú medzi ocenenými umelci opery a baletu. Ocenené boli dve umelkyne Štátnej opery v Banskej Bystrici – Patrícia Macák Solotruková za postavu Toscy v inscenácii opery Tosca a Katarína Procházková za postavu Noriny v inscenácii opery Don Pasquale a Iolanty v rovnomennej opere. Marián Lukáč získal prémiu za postavu Marcella v opere Bohéma na javisku Štátneho divadla Košice. Z baletných umelcov si prémiu odniesli: Klaudia Görözdös za postavu Júlie v inscenácii baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera (Balet SND), Peter Dedinský za postavu Romea v inscenácii baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera (Balet SND), Ilinca Gribincea za postavu Júlie v inscenácii baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera (Balet SND). Do baletného súboru Štátneho divadla Košice poputovali aj ďalšie prémie, ktoré získali Elena Chetverya za tanečno-herecký výkon postavy matky Charlieho Chaplina v baletnej inscenácii Charlie Chaplin a postavy matky v baletnej inscenácii Denník Anny Frankovej. Katarína Frigová získala prémiu za postavu Mildred Harris v baletnej inscenácii Charlie Chaplin a postavu židovského dievčaťa, Sergii Iegorov za postavu Charlieho Chaplina v baletnej inscenácii Charlie Chaplin s prihliadnutím na postavu Van Daana v baletnej inscenácii Denník Anny Frankovej, Jozef Marčinský za viacero postáv v baletnej inscenácii Charlie Chaplin a Maksym Sklyar získal prémiu Literárneho fondu za postavu Charlieho Chaplina a postavu Van Daana v baletnej inscenácii Denník Anny Frankovej.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Lit. fond

Zoznam všetkých osobností nájdete v dokumente, ktorý vydal Literárny fond vo formáte PDF TU…

www.litfond.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár