Livestream z Mníchova: Andrea Chénier s Jonasom Kaufmannom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mníchov – Bavorská štátna opera začala v sezóne 2012/1013 ponúkať sériu bezplatných živých prenosov svojich predstavení cez internet. Pokračuje v tomto trende naďalej a v sobotu 18. marca si pre milovníkov opery pripravila priamy prenos reprízy operného predstavenia Umberta Giordana Andrea Chénier. V hlavnej úlohe sa predstaví hviezdny tenorista Jonas Kaufmann a jeho návrat na javiská po niekoľkomesačnej odmlke zo zdravotných dôvodov vyvoláva mnohé otázky – v akej speváckej kondícii je tento obdivovaný tenor? Odpoveď na túto otázku si každý divák môže urobiť sám. Stačí si kliknúť na webovú stránku www.operlive.de, prenos začína o 19. hodine.

Pod hudobným naštudovaním mníchovskej inscenácie opery je podpísaný Omer Meir Wellber, réžie inscenácie sa ujal Philipp Stölzl. Okrem Jonasa Kaufmanna sa na javisku predstavia Luca Salsi, Anja Harteros, J´Nai Bridges, Doris Soffel, Elena Zilio a ďalší.

U. Giordano: Andrea Chénier, Bavorská štátna opera, 2017,
Luca Salsi (Carlo Gérard), Anja Harteros (Maddalena),
foto: Wilfried Hösl

Andrea Chénier zaznel v mníchovskom opernom dome po prvýkrát na premiére 12. marca 2017. Filmový režisér Philipp Stölzle (na svojom konte má okrem iného aj réžiu novej série o Winnetouovi), nie je v opere nováčikom, podpísal sa pod réžiu Verdiho opery Trubadúr v berlínskej opere, režíroval Sedliacku česťKomediantov pre festival v Salzburgu či Parsifala v Deutsche Oper v Berlin. Opera Andrea Chénier mu podľa jeho vlastných slov pripomína veľkofilmy typu Odviate vetrom, zároveň však ponúka odpoveď na otázku každého jednotlivca – ako sme schopní vyrovnať sa so strachom zo zmeny? Jonas Kaufmann debutoval v tejto postave v roku 2015 v Londýne. Sám sa vyjadril, že existuje v opernej literatúre len málo diel, v ktorých môže doslova vyspievať svoju dušu. Pre Anju Harteros je mníchovská inscenácia debutom v tomto diele.

U. Giordano: Andrea Chénier, Bavorská štátna opera, 2017,
Anja Harteros (Maddalena), Jonas Kaufmann (Andrea Chénier),
foto: Wilfried Hösl (2)

Historicko-dramatický príbeh básnika Chéniera sa odohráva v období Veľkej francúzskej revolúcie. Mladý básnik Andrea Chénier prezentuje odmietavý postoj k bohatstvu a leňošeniu aristokracie. Keď sa revolúcia vymykne z rúk jej vodcov, Andrea nechce opustiť Paríž, pretože hľadá neznámu pisateľku ľúbostných listov. Je ňou mladá šľachtičná Maddalena, ktorej lásku chce získať i bývalý sluha Charles Gérard. Na to neváha zneužiť aj svoje politické postavenie. V súboji oboch mužov zvíťazí Chénier, jeho zákerný protivník sa mu však pomstí a zapíše ho na zoznam vlastizradcov odsúdených na trest smrti. Maddalena sa rozhodne obetovať svoj život a na popravisko odchádza spolu so svojou životnou láskou prezlečená za jednu z väzenkýň.

Jonas Kaufmann v priebehu minulého roka odriekol niekoľko predstavení (okrem iného aj Manon Lescaut v Metropolitnej opere, Hoffmanove poviedky v parížskej opere či Parsifala vo Viedni). Dôvodom boli zdravotné komplikácie zahrňujúce opakujúci sa hematóm na hlasivkách a zápaly dutín. Po niekoľkých mesiacoch sa v januári tohto roku konečne vrátil na opernú scénu a to v titulnej role Wagnerovej opery Lohengrin na javisku Opéra national de Paris. V rozhovore pre nemecký portál Music heute priznal, že v parížskom Lohengrinovi bol nervózny. „V podvedomí hral rolu strach, či ten večer vydržím a nevyskytnú sa nejaké problémy. Pri prvých vystúpeniach, ktoré som po pauze absolvoval, som sa možno trochu brzdil. Bol som menej spontánny, nešiel som tak naplno. Ale už je to zase preč a práve v opere Andrea Chénier nemám na to vôbec šancu, nedá sa robiť s vypočítavosťou,“ uviedol Jonas Kaufmann pred mníchovskou premiérou.

R. Wagner: Lohengrin, Opéra national de Paris, 2017,
Jonas Kaufmann (Lohengrin),
foto: Monika Rittershaus

Zdá sa, že Andrea Chénier bude dostatočnou skúškou toho, či je tento nemecký tenorista pripravený opäť naskočiť do rozbehnutého vlaku svojej kariéry. Táto otázka sa natíska aj v súvislosti s jeho medializovaným debutom v titulnej postave Verdiho Otella. Pod taktovkou Antonia Pappana by sa v nej mal predstaviť koncom aktuálnej sezóny na javisku londýnskej Royal Opera House. Priamy prenos jednej z repríz (28. júna 2017) budú môcť sledovať aj diváci na Slovensku prostredníctvom siete kín CINEMAX (viac info TU…). Sám Jonas Kaufmann v spomínanom rozhovore prezradil, že zatiaľ na Verdiho Otella nemyslí. Myslieť by však pomaly naň mali začať diváci. Prvým dátumom londýnskeho predstavenia Otella s Kaufmannom v hlavnej úlohe je 24. jún a vstupenky sa začnú predávať 28. marca. Ako je zvykom pri predaji lístkov do veľkých operných domov, ak diváci nechcú ostať odkázaní na tie najdrahšie lístky, ale si chcú zabezpečiť tie v rozumnej cene, nesmú prepásť prvé minúty od spustenia predaja. (Viac info o tejto inscenácii TU…).

Bavorská štátna opera Mníchov

Priamy prenos opery Andrea Chénier nebude posledným livestreamom mníchovskej opery v aktuálnej sezóne. 2. apríla o 10.30 v priamom prenose Nikolaus Bachler, Kirill Petrenko a Igor Zelensky predstavia sezónu 2017/2018, no ešte pred jej začiatkom si diváci budú môcť vypočuť opery Die Gezeichneten (Franz Schreker) a Tannhäuser.

Livestream z mníchovskej Bavorskej štátnej opery
program najbližších priamych prenosov

18. marec 2017, 19.00
Umberto Giordano: Andrea Chénier
Hudobné naštudovanie: Omer Meir Wellber, réžia: Philipp Stölzl
Účinkujú: Jonas Kaufmann, Anja Harteros, Luca Salsi, Doris Soffel

1. júl 2017, 19.00
Franz Schreker: Die Gezeichneten
Hudobné naštudovanie: Ingo Metzmacher, réžia: Krzystof Warlikowski
Účinkujú: Tomasz Konieczny, Christopher Maltman, Alastair Miles, Catherine Naglestad, John Daszak

9. júl 2017, 18.00
Richard Wagner: Tannhäuser
Hudobné naštudovanie: Kirill Petrenko, réžia: Romeo Castellucci
Účinkujú: Georg Zeppenfeld, Klaus Florian Vogt, Christian Gerhaher, Anja Harteros, Elena Pankratova

Priame prenosy z Bavorskej štátnej opery je možné sledovať na www.operlive.de

Program Bavorskej štátnej opery – www.staatsoper.de

Pripravila: Dáša Juhanová

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár