Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

11. januára 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Lovci perál Georgesa Bizeta z Metropolitnej opery naživo v Rádiu Devín

G. Bizet: Lovci perál, Metropolitná opera New York, 2015, foto: MET
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Už 16. januára si milovníci opery budú môcť prostredníctvom Rádia Devín vypočuť operu Lovci perál Georgesa Bizeta z Metropolitnej opery v New Yorku. Priamy prenos reprízy predstavenia budú zo štúdia v Bratislave komentovať Pavel Unger a Terézia Ursínyová.

Hviezdy operného neba Diana Damrau, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień a Nicolas Testé zažiaria v exoticky farbistom a strhujúcom príbehu z pera Georgesa Bizeta v novej inscenácii režisérky Penny Woolcock, ktorá mala premiéru 31. decembra 2015 v rámci Silvestrovského gala. Orchester a zbor Metropolitnej opery zaznejú pod taktovkou talianskeho dirigenta a autora hudobného naštudovania diela Gianandreu Nosedu.

Predstavenie budú v priamom prenose zo štúdia Rádia Devín komentovať operní kritici a publicisti Pavel Unger a Terézia Ursínyová.

G. Bizet: Lovci perál, Metropolitná opera New York, 2015, Diana Damrau (Leila), foto: MET
G. Bizet: Lovci perál, Metropolitná opera New York, 2015,
Diana Damrau (Leila),
foto: MET

Pavel Unger pozýva počúvať priamy prenos

,,Nie je veľa skladateľov, ktorým jediné dielo zaručilo nesmrteľnosť. K takým patrí parížsky rodák Georges Bizet. Jeho Carmen aj 140 rokov od premiéry zapĺňa hľadiská veľkých i menších divadiel. V ostatnom čase jej však citeľne dýcha na chrbát po dlhý čas opomínaná, exoticky nadýchnutá, na pobreží Cejlónu sa odohrávajúca opera Lovci perál, skomponovaná v skladateľových dvadsiatich piatich rokoch. Práve toto dielo, prežívajúce oprávnenú renesanciu (na Slovensku sa momentálne hrá v Štátnej opere Banská Bystrica, zatiaľ čo od jediného bratislavského naštudovania uplynulo už vyše 87 rokov), ponúkame v Rádiu Devín v priamom satelitnom prenose z newyorskej Metropolitan Opery. Kvarteto sólistických postáv (ako Zurga to bude Mariusz Kwiecień, ktorého máme v pamäti z bratislavského koncertu roku 2013) sľubuje, podobne ako to bolo pri decembrovom prenose Rossiniho Jazernej panej, opäť silný zážitok. S mojou kolegyňou Dr. Terkou Ursínyovou sa pokúsime zaujímavo vyplniť aj čas prestávky. Priaznivcov opery srdečne pozývam.“

Georges Bizet: Lovci perál
Priamy prenos z Metropolitnej opery New York
Rádio Devín, 16. január 2016 o 19:00

Dirigent: Gianandrea Noseda
Réžia: Penny Woolcock

Diana Damrau (soprán), Leila, kňažka
Matthew Polenzani (tenor), Nadir, lovec
Mariusz Kwiecień (barytón), Zurga, lovec
Nicolas Testé (bas), Nurabad, veľkňaz

Zbor a orchester Metropolitnej opery v New Yorku

Rádio Devín

Pripravil: Ľudovít Vongrej
Zdroj: Rádio Devín

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)