Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

29. januára 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Ľubica Vargicová ako Maria di Rohan v Brne po prvýkrát

G. Donizetti: Maria di Rohan, ND Brno, 2014, Ľubica Vargicová (Maria di Rohan), foto: ND Brno
Veľkosť písma
A
A
A
Brno – Koncom januára 2014 ponúka brnenská opera premiéru Donizettiho opery Maria di Rohan. V interpretačne náročnej titulnej postave sa predstaví popredná slovenská sopranistka Ľubica Vargicová, pre ktorú je toto hosťovanie nielen jej brnenskou premiérou, ale zároveň aj debutom s touto postavou.

Slováci v Brne

V postave Marie di Rohan sa v alternácii s Ľubicou Vargicovou predstaví mladá Slovenka Mariana Hochelová. Spolu s predstaviteľkami hlavnej postavy sa v inscenácii spolu s českými kolegami predstavia aj ďalší slovenskí umelci Ondrej Šaling, Terezia Kružliaková, Tomáš Šelc, Igor Loškár… Hudobne toto dielo naštuduje mladý slovenský dirigent Ondrej Olos.

Maria di Rohan, ND Brno, Tomáš Šelc, Terézia Kružliaková, Igor Loškár
Maria di Rohan, ND Brno,
Tomáš Šelc, Terézia Kružliaková, Igor Loškár

Z vážnych zdravotných dôvodov musela svoju spoluprácu s Janáčkovou operou ND Brno ukončiť režisérka Barbara Klimo, ktorá od decembra pripravovala novú inscenáciu Maria di Rohan. ,,Z rozhodnutí šéfové Janáčkovy opery profesorky Evy Blahové a po souhlasu paní režisérky se inscenace ujímá talentovaná mladá umělkyně Linda Keprtová, která ve spolupráci s celým týmem režijně povede další zkoušky“, uviedla Šárka Motalová, hovorkyňa NDB.

Maria di Rohan, ND Brno, Ondrej Šaling a Mariana Hochelová
Maria di Rohan, ND Brno,
Ondrej Šaling a Mariana Hochelová

Prečítajte si text Pavla Petránka uverejnený v mesačníku brnenského divadla Diva, ktorý nám ochotne poskytlo Národní divadlo Brno.

Velkolepý návrat Marie di Rohan

Melodramma tragico Maria di Rohan je jednou z posledních oper Gaetana Donizettiho, složil ji pět let před svou smrtí a patří k jeho nejvyspělejším dílům. A zároveň velmi náročným pro pěvce. Vždyť všechny árie jsou mistrovskými příklady bel canta, které vyžadují tu největší virtuozitu.

Premiéra se uskutečnila před 170 lety 5. června 1843 ve vídeňském Kärntnertortheater. Libreto napsal Salvadore Cammarano podle francouzské hry Un duel sous le cardinal de Richelieu autorů Lockroye a Badona, která byla uvedena v Paříži v roce 1832. Spletitý příběh nás zavádí do Francie v době vlády Ludvíka XIII., kde jsme svědky tragicky končícího milostného dobrodružství hlavní hrdinky.

Méně známá opera Gaetana Donizettiho Maria di Rohan je opravdovou dramaturgickou lahůdkou. Na našem území poprvé zazněla pět let po své vídeňské premiéře právě v Brně 29. března 1848 a o tři roky později v pražském Stavovském divadle, v roce 1852 v Liberci, všechny inscenace byly nastudované v němčině místními německými soubory. V brněnském městském divadle byla poté v němčině ještě uvedena v roce 1860 a 1876. Mezitím byla nastudovaná v roce 1865 v pražském Prozatímním divadle v českém překladu. V roce 1998 se konalo představení Marie di Rohan na zámku Sychrov, který více než sto let patřil rodu Rohanů.

Na brněnské jeviště se opera vrací téměř po 140 letech od posledního nastudování! Obtížných partů se pod taktovkou Ondreje Olose zhostí řada prvotřídních umělců – v titulní roli se představí Ľubica Vargicová, fenomenální světová koloraturní sopranistka u nás vystoupí vůbec poprvé. Alternovat jí bude nadějná Mariana Hochelová. V dalších hlavních rolích vystoupí Ondrej Šaling / Manuel José (Riccardo) a Roman Janál / Jakub Kettner (Enrico). Není bez zajímavosti, že režisérka inscenace Barbara Klimo je dcerou prvotřídní představitelky Donizettiho heroin Edity Gruberové.

Ľubica VargicováVyznanie Ľubice Vargicovej

„Donizetti patrí medzi mojich obľúbených skladateľov, rada spievam napríklad Mariu z Dcéry pluku, ktorú som mala možnosť stvárniť v Hamburku, San Diegu, Bratislave, často spomínam na predstavenie, ktoré som spievala po boku Juana Diega Flóreza v Janove a v peruánskej Lime. Samozrejme som veľmi často spievala Donizettiho Luciu z Lammermooru na krásnych javiskách v Zürichu, Mníchove, Berne, Budapešti. Keď som sa teraz začala zaoberať Mariou di Rohan, bola Lucia pre mňa najzamilovanejšia postava, ale v postave Marie jej rastie veľká konkurentka.

S Mariou di Rohan sa stretávam po prvýkrát a moc sa na túto postavu teším. Donizetti rozhodne predstaviteľky tejto role nešetrí a pokladám za výzvu zdolať túto ťažkú prekážku. Pevne verím, že k zdarnému úspechu mi pomôže pán dirigent Ondrej Olos a vynikajúci kolegovia. K brnenskému Národnému divadlu a jeho ľuďom mám veľmi vrelý vzťah. Vďaka brnenskému dirigentovi Janovi Zbavitelovi som spievala svoju prvú hlavnú postavu – Violettu z Traviaty v Bratislave. So súborom Janáčkovej opery som spievala na niekoľkých zahraničných zájazdoch, ale v Brne nikdy. Preto mi táto ponuka v Brne naštudovať úplne novú rolu v menej hranej opere majstrovského skladateľa urobila nesmiernu radosť.“

Gaetano Donizetti: Maria di Rohan

Národní divadlo Brno

premiéra 31. marca 2014

Libreto: Salvatore Cammarano

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie: Ondrej Olos

Režijná spolupráca: Linda Keprtová

Zbormajsterr: Pavel Koňárek

Dramaturg: Tomáš Pilař, Pavel Petráněk

Asistent dirigenta: Robert Kružík

Asistentka réžie: Barbora Hamalová

Dirigent: Ondrej Olos

Scéna: Veronika Stemberger

Kostýmy: Veronika Stemberger

Réžia: Barbara Klimo

Osoby a obsadenie

Riccardo, hrabě z Chalais: José Manuel, Ondrej Šaling

Enrico, vévoda z Chevreuse: Roman Janál, Jakub Kettner

Maria, hraběnka z Rohan: Mariana Hochelová, Lubica Vargicová

Armando z Gondi: Veronika Hajnová Fialová, Terézia Kružliaková

Vikomt ze Suze: David Nykl, Tomáš Šelc

De Fiesque: Igor Loškár, Jiří Miroslav Procházka

Aubry, sekretář z Chalais: Tomáš Krejčiřík, Milan Rudolecký

Příbuzný vévody z Chevreuse: Jiří Klecker, Ladislav Mlejnek

Spoluúčinkuje orchester a zbor Janáčkovej opery

Maria di Rohan, baner ND Brno

www.ndbrno.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Autor textu – Veľkolepý návrat Marie di Rohan: Pavel Petráněk

Foto: ND Brno

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)