Lucia di Lammermoor z Mníchova naživo s Damrau, Bršlíkom a Jenisom

1

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Mníchov – Dňa 26. januára 2015 Bavorská štátna opera uviedla premiéru diela Lucia di Lammermoor od Gaetana Donizettiho. V hlavných postavách sa predstavili Diana Damrau, Pavol Bršlík a Dalibor Jenis. Novú inscenáciu si diváci budú môcť pozrieť aj prostredníctvom internetového prenosu 8. februára.

Donizettiho najznámejšiu operu seriu naštudovali dirigent a zároveň hudobný riaditeľ Bavorskej štátnej opery Kirill Petrenko s poľskou režisérkou Barbarou Wysockou. V hlavných úlohách sa spolu s Dianou Damrau (Lucia) predstavili aj dvaja slovenskí svetobežníci – Pavol Bršlík, ktorý postavu Edgarda stvárnil po prvýkrát a Dalibor Jenis sa predstavil ako Enrico. Dalibor Jenis dostúpil do skúšobného procesu tesne pred premiérou, aby nahradil rumunského barytonistu Levente Molnára, ktorý musel zo zdravotných dôvodov odvolať premiéru aj ďalšie reprízy.

Lucia di Lammermoor, Mníchov, ďakovačka po premiére, foto: Conny Butzbach

Lucia di Lammermoor, Mníchov,
ďakovačka po premiére,
foto: Conny Butzbach

Bavorská štátna opera v Mníchove, ktorú nezávislí kritici z Európy a Ameriky vyhodnotili okrem iného aj ako Scénu roka 2014, zaradila túto inscenáciu do svojej ponuky live-streamových prenosov – Staatsoper.TV. Pôvodný termín bol 1. február, ale vedenie opery ho posunulo na 8. február 2015. Prenos sa bude dať sledovať prostredníctvom webovej stránky opery www.staatsoper.de .

 

Lucia di Lammermoor, Mníchov, D. Jenis (Enrico), D. Damrau (Lucia)

Lucia di Lammermoor, Mníchov,
D. Jenis (Enrico), D. Damrau (Lucia)

Gaetano Donizetti: Lucia di Lammermoor
živý internetový prenos z Bavorskej štátnej opery v Mníchove
8. februára 2015 o 18:00 hod.

Hudobné naštudovanie: Kirill Petrenko
Réžia: Barbara Wysocka
Zbormajster: Stellario Fagone
Scéna: Barbara Hanicka
Kostýmy: Julia Kornacka

Osoby a obsadenie
Lord Enrico Ashton: Dalibor Jenis
Lucia Ashton: Diana Damrau
Sir Edgardo di Ravenswood: Pavol Bršlík
Lord Arturo Bucklaw: Emanuele D’Aguanno
Raimondo Bidebent: Georg Zeppenfeld
Alisa: Rachael Wilson
Normanno: Dean Power
Orchester a Zbor Bavorskej štátnej opery

Táto scéna je prvým divadlom, ktoré poskytlo sériu bezplatných živých operných prenosov cez internet. Stalo sa tak v sezóne 2012/2013. Predstavenia môžu diváci sledovať v celej dĺžke podľa prenosovej rýchlosti svojho internetového pripojenia v troch kvalitách rozlíšenia – Low, High, HD. Tím odborníkov spolu s prvotriednou technikou zabezpečuje vysokú kvalitu obrazu a zvuku.

www.staatsoper.de

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Jeden komentár

  1. Pekný informačný článok, škoda ze sa nejedna o recenziu človeka ktorý tam sedel a môže sa podeliť s autentickým zážitkom ,ale to je zbytočné rozoberať na SVK…Každopádne som mal možnosť prečítať si dosť mienkotvornú kritiku z pera nepríjemnej kritičky,možno by nebolo odveci sa na to pozrieť:

    http://classicalvoiceamerica.org/2015/02/04/madness-updated-in-munich-lucia-di-hyannis-port/

    zaujímalo by ma ako sa s obsadením vysporiadal sám veľký casting manager PÅL MOE??!!!

Zanechajte komentár