Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

5. júla 2019 Terézia Ursínyová Sezóna 2018/2019

Luciano Pavarotti vo filmovom dokumente Rona Howarda

Luciano Pavarotti so svojim talizmanom (krivým klincom), zdroj: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Bontonfilm uviedol slovenskú premiéru nového dokumentu oscarového režiséra Rona Howarda zachytávajúceho všeobecný i intímny filmový pohľad na život, prácu a osobu opernej legendy Luciana Pavarottiho. Film prichádza na plátna slovenských kín s českými titulkami od 4. júla 2019.

,,Boli tenoristi – a potom prišiel Pavarotti…“ (Taliansky filmový a operný režisér Franco Zeffirelli.)

Po takom absolutizujúcom výroku o speváckej veľkosti Luciana Pavarottiho (*1935 Modena – †2007 Modena) z úst legendárneho filmového i operného režiséra Franca Zeffirelliho (dnes, žiaľ, už tiež nebohého), akoby nebolo čo pridať. A predsa: veľká katalánska sopranistka Montserrat Caballeová pripojila k tomu po smrti Pavarottiho ďalšie slová: „Bol prekrásnou ľudskou bytosťou.“ Podnes spievajúci (a dirigujúci) španielsky operný spevák Plàcido Domingo dodal na margo svojho priateľa ďalšie úprimné slová: „Vždy som obdivoval jeho božský hlas… a miloval jeho zmysel pre humor.“

Reklama

Všetky tieto charakteristiky azda najväčšej speváckej hviezdy 20. storočia sú filmárskym jazykom pretlmočené v takmer dvojhodinovom dokumentárnom filme Pavarotti. Film sa prostredníctvom Bontonfilmu dostáva do našich kín od 4. júla 2019. Kto ho videl, zatúži ísť naň ešte raz. Najmä milovníci spevu a hudby s akýmkoľvek zameraním a záujmom. Veď samotný Pavarotti sa hlásil k výroku: „Hudba je len jedna“.

V poslednej dekáde života dokonca pozýval do rodnej Modeny, na veľkolepé koncerty pod holým nebom, hviezdy rockovej a populárnej hudby. Vystupovali pod názvom „Pavarotti a jeho priatelia“. Spevák sa týmto projektom síce dostal do rozporu so zástancami tzv. vážneho (zvlášť operného) umenia, mnohí ho dokonca obviňovali z túžby po ešte väčšom bohatstve, Pavarotti však peniaze, získané týmito koncertmi, venoval množstvu dobročinných nadácií po celom svete a v r. 1992 – 1993 vojnou sužovanom Sarajeve. Navyše, pri všetkých ohováraniach v súkromnom alebo umeleckom živote, sa riadil heslom: „Jedným uchom dnu, druhým von“. Len tak si mohol uchovať integritu svojej rozšafnej, život nesmierne milujúcej osobnosti.

Luciano Pavarotti s dcérami z prvého manželstva, foto: internet

Hoci ide o životopisný dokument s reálnymi osobami (prvá i druhá manželka Pavarottiho, jeho štyri dcéry, traja manažéri, ktorí realizovali Pavarottiho umelecké priania i rozhodnutia, priatelia, operní speváci), divák vníma film ako strhujúci príbeh života umelca. Je to zásluhou majstrovstva Rona Howarda, 65-ročného amerického režiséra, držiteľa Oscara za film Čistá duša, tvorcu filmov Apollo 13, Ťažká váha, Da Vinciho kód, Rivali, Beatles

Dokument je tvorený nielen z verejných záberov z vystúpení alebo televízie, ale aj z množstvo súkromných videozáberov od jeho priateľov, spolupracovníkov, rodiny a manželky. Niektoré z unikátnych záberov a osobných hovorov s Pavarottim doteraz nevidelo svetlo sveta.

Ron Howard, zdroj: internet

Režisér vo filme Pavarotti spojil súkromné dokumenty rodiny Pavarottiovcov s aktuálnymi výpoveďami oboch životných partneriek i štyroch dcér „Big P“ – ako prezývali speváka jeho obdivovatelia. Tri dcéry, dnes dospelé dámy, mal z prvého manželstva, štvrtú s druhou manželkou. Zvlášť zaujímavý a dojímavý je názor jeho prvej manželky Aduy, ktorá azda prvý raz od smrti zákonitého manžela (žili spolu 35 rokov), vyslovila pred kamerou (tým aj na verejnosti) svoj názor na Luciana, ktorý pri všetkej dobrote, ktorú odovzdával rodine, žil pre daný deň.

V zmysle tejto filozofie neváhal po desiatkach rokoch manželstva spojiť svoj život s mladou „asistentkou“ Nikolettou Mantovaniovou, s ktorou o 34 rokov starší Pavarotti uzavrel manželstvo a splodil dvojičky (z nich prežila len dcérka). Keďže talianske zákony nerozlúčili jeho zákonité manželstvo, Pavarotti neváhal a zosobášil sa s Nicolettou v „chráme umenia“ – na opernom javisku, za plnej asistencie priateľov a odsúdeniami talianskej verejnosti. Aj takéto udalosti tvoria prierez života Luciana Pavarottiho na filmovom páse. Ale pred zrakom diváka a jeho vnímaním sa striedajú najmä ukážky z veľkého speváckeho umenia Pavarottiho.

Luciano Pavarotti so svojou druhou manželkou Nikolettou Mantovani, zdroj: Bontonfilm SK

Pochádzal z pomerne chudobnej rodiny modenského pekára, sám sa stal najprv učiteľom, aby, na prianie svojej matky, predsa len pokračoval v štúdiu spevu a napokon prvýkrát zažiaril na javisku divadla Teatro Municipale v Reggio Emilia ako Rudolf v Pucciniho Bohéme. O tomto úseku svojho života hovorí maestro veľmi úprimne, prezrádzajúc celoživotnú trému z vystúpení. Pritom umenie spevu mal Pavarotti opreté dôverným poznaním talianskej belcantovej speváckej techniky, o ktorej sa vyjadril ako o základe speváckeho umenia.

Najväčší podiel na jeho speváckej kariére majú talianski vokálni pedagógovia Ettore Campogalliani a Arrigo Pola, v neskoršom veku najmä spolupartnerka na opernom javisku, slávna austrálska sopranistka Joan Sutherland. Tá ho zdokonalila najmä v appoggiu, na dychu opretom hlase.

Prečítajte si tiež

Od Boha darovaný tenor priezračnej, hlasovou silou obdarený a vokálnou technikou vycibrený hlas Pavarottiho tak dokázal zaspievať nielen niekoľkonásobné vysoké „C“, ale aj nádherné, priam nekonečne znejúce frázy. Jeho bohatý vnútorný i vonkajší život sa zase otváral v dramatickom živote operných hrdinov (začínal Rudolfom v Pucciniho Bohéme, bol skvelým Nemorinom v Nápoji lásky – túto rolu, vraj, najviac miloval, Toniom v Donizettiho Dcére pluku, s povestnými deviatimi vysokými „C“, Caniom v Leoncavallových Komediantoch, tragickým Cavaradossim v Tosce či v silu lásky veriacim hrdinom v Pucciniho poslednej opere, Kalafom v Turandot… a v mnohých ďalších operných rolách talianskych skladateľov obdobia romantizmu a verizmu).

Luciano Pavarotti so svojimi rodičmi, zdroj: Bontonfilm SK

V dokumente spevák zdôraznil, že nikdy nespieval v súčasnej opere. Zato si obľúbil umenie koncertného spevu, kde „zdobil“ svoje vystúpenia precíteným a vycibrený repertoárom z talianskej piesňovej i opernej literatúry a pre neho typickou bielou vreckovkou v ruke a s talizmanom (krivým klincom) vo vrecku, ktorý „mal pre istotu“.

Na záver života, pri počúvaní svojej nahrávky Stradellovej introvertnej piesne Pièta, Signore povedal už ťažko chorý umelec svojej dcére: „Tuším som naozaj vedel spievať…“ S melódiou tejto nádhernej canzony, ktorá je v repertoári mnohých svetových spevákov (aj rumunskej sopránovej hviezdy Angely Gheorgiu, ktorá viackrát komentuje na plátne Pavarottiho umenie), odchádza divák z kina s vedomím, že niet krajšieho hudobného nástroja, akým je ľudský hlas – ak má danosti ako majstri spevu, ktorý ho dokážu navyše ovládať vokálnou technikou a nabiť vnútorným životom.

Pavarotti, film

Hoci sa Pavarottiho život uzavrel krutou chorobou v jeho 72-rokoch, jeho hlas tu našťastie zostal vďaka desiatkam hudobných záznamov opier i jednotlivých árií na LP, CD svedčiacich o legendárnom hlase a umelcovi, ktorý na ňom vedel „hrať“. Vzácny filmový dokument Rona Howarda Pavarotti navyše spája reálny život so speváckym umením najväčšieho tenoristu 20. storočia. Nezabudnite si ho pozrieť!

Autor: Terézia Ursínyová

Pavarotti

Film UK / USA – 2019
Dĺžka: 114 min.
Žáner: dokumentárny
Premiéra: 4. 7. 2019
Réžia: Ron Howard

video

https://www.youtube.com/watch?v=8bLhjnL00EQ

Zdieľať:

O autorovi

Terézia Ursínyová
muzikologička, hudobná kritička a publicistka, členka Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...