Ľudovít Ludha zaskakuje vo Viedenskej štátnej opere za chorého kolegu vo Veci Makropulos

1

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Viedeň – V nedeľu 13. decembra sa vo Viedenskej štátnej opere koná premiéra Janáčkovej opery Vec Makropulos. Vedenie opery ohlásilo náhlu zmenu, nakoľko ochorel predstaviteľ postavy Alberta Gregora nemecký tenorista Rainer Trost. Nedeľnú premiéru a najbližšie reprízy vo Viedni odspieva slovenský tenorista Ľudovít Ludha.

článok aktualizovaný 13.12.2015

Kvôli náhlemu ochorenie predstaviteľa postavy Alberta Gregora tesne pred premiérou, muselo vedenie Viedenskej štátnej opery pristúpiť k zmene obsadenia tejto postavy. Výber padol na slovenského tenoristu Ľudovíta Ludhu, ktorý v novembri t.r. stvárnil túto postavu v Opere SND. Ľudovít Ludha vo Viedni odspieva premiéru 13. decembra a následne aj reprízy 15., 18., 20. a 23. decembra 2015. Tenorista v tomto prestížnom opernom dome zároveň debutuje.

Premiéru opery v priamom prenose odvysiela rakúska rozhlasová stanica ORF Ö-1 13. decembra o 19:00 hod. Prenos bude možné počúvať aj prostredníctvom internetovej stránky rádia ORF Ö-1.

Ľudovít Ludha

Ľudovít Ludha

,,V stredu mi agent potvrdil že vo Viedenskej štátnej opere museli pristúpiť k zmene predstaviteľa Alberta Gregora, nakoľko náhle ochorel Rainer Trost. Ako som sa dozvedel, vybrali si ma na základe môjho výkonu v našej bratislavskej inscenácii. Celý proces začlenenia do tejto novej inscenácie bol veľmi náročný, samozrejme iné tempa, rola je inak poňatá… Skúšať som začal v stredu ihneď po tom, čo mi to oznámil agent. Skúšal som celý deň s asistentom, vo štvrtok sme mali verejnú generálku, v piatok sme skúšali dvojfázovo s kolegami, v sobotu oddychujem a v nedeľu ma čaká premiéra“., povedal pre Opera Slovakia Ľudovít Ludha.

Ľudovít Ludha študoval spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Sólistické angažmán v Opere Slovenského národného divadla, kde pôsobí dodnes, prijal roku 1987. K jeho najúspešnejším operným postavám patria: Gounodov Faust, Pinkerton (Madama Butterfly), Alfredo (La traviata), Lenskij (Eugen Onegin), či Verdiho Don Carlos. Má tiež bohaté skúsenosti s operou 20. storočia, napríklad ako Živný v Janáčkovom Osude, Áron v Schönbergovej opere Mojžiš a Áron a Zinovij v Šostakovičovej Lady Macbeth Mcenského okresu. Ľudovít Ludha je stálym hosťom Národného divadla v Prahe, kde vystupuje pravidelne v postavách Alfreda, Vojvodu (Rigoletto) a Princa (Rusalka). Jeho bohatý koncertný repertoár zahŕňa diela od Haydna po Stravinského. Má za sebou účinkovanie na salzburskom festivale, v newyorskej Carnegie Hall, vo viedenskom Konzerthause aj Musikvereine, v Mníchove, Ríme, Lisabone, Berlíne, Taipei i Buenos Aires. Vystupuje pod taktovkou takých dirigentských osobností, ako sú sir Neville Mariner, James Levine, Vladimír Ashkenazy a Charles Dutoit. Z jeho zahraničných vystúpení treba spomenúť hosťovanie v Amsterdame, kde účinkoval v opere Nos (Šostakovič) a v parížskej Opéra Bastille, kde stvárnil postavu Zinovija v Lady Macbeth Mcenského okresu. Na scéne Opery SND stvárňuje postavy Rodolfa (Bohéma), Ismaila (Nabucco), Čekalinského (Piková dáma), Vojvodu (Rigoletto), Romea v Gounodovej opere Romeo a Júlia a iných. V novej inscenácii Janáčkovej opery Vec Makropulos v réžii legendárneho Petra Konwitschného sa zhostil postavy Alberta Gregora.

Skoršia zmena sa pri tomto titule uskutočnila aj na dirigentskom poste, kedy pôvodne ohláseného dirigenta Franza Welser-Mösta nahradil český dirigent Jakub Hrůša. Dielo pre Viedenskú štátnu operu zinscenoval nemecký režisér Peter Stein, ktorý sa na prvú rakúsku scénu vrátil po dvadsiatich rokoch. Náročnú titulnú postavu Emilie Marty stvárni renomovaná americká sopranistka Laura Aikin.

Leoš Janáček: Vec Makropulos
Viedenská štátna opera
premiéra 13. december 2015

osoby a obsadenie

Emilia Marty: Laura Aikin
Albert Gregor: Ľudovít Ludha
Krista: Margarita Gritskova
Jaroslav Prus: Markus Marquardt
Janek Prus: Carlos Osuna
Dr. Kolenatý: Wolfgang Bankl
Hauk-Sendorf: Heinz Zednik
Vítek: Thomas Ebenstein
Strojník: Marcus Pelz
Upratovačka: Aura Twarowska
Komorná: Ilseyar Khayrullova

www.wiener-staatsoper.at

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: VŠO

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Jeden komentár

Zanechajte komentár