M. Rovňáková, T. Kružliaková a J. Valčuha sú nominovaní na ocenenie Krištáľové krídlo 2014 v kategórii hudba

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Prestížne ocenenie Krištáľové krídlo vstupuje do 18. ročníka. Ocenených bude desať osobností slovenskej umeleckej a profesijnej sféry v rôznych kategóriách. V kategórii hudba sú nominovaní zbormajsterka Magdaléna Rovňáková, sólistka Opery SND Terézia Kružliaková a dirigent Juraj Valčuha.

O Krištáľovom krídle

Hlavnou myšlienkou prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo je prezentácia výsledkov tvorivej práce najúspešnejších osobností našej krajiny. Zjednocuje ľudí, ktorí vzdávajú hold symbolom veľkosti ľudského ducha, umu a krásy. Je poklonou a odmenou za mimoriadne ľudské výkony. Cena Krištáľové krídlo je hodnotou overenou časom a osobnosťami ktoré sú jeho laureátmi. Krištáľové krídlo patrí tým ktorý sa neboja osobitosťou, tvorivosťou, talentom a umeleckým cítením vyčnievať z davu a zostať pritom ľudskými.

18. ročník Krištáľového krídla sa bude konať 1. februára 2015 pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky J.E. pána Andreja Kisku.

Ocenených bude desať osobností v kategóriách architektúra, divadlo a audiovizuálne umenie, filantropia, hospodárstvo, hudba, medicína a veda, publicistika a literatúra, rock, pop, džez, šport a výtvarné umenie. Z množstva zaslaných návrhov nominácií verejnosti vybrali poroty v jednotlivých kategóriách tri finálové nominácie, každá vo svojej kategórii. Mená laureátov sa verejnosť dozvie 1. februára v rámci galavečera Krištáľového krídla, ktorý v priamom prenose odvysiela Jednotka RTVS o 21.10 h. Na odovzdávaní cien poctia svojím umeleckým výkonom galavečer Krištáľového krídla jeden z najvýraznejších slovenských barytonistov súčasnosti Dalibor Jenis ako aj jedinečný bas Štefan Kocán.

Zasadnutie poroty  v kategórii hudba, Ľ. Vargicová, A. Popovič, M. Turner, J. Kinček, S. Jakubek, foto: René Miko

Zasadnutie poroty v kategórii hudba,
Ľ. Vargicová, A. Popovič, M. Turner, J. Kinček, S. Jakubek,
foto: René Miko

Nominácie

Prednostne informujeme o nominovaných v kategórii hudba, v ktorej sú nominované tri výrazné osobnosti -zbormajsterka Mgr. art. Magdaléna Rovňáková, ArtD., sólistka Opery SND Terézia Kružliaková a dirigent Juraj Valčuha.

Juraj Valčuha

mladý slovenský dirigent je nominovaný za reprezentáciu Slovenska v zahraničí s osobitným prihliadnutím na jeho úspešné vystúpenia so špičkovými svetovými orchestrami v USA, Japonsku a v Európe.

Mgr. art. Magdaléna Rovňáková, ArtD.

zakladateľka a dirigentka Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý už viac ako 3 desaťročia pôsobí ako významné hudobné teleso a reprezentuje Slovensko v zahraničí. Spolupracuje s poprednými slovenskými aj zahraničnými dirigentmi a hudobníkmi. Pod jej vedením zbor zožal úspechy na svetových festivaloch v Moskve, USA a mnohých ďalších.

Terézia Kružliaková

sólistka Opery Slovenského národného divadla, reprezentuje Slovensko na divadelných doskách celého sveta. Je nominovaná za postavu Sesta v opere Wolfganga Amadea Mozarta La clemenza di Tito.

Ostatné nominácie

Mimoriadnym je ocenenie za celoživotné dielo, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla. To si prevezmú v tomto ročníku kňaz Anton Srholec a najvýznamnejšia slovenská šľachtiteľka odrôd vína Dorota Pospíšilová.

V kategórii architektúra sú nominovaní architekti Ing. arch. Štefan Polakovič za originálnu rekonštrukciu panelového domu v Rimavskej Sobote a Loft v centre Bratislavy riešený ako otvorený priestor, Ing. arch. Ján Kukuľa je hlavným autorom dostavby múzea moderného umenia Danubiana, najväčšieho výstavného priestoru svojho druhu v strednej Európe a Ing. arch. Peter Jurkovič za rodinný dom v Čunove, ktorého prínosom je úspornosť z priestorového aj technologického hľadiska. Nadväzuje na korene slovenskej ľudovej architektúry, pričom ich kombinuje so súčasnými prevádzkovými a estetickými požiadavkami.

Prvý z trojice nominovaných v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie je herec Jozef Vajda, ktorý do postavy Žovkina v divadelnej hre Bál vniesol premyslené prvky, aby jej dal všetko, čo má v sebe jednoduchý dedinský chlap. V dramatizácii Littelovho románu Láskavé bohyne vytvoril sugestívnu štúdiu človeka, ktorého rozdrví na prach ideológia, ktorej verí. Je expresívny, zúfalý, zlostný, prázdny. (obe v roku 2014 v Činohre SND). Filmový kameraman Martin Štrba je nominovaný za režisérsky debut celovečerného dokumentárneho filmu vlna vs. breh  (2014). Pre Štrbov debut je príznačná energia, hravosť a nespútaná imaginácia, ktorá je vo výsledku divácky veľmi príťažlivá a PhDr. Mgr. art. Mariana Čengel-Solčanská za scenár a réžiu rodinnej slovenskej rozprávky Láska na vlásku. Má klasický model schémy zámeny postáv, ktoré vyvolávajú zápletky jednoduchého scenára a pomalšieho rytmu. Upútajú kostýmy, kombinácia klasického a novodobého jazyka, dialógy postáv, kamera a strih.

Za filantropiu sú nominovaní Ivana Foltýnová, ktorá ako mamička onkologicky chorého synčeka založila občianske združenie Deťom z lásky. Zaoberá sa adresnou pomocou priamo konkrétnym rodinám postihnutým touto ranou osudu. Neurológ MUDr. Jozef Šóth, CSc. sa popri svojej profesii neurológa systematicky venuje dobrovoľnej pomoci deťom a dospelým s autizmom. Je spoluzakladateľom Komunitného centra Drahuškovo, ktoré je jedinečným zariadením tohto druhu na Slovensku pre dospelých ľudí s  autizmom a súčasne pomáha aj mladým dospelým z detských domovov a Mgr. Peter Káčer, postihnutý mozgovou obrnou sa sám rozhodol pomôcť ľuďom s týmto handicapom. Prešiel na invalidnom bicykli celé Slovensko a vyzbieral finančné prostriedky pre 12 ľudí na liečbu a rehabilitačné cvičenia v Piešťanoch.

V kategórii hospodárstvo vzíde ocenený z trojice Ing. Jozef Barcaj, ktorý z termálneho kúpaliska Podhájska vytvoril v ťažkej ekonomickej situácii reprezentatívne a prosperujúce relaxačné stredisko nielen cestovného ruchu, ale aj zdravia, Ing. Vladimír Šrámek, ktorý vybudoval nábytkársku spoločnosť Decodom s viac ako 1200 zamestnancami. Vďaka odborným opatreniam, motivácii zamestnancov a pokrokovej obchodnej stratégii sa stal jedným z najdôležitejších zamestnávateľov v regióne a PhDr. Eduard Šebo, pod ktorého vedením obhospodaruje prosperujúca spoločnosť vyše 800 hektárov pôdy, obnovuje, buduje nové vinohrady a vytvára podmienky pre zachovanie úspešného slovenského vinárstva.

V oblasti medicíny a vedy si odnesie ocenenie jeden z trojice Ing. Ján Baláž, PhD., za konštrukciu systému pristávacieho modulu vesmírnej sondy Rosetta, ktorá ako prvý človekom zostrojený objekt v dejinách uskutočnila pristátie na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Úspešné pristátie modulu na kométe sa zaradilo medzi najvýznamnejšie historické míľniky svetového výskumu kozmu, prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc., autor podstatnej monografie Chirurgická liečba pre Crohnovu chorobu. Ako hlavný editor a spoluautor pripravil encyklopedické dielo Princípy chirurgie III, ktoré sumarizuje chirurgické poznatky a skúsenosti s využitím najnovších výskumov a posúva  hranicu nášho medicínskeho poznania na svetovú úroveň a prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc., ktorého najväčší úspech zaznamenali jeho operácie mozgových nádorov a porušených cievnych štruktúr hlboko v mozgu. Z jeho iniciatívy sa realizujú aj neurochirurgické zákroky pacientov pri vedomí. Vďaka tejto technike dokážu sledovať funkcie nervových štruktúr a znížiť riziko ich poškodenia.

Porota v kategórii medicína a veda a M. Vaškovičová (Autorom projektu Krištáľové krídlo, zľava J. Breza, S. Pastoreková, J. Masarik, M. Vaškovičová, F. Simančík a L. Kužela, foto: René Miko

Porota v kategórii medicína a veda a M. Vaškovičová (Autorom projektu Krištáľové krídlo,
zľava J. Breza, S. Pastoreková, J. Masarik, M. Vaškovičová, F. Simančík a L. Kužela,
foto: René Miko

V kategórii publicistika a literatúra sú nominovaní. Branislav Jobus, za knihu Ja nič, ja muzikant. Je autorom detských kníh, ktoré sa stali úspešnými bestsellermi. Vychádza z jednoduchej premisy: deti sa chcú pri čítaní smiať a zabávať. Oľga Baková ukázala svoje profesionálne kvality, keď prinášala autentické spravodajstvo pre RTVS z východnej Ukrajiny z najnebezpečnejších zón, s nepriestrelnou vestou a prilbou. Priniesla desiatky reportáží a živých vstupov, výpovede bežných ľudí, vojakov, politikov, aj fundované analýzy diania. Jej reportáže dosahovali úroveň svetových médií. prof. Dr. Ing. arch. Henrieta Moravčíková za rozsiahlu monografiu popredného predstaviteľa medzivojnovej architektúry na Slovensku Friedricha Weinwurma.

V kategórii rock pop jazz sú nominovaní fenomenálny gitarista slovenského pôvodu Andreas Varady, ktorý si napriek svojmu mladému veku už zahral na rovnakom pódiu ako Bono z U2, Stevie Wonder, či Jennifer Hudson. Jeden z velikánov populárnej hudby, producent slávneho Thrilleru Michaela Jacksona Quincy Jones o Andreasovi povedal: „Je jedným z najtalentovanejších ľudí tejto planéty, ktorý hudbu vracia na miesto, kam patrí.“. Skupina Korben Dallas je najvýraznejšia a najúspešnejšia slovenská skupina posledných rokov. V ich hudbe sa snúbi mladosť, muzikálnosť a inteligencia. Tento rok nechýbali na žiadnom z veľkých hudobných festivalov na Slovensku a v Česku. Ich hudobná novinka Banská Bystrica bola najočakávanejším slovenským albumom tohto roka. Trojicu nominovaných v tejto kategórii uzatvára jazzový muzikant, jeden z najvýraznejších talentovaných slovenských hudobníkov s nezameniteľným štýlom Radovan Tariška. Jeho výnimočný hudobný počin CD Folklor to jazz  prezentuje veľmi zaujímavú a exkluzívnu fúziu slovenského folklóru s americkým jazzom. Najznámejšie slovenské ľudové piesne sú aranžérsky obohatené o jazzovú harmóniu a rytmus s prvkami latino hudby a hrajú ich s ním aj hudobníci z USA..

Nomináciu v kategórii šport získali olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, ktorá ako prvá biatlonistka v histórii obhájila na XXII. zimných olympijských hrách v Soči zlato v individuálnych pretekoch. Rozdielom triedy zdolala svoje súperky a stala sa tak slovenským unikátom – držiteľkou dvoch zlatých olympijských medailí zo zimných olympijských hier. Tenistka Dominika Cibulková na prvom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open dosiahla najväčší individuálny úspech slovenského ženského tenisu v histórii, keď sa prebojovala až do finále. Do posledných chvíľ bojovala o účasť na záverečnom turnaji najlepších ôsmich hráčok sezóny v Singapure a len tesne tento cieľ minula. Posledným nominovaným v kategórii šport je Marián Gáborík. Tento slovenský hokejista prežil sezónu, v ktorej si siahol až na dno. Zo štvrtého útoku v klube Los Angeles Kings sa postupne prepracoval až na najlepšieho strelca playoff NHL a na konci sezóny zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár, najvýznamnejšiu hokejovú trofej na sveteDržiteľ Stanleyho pohára.

V kategórii výtvarné umenie si ocenenie prevezme jeden z trojice sochár akad. soch. Vít Bojňanský, ktorý pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o Záhorskej Bystrici vytvoril plastiku sv. Petra a Pavla, patrónov mestskej časti Bratislava – Záhorská Bystrica. Plastika je vstupnou bránou do tejto mestskej časti Bratislavy za plastiku sv. Petra a Pavla v Záhorskej Bystrici. Fotografka Zuzana Mináčová je dvornou fotografkou Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary, kde aj tento rok rozšírila svoju kolekciu fotografií popredných osobností svetovej kinematografie. V roku 2014 usporiadala svoju najväčšiu retrospektívnu výstavu, čím symbolicky zavŕšila 20-ročnú životnú etapu pôsobenia v Prahe. V kategórii výtvarné umenie je posledným nominovaným doc. Ing. Štefan Klein akad. soch., za zostrojenie prototypu lietajúceho automobilu, tzv. AeroMobilu, ktorý bol predstavený minulý rok vo Viedni. Štefan Klein na AeroMobile pracoval 25 rokov a posledné tri roky v teame s Jurajom Vaculíkom zmenili sen o lietajúcom aute na realitu. Po mnohých výskumoch a skúškach spoločnosť AeroMobil lietajúce auto odprezentovala a Slovensko získalo vďaka projektu celosvetovú pozornosť.

Krištáľové krídlo, aurorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Krištáľové krídlo,
autorom je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos

Autorom samotnej ceny Krištáľového krídla je sklár a dizajnér Mgr. art. Achilleas Sdoukos, ktorý túto cenu vytvoril zo skla, bieleho zlata a bol inšpirovaný mytologickou ŽIAROU FÉNIXOVÝCH PLAMEŇOV.

www.kristalovekridlo.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: TASR, Krištáľové krídlo

foto: René Miko

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár