Madama Butterfly z milánskej La Scaly naživo v Rádiu Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Priamy prenos slávnostného otvorenia sezóny v milánskej La Scale si môžu milovníci opery vypočuť v Rádiu Devín v mimoriadnom termíne – v stredu 7. decembra od 17:45. Na programe je strhujúca Madama Butterfly Giacoma Pucciniho, v hlavnej úlohe so sopranistkou Mariou José Siri a pod taktovkou Riccarda Chailyho. O sprievodné slovo v Rádiu Devín sa postará Pavel Unger a jeho hostka – Michaela Mojžišová.

Pavel Unger

,,Rádio Devín sa po ročnej prestávke opäť vracia v priamom prenose tradične 7. decembra, na sviatok sv. Ambróza, patróna Milána – na otváraciu premiéru sezóny v Teatro alla Scala. Voľba padla tento raz na Pucciniho operu Madama Butterfly, nie však v podobe bežne uvádzanej. Dramaturgia divadla sa rozhodla pre rekonštrukciu pôvodnej verzie zo 17. februára 1904, ktorá sa v La Scale, napriek skvelému obsadeniu titulnej roly dobovou primadonou Rosinou Storchio a Giovannim Zenatellom ako Pinkertonom, skončila fiaskom. Traduje sa síce, že príčinou boli zorganizovaní nepriatelia skladateľa a vydavateľa, no Puccini si zároveň uvedomil potrebu partitúru upraviť. Už o tri mesiace v Brescii, so zmenami najmä v druhom dejstve, ktoré okrem iného rozdelil na dve a dokomponoval tenorovú áriu Addio, fiorito asil, zožala Madama Butterfly obrovský úspech. Pribúdali ešte ďalšie verzie, to však už neboli zmeny podstatné. Madama Butterfly patrí podľa štatistiky portálu operabase.com do šestice najhranejších opier vôbec. Stredajšiu premiéru naštudoval hudobný riaditeľ divadla Riccardo Chailly, hlavné postavy vytvárajú uruguajská sopranistka Maria José Siri a americký tenorista Bryan Hymel. Nejde teda o mediálne známe hviezdy a o to zaujímavejšie (podľa mňa) bude sledovanie ich výkonov. Časť milánskeho publika, konkrétne mládež do tridsať rokov, dostáva možnosť spoznať inscenáciu za symbolické vstupné 20 eur už na nedeľnej predpremiére. Keďže záujem o otváraciu premiéru sezóny v Miláne býva enormný, tohto roku bude stredajší večer priamo prenášaný na veľkoplošnú obrazovku, umiestnenú v Galérii Vittoria Emanueleho II., čo je známa pasáž medzi milánskym Dómom a La Scalou. V mene Rádia Devín, redaktorky Silvie Zvarovej a mojej hostky v štúdiu Michaely Mojžišovej, pozývam operných fanúšikov na priamy prenos, ktorý sa začne v stredu 7. decembra o 17:45.“

Tí, ktorí nestihnú prenos v Rádiu Devín, si môžu toto nové predstavenie La Scaly pozrieť zo záznamu o 20.20 hod. na ČT ART.

G. Puccini: Madama Butterfly, Teatro alla Scala, 2016, foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

G. Puccini: Madama Butterfly, Teatro alla Scala, 2016,
foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

La Scala

La Scala

Giacomo Puccini: Madama Butterfly
otváracie predstavenie sezóny v divadle Teatro alla Scala
opera v troch dejstvách v talianskom jazyku
libreto: Luigi Illica a Giuseppe Giacosa

priamy prenos v Rádiu Devín
7. decembra o 17:45

Hudobné naštudovanie: Riccardo Chailly
Réžia: Alvis Hermanis
Scéna: Alvis Hermanis e Leila Fteita
Kostýmy: Kristine Jurjāne
Choreografia: Alla Sigalova
Dramaturgia: Olivier Lexa

osoby a obsadenie

Čo-čo San (Madama Butterfly): Maria José Siri
Suzuki: Annalisa Stroppa
Pinkerton: Bryan Hymel
Sharpless: Carlos Álvarez
Goro: Carlo Bosi
Knieža Jamadori: Constantino Finucci
Bonzo: Abramo Rosalen
Jakusidé: Leonardo Galeazzi
Cisársky Komisár: Gabriele Sagona
Úradník: Romano Dal Zovo

zbor a orchester La Scaly diriguje Riccardo Chailly

Rádio Devín

www.teatroallascala.org

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár