Maďarská štátna opera sa v rámci zahraničného turné predstavila aj na Slovensku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V dňoch 8. – 13. februára 2018 sa v rámci februárového turné s názvom ,,Operná túra po Karpatskej kotline“ predstavila Maďarská štátna opera Budapešť aj na Slovensku. Predstavenie opery Ferenca Erkela László Hunyadi a baletné spracovanie operety Franza Lehára Veselá vdova uviedli v troch športových halách – v Košiciach, Nových Zámkoch a v Bratislave.

Turné Maďarskej štátnej opery odštartovalo už v septembri 2017, kedy po prvýkrát v 133-ročnej histórii divadla navštívili maďarskí umelci Transylvániu. Viac ako 23 tisíc ľudí videlo 16 vystúpení v ôsmich mestách. Cieľom projektu je predstaviť v susedných krajinách predstavenia Maďarskej štátnej opery nielen pre maďarskú komunitu, ktorá tam žije, ale aj pre všetkých záujemcov navštívených krajín. Na programe turné je maďarská národná opera László Hunyadi od maďarského dirigenta, skladateľa a klaviristu Ferenca Erkela (1810 – 1893) a baletné spracovanie operety Franza Lehára Veselá vdova.

Turné Maďarskej štátnej opery s názvom ,,Operná túra po Karpatskej kotline“, 2018,
foto: Maďarská štátna opera

Februárové turné pokračuje v ôsmich prihraničných mestách v šiestich krajinách susediacich s Maďarskom: Užhorod (Ukrajina, 6. a 7. 2.), Košice, Nové Zámky a Bratislava (Slovenská republika, 8. –  13. 2), Subotica (Srbsko, 18. a 18. 2.), Osijek (Chorvátsko, 19. a 20. 2.), Lendava (Slovinsko, 21. a 22. 2.) a Oberwart (rakúska spolková krajina Burgenland, 23. a 24. 2.). Ako uviedol generálny riaditeľ Maďarskej štátnej opery Szilveszter Ókovács, operný súbor vycestoval so svojimi predstaveniami počas jedenapolročnej rekonštrukcie historickej budovy Maďarskej štátnej opery v Budapešti.

Ferenc Erkel: László Hunyadi, Maďarská štátna opera,
foto: Maďarská štátna opera

V troch slovenských mestách – v Košiciach (Angels Arena – László Hunyadi 8. 2. a Veselá vdova 9. 2.), Nových Zámkoch (Športová hala Milénium – László Hunyadi 10. 2. a Veselá vdova 11. 2.) a v Bratislave (Incheba Expo Arena – László Hunyadi 12. 2. a Veselá vdova 13. 2.), sa predstavil okolo 400-členný súbor opery (dirigenti, sólisti, zbor, orchester, baletní umelci ako aj technický personál).

Ferenc Erkel: László Hunyadi, Maďarská štátna opera,
foto: Maďarská štátna opera

László Hunyadi

Operný príbeh maďarského veľmoža z 15. storočia Lászlóa Hunyadiho v troch dejstvách zinscenoval v Maďarskej štátnej opere režisér Gábor Szűcs a zaznel pod taktovkou dirigenta Ádáma Medveczkého. V hlavných úlohách sa na Slovensku predstavili Tibor Szappanos (Kráľ Ladislav V.), István Rácz (Ulrich Celjský), Szilvia Rálik (Alžbeta Szilágyi), Atilla Kiss B. (Ladislav Huňady), Zsófia Kálnay (Matej Huňady), Zoltán Kelemen (Palatín Gorjanský), Erika Miklósa (Mária Gorjanská), András Káldi Kiss (Michal Szilágyi) a Fülep Máté (Rozgonyi). Spoluúčinkoval orchester, zbor a balet Maďarskej národnej opery. Dielo zaznelo v maďarskom jazyku s maďarskými a slovenskými titulkami.

video

Veselá vdova

Maďarský národný balet uviedol v troch slovenských mestách Veselú vdovu od Franza Lehára v pôvodnej choreografii britského autora Ronalda Hynda, ktorý z obľúbenej operety vytvoril baletné predstavenie v roku 1975 pre Austrálsky balet. Dielo hudobne naštudoval Imre Kollár.

F. Lehár, R. Hynd: Veselá vdova, Maďarský štátny balet,
foto: Maďarský štátny balet

F. Lehár, R. Hynd: Veselá vdova, Maďarský štátny balet,
foto: Maďarský štátny balet

Napriek tomu, že populárna opereta Veselá vdova bola upravená do baletnej podoby, diváci si v ňom našli všetky obľúbené melódie. V hlavných úlohách sa slovenským divákom predstavili Minjung Kim (Hanna Glawari, Veselá vdova), Mikalai Radziush (Gróf Danilo Danilovitsch), Ellina Pokhodnykh (Valencienne), Ievgen Lagunov (Kamill, Gróf de Rosillon), Olga Chernakova (Ludmilla), Futaba Ishizaki (Magda), Ryosuke Morimoto (Kromow),  Umberto Aragno (Pritschitsch), Maksym Kovtun (Njegus), Levente Bajári (Barón), German Borsai (Bogdanovič) a Dávid Molnár (Hoteliér).

Maďarský národný balet na Slovensko zavíta aj v júni 2018, kedy v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk uvedú v novej budove Slovenského národného divadla predstavenie s názvom Bartókov tanečný triptych.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: MŠO, agentúrne správy

video

 


Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste byť informovaní o novinkách na webe Opera Slovakia, prihláste sa na odber pravidelného týždenného newslettera.

[wysija_form id=“1″]

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár