Maestro Daniel Barenboim – 80-ročný svetobežník na vrchole kariéry

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Čo to boli za hviezdne hodiny, ktorými Daniel Barenboim obšťastňoval desaťročia hudobný svet! Čo to boli za momenty šťastia, ktoré rozdával štedro v koncertných sieňach a operných domoch po celej zemeguli! Aj blížiace sa 80. narodeniny plánoval osláviť veľkolepými projektami a koncertami, mali byť darom pre jeho poslucháčov. Krátko pred jubileom však maestro Barenboim oznámil, že sa musí vzdať všetkých plánov. Zdravotné problémy mu nateraz nedovoľujú zaujať miesto pri dirigentskom pulte i klavíri.

Dnes, keď si hudobný svet pripomína, že sa pred 80-timi rokmi (15. novembra 1942) v Buenos Aires narodil argentínsko-izraelský klavirista a dirigent Daniel Barenboim, vnuk ruských židovských emigrantov, obzerá sa iste i sám jubilant na svoj dlhý chodníček vystlaný hudbou. Veď po ňom kráča od svojho útleho veku. Najprv ako klavirista a vlastne celý život žiak svojho otca, neskôr, po presťahovaní rodiny do Izraela, ako žiak dirigenta Igora Markevitcha v Salzburgu. K jeho oficiálnym učiteľom patrila aj Nadia Boulanger, u ktorej v Paríži študoval harmóniu a kontrapunkt.

Daniel Barenboim v roku 1960, foto: United Archives International

V Barenboimovej biografii figurujú slávne mená hudobníkov už od útleho veku: od detstva sa pozná s Argentínčankou, klaviristkou Marthou Argerich, ako 12-ročný predhrával dirigentovi Wilhelmovi Furtwänglerovi, ako 14-ročný vyfajčil s 80-ročným klaviristom Arturom Rubinsteinom svoju prvú cigaru, ktorej ostal verný celý život.

Vybavený neobyčajným talentom a vzdelaním koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia Barenboim zažil prvé klaviristické úspechy. Ako sólista ich zdieľal v Londýne, Paríži či s Newyorskými filharmonikmi pod taktovkou Leopolda Stokowského a ako komorný hráč so svojou prvou manželkou, mimoriadnou violončelistkou Jacqueline du Pré, huslistami Pinkasom Zukermanom, Itzhakom Perlmanom či vtedy mladým kontrabasistom Zubinom Mehtom.

Čoskoro sa preňho otvorili i možnosti dirigovať najžiadanejšie svetové orchestre. Jeho jedinečná kariéra koncertného a operného dirigenta sa začala s Berlínskymi filharmonikmi, London Philharmonic Orchestra a s Chicago Symphony Orchestra. Ako 33-ročný sa stal šéfdirigentom, následníkom Sira Georga Soltiho v Orchestre de Paris, čoskoro dirigoval v Mníchove, Salzburgu a spolupracoval s Viedenskými filharmonikmi. V rokoch 1981 až 1999 bol dirigentom Bayreuther Festspiele, v rokoch 1991 až 2006 šéfdirigentom Chicago Symphony Orchestra, v rokoch 2006 až 2011 hlavným hosťujúcim dirigentom milánskej La Scaly.

Daniel Barenboim dirigoval 12. novembra 1989 v Berlínskej filharmónii Siedmu symfóniu Ludwiga van Beethovena, foto: Henning Brümmer

K spoločensky a politicky významným Barenboimovým aktivitám patrili koncerty počas prvého izraelského turné Berlínskych filharmonikov v roku 1990. V roku 1999 sa stal spoluzakladateľom West-Eastern Divan Orchestra, v ktorom pôsobia mladí hudobníci z Izraela, palestínskych autonómnych oblastí, Libanonu, Egypta, Sýrie, Jordánska a Španielska. Ako dirigent a klavirista spolupracoval so všetkými špičkovými orchestrami, dirigentmi a hudobnými festivalmi na všetkých kontinentoch. Ako klavirista bol vyhľadávaným komorným partnerom mimoriadnych inštrumentalistov.

Váhou svojej osobnosti zastrešuje viacero inštitúcií. Od roku 2009 stojí na čele Mendelssohnovej spoločnosti v Berlíne, ktorá sa stará o zachovanie duchovného a umeleckého odkazu rodiny Mendelssohnovcov. V hlavnom meste Nemecka založil akadémiu pre mladých hudobníkov z Blízkeho Východu, nazvanú Barenboim-Said-Akademie, ktorá bola otvorená v roku 2015. V objekte Štátnej opery Unter den Linden v Berlíne má aj vlastnú koncertnú sieň pomenovanú po skladateľovi Pierrovi Boulezovi.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov 2022, Daniel Barenboim, Viedenskí filharmonici, foto: Dieter Nagl

Nesčíselné medzinárodné ceny a vyznamenania dokumentujú Barenboimove mimoriadne zásluhy na poli hudobnej kultúry a kultúrnej politiky. Ako reakciu na udelenie ceny Echo raperom Faridovi Bangovi a Kollegahovi, texty ktorých kritizoval ako homofóbne a antisemitské, vrátil všetky svoje ceny Klassik-Echo.

Posledných 30 rokov je umelecký život svetobežníka Daniela Barenboima spätý hlavne s Berlínom. Od roku 1992 je Generálnym hudobným riaditeľom divadla Staatsoper Unter den Linden, do roku 2002 bol aj jeho umeleckým vedúcim. Ani podlomený zdravotný stav a kritizovaný štýl vedenia nebránili tomu, aby bola jeho zmluva Generálneho hudobného riaditeľa opery predĺžená do roku 2027. V roku 2000 ho Staatskapelle Berlin (teleso, ktoré je súčasťou Staatsoper Unter den Linden a jeden z najvýznamnejších svetových orchestrov) zvolila za doživotného šéfdirigenta. Barenboim bol neustále v kolobehu – ako dirigent, ako klavirista.

Martha Argerich Festival, Hamburg 2021, Daniel Barenboim, Martha Argerich, foto: Daniel Dittus

Kto počas tradičných veľkonočných Berliner Festwochen na koncerte Staatskapelle Berlin v apríli 2022 zažil Daniela Barenboima a osemdesiatničku Marthu Argerich v Mozartovom Koncerte pre dva klavíry Es dur KV 365, bol svedkom stretnutia hudobných géniov. Barenboim tohoto Mozarta zároveň aj dirigoval. Po tomto koncerte ďalšie jeho plánované vystúpenia na slávnostiach v Berlíne prešli do rúk iných dirigentov. Umelec Barenboim sa dostal do opatery lekárov, ktorí mu odporúčali obozretnosť.

S blížiacim sa okrúhlym jubileom dozrievali i dávno pripravené podujatia, ktoré Barenboim chystal pre svoje publikum. Patrilo k nim aj uvedenie kompletnej tetralógie Prsteň Nibelungov Richarda Wagnera v jeho domovskej opere. Namiesto uvedenia grandiózneho cyklu sa však musel sústrediť na posilnenie svojho zdravia. Projekt zveril do rúk kolegovi a priateľovi Christianovi Thielemannovi.

Koncert Staatskapelle Berlin v Drážďanoch, 2017, Daniel Barenboim, foto: Oliver Killig

4. októbra 2022 podal cez Twitter nasledovnú správu: „So zmesou pýchy a smútku dávam dnes na známosť, že v najbližších mesiacoch odstúpim od viacerých svojich aktivít, hlavne dirigentských. Môj zdravotný stav sa za posledné mesiace zhoršil a diagnostikovali mi ťažké neurologické ochorenie. Musím sa teraz sústrediť na svoju telesnú pohodu.

Hudba bola a je podstatnou a stálou súčasťou môjho života. Celý svoj život som žil hudbou a v hudbe a budem takto žiť aj ďalej tak dlho, ako mi to dovolí zdravie. Keď sa pozerám spätne a dopredu, som nielen spokojný, ale i hlboko naplnený.“

Najbližší koncert mal odznieť v koncertnej sieni Berlínskej filharmónie v deň maestrových narodenín 15. novembra. Na programe mali byť Beethovenov Tretí klavírny koncert a Chopinov Prvý klavírny koncert so sólistom Danielom Barenboimom. Jeho partnermi mali byť Staatskapelle Berlin a jej čestný dirigent a Barenboimov priateľ, 86-ročný Zubin Mehta. Tento koncert chcel jubilant venovať berlínskemu publiku. Ubehlo iba niekoľko dní, odkedy bol avizovaný koncert oficiálne zrušený a vstupenky sa dali vrátiť bez udania prípadného náhradného termínu.

Zubin Mehta, Daniel Barenboim, foto: Thomas Bartilla
Daniel Barenboim, koncert k 85. narodeninám Zubina Mehtu, Staatsoper Unter den Linden, 2021, foto: screen OS

Namiesto koncertu jubilant ponúka – ako dirigent i ako klavirista – nepreberné množstvo audio a videonahrávok. Ak by som mala spomenúť iba jednu, na ktorej sa predstavuje ako klavirista, bola by to jedna z posledných. Cez pauzu počas pandémie zaznamenal v Koncertnej sieni Pierra Bouleza v Berlíne pre Deutsche Grammophon všetkých 32 Beethovenových klavírnych sonát – po piatykrát vo svojej 50-ročnej kariére. A pre tú istú firmu nahral pri príležitosti svojich 80. narodenín s orchestrom Staatskapelle Berlin všetky štyri Schumannove symfónie.

V týchto dňoch sa dá s Danielom Barenboimom stretnúť v rozhlase a televízii. K zlatým klincom patria vysielania televízie ARTE (arte.tv/barenboim), ktorá predovšetkým vo vysielaní Sternstunden der Musik (Hviezdne hodiny hudby) blahoželá maestrovi k narodeninám.

V deň Barenboimových narodenín rozhlas odvysiela na jeho počesť koncert z diel Otta Nicolaia, Čajkovského, Brahmsa a Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý bude možné počúvať 15. 11. 2022 o 20:00 hodine TU….

Daniel Barenboim, foto: Harald Hoffmann

So Staatskapelle Berlin a Barenboimom sú zatiaľ v ponuke blížiace sa koncoročné a novoročné koncerty. Odznieť by mala Beethovenova 9. symfónia. Na polovicu januára je naplánovaný jeho koncert s Royal Liverpool Philharmonic Orchestra v Liverpoole. Vo februári 2023 Štátna opera v Berlíne ponúka päť predstavení Carmen pod taktovkou Daniela Barenboima

Prečítajte si tiež:
Ikonickí dirigenti – Barenboim, Thielemann, Blomstedt, Janowski aktuálne…

Operné divadlo na ulici Unter den Linden v Berlíne neprítomnosť Generálneho hudobného riaditeľa zatiaľ dokáže kompenzovať. Ale nemožno odhadnúť, ako sa budú jeho zdravotné problémy vyvíjať. Nasledujúce koncertné a operné sezóny však treba plánovať. Táto neľahká úloha je súčasťou 80. narodenín dirigenta a klaviristu Daniela Barenboima, ktorý hudbou dobyl svet. K jeho sviatku sa nedá zaželať nič úprimnejšie, ako skoré uzdravenie a ad multos annos!

Autor: Agata Schindler

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár