Bratislavský chlapčenský zbor (BChZ) každoročne uvedie množstvo koncertov na domácej scéne a mimoriadne úspešne nás reprezentuje aj v zahraničí. S jeho dirigentkou a zakladateľkou Magdalénou Rovňákovou sme sa rozprávali o činnosti BChZ v rámci uplynulej koncertnej sezóny, v ktorej sa predstavil sa na viac ako 80 podujatiach ale i vzdelával. V rozhovore priblížila umelecký zájazd v Taiwane, výnimočné koncerty na domácej scéne, projekt Príbeh hudby a predstavila ďalšie plány.
V druhej polovici júla t.r. sa Bratislavský chlapčenský zbor vrátil z koncertovania v ďalekom Taiwane. Aké koncerty ste tam absolvovali a čo všetko tam mladí speváci zažili?
Medzinárodný festival folklóru a folklórnych hier v meste Yilan na Taiwane bol pre nás výzvou aj mimoriadnou príležitosťou. Keďže je dominantne zameraný na tanec a interpretáciu aranžmánov ľudových piesní, dali sme si zaujímavo upraviť niekoľko slovenských piesní, doplnili sme program tými, ktoré už máme v repertoári a samozrejme sme skladby primerane ,,rozhýbali“. Aranžmány sú z pera Ľudovíta Rajtera, Milana Nováka, Sylvie Bodorovej, Viliama Gräfingera, Ľuboša Bernátha, Gabriely Bernáthovej, Jána Kružliaka… Príprava bola náročná a keďže nevycestoval celý zbor, vybraná skupina pracovala často a s nasadením aj cez víkendy. Vystúpenie s klavírnym sprievodom Dany Hajóssy sme vyšperkovali novými, folklórnymi kostýmami.

Hneď po prílete na Taiwan sa nám dostalo obrovskej cti – ako tretie umelecké zoskupenie na svete sme mali možnosť spievať priamo v Prezidentskom paláci v Taipei za účasti prominentných hostí a diplomatov. Následne sme absolvovali úžasné dni na festivale. Jeho cieľom je prezentácia národnej kultúry, ľudových zvykov, aj nadväzovanie vzájomných kontaktov. Máme radosť, že naše koncerty sa stretli s mimoriadne pozitívnym ohlasom a chlapci si vyslúžili opätovné pozvanie do tejto krásnej krajiny. Po festivale naša cesta pokračovala ešte päť dní, počas ktorých sme koncertovali v mestách Yuanlin pri Sun Moon Lake a Tchajčung v južnejšej časti ostrova a uviedli náš široký repertoár. Dnes sme šťastne doma, plní zážitkov na celý život.
Taiwanom ste ukončili ďalšiu koncertnú sezónu. Ako by ste ju stručne zhodnotili vo všeobecnosti?
Bratislavský chlapčenský zbor má za sebou mimoriadne bohatú sezónu. Sme veľmi hrdí na pokračujúce partnerstvá so Slovenským národným divadlom a Slovenskou filharmóniou. Naši chlapci spievajú v piatich operných tituloch a jednom balete. Spolu so Slovenskou filharmóniou sme priniesli divákom tradičný Vianočný koncert, ktorý pre obrovský divácky ohlas zaznel v tejto sezóne až päť krát! Na pozvanie Slovenskej filharmónie sme tiež spoluúčinkovali na uvedení Mahlerovej Tretej symfónie v Ománe. Chlapci sa predstavili po boku Edity Gruberovej na koncerte Vianoce v Bratislave. Máme za sebou sériu koncertov pre slovenské mestá, ale aj koncertné cesty do Turecka a Českej republiky. Bratislavskému publiku sme predstavili chlapčenské zborové telesá z Dánska, Nemecka i Kanady, odštartovali sme tiež jeden z najväčších edukatívnych projektov – Príbeh hudby.

Bratislavský chlapčenský zbor zahájil v októbri 2018 veľký vzdelávací projekt s názvom Príbeh hudby, do ktorého sa zapojilo viac ako 50.000 detí z celého Slovenska. Priblížte našim čitateľom tento projekt, čo bolo jeho zmyslom a plánujete v ňom pokračovať?
Naša zborová škola sa chce stále viac profilovať ako spoločensky zodpovedná organizácia. Aj preto sme s podporou partnerov odštartovali autorský projekt nášho zbormajstra, Gabriela Rovňáka ml. Príbeh hudby. Ide o vzdelávacie koncerty, ktoré pútavým spôsobom zoznamujú mladých poslucháčov s tajomstvami hudby. To všetko za účasti zboru, sólistov a symfonického orchestra. Vďaka partnerstvu s RTVS koncert naživo streamujeme priamo na interaktívne tabule do škôl na celé Slovensko. Máme obrovskú radosť, že v roku 2018 koncert sledovalo také množstvo divákov. Dostali sme stovky pozitívnych ohlasov a aj preto plánujeme v projekte pokračovať. V sezóne 2019/2020 uvidia diváci okrem streamovaného koncertu Príbeh hudby II – O nesmrteľnosti, ešte ďalšie tri projekty Príbehu hudby na 11 koncertoch v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice a v rámci koncertného cyklu Štátneho komorného orchestra Žilina.
V tomto roku ste sa ako zbormajsterka a zakladateľka BChZ stala Slovenkou roka. Ako ste prijali takéto ocenenie?
Toto ocenenie som prijala, samozrejme, s veľkou radosťou a rešpektom. Teším sa, že prostredníctvom ocenenia sme tiež upozornili na slovenské zborové hnutie a na ženy – hudobníčky, ktoré sa venujú práci s mladými talentami. Ocenenie je poctou o to viac, že išlo o anketu širokej verejnosti a podporili ma hlasujúci z celého Slovenska.

Absolvovali ste množstvo vystúpení v slovenských mestách a máte za sebou aj zahraničné koncertné cesty. Ktoré z nich by ste predstavili naším čitateľom a čím boli výnimočné?
Každý rok myslíme na našich fanúšikov na celom Slovensku. Po minulej koncertnej sezóne, kedy sme sa zamerali na východné a stredné Slovensko, sme tento rok zavítali do miest na západe. Mali nás tak možnosť vidieť poslucháči v Gbeloch, Pezinku, Nitre, Vrbovom a v Prievidzi. Tieto koncerty realizujeme aj s podporou Fondu na podporu umenia. Skvelé je, ak si s nami počas koncertov zaspieva aj miestny spevácky zbor – máme z toho vždy veľkú radosť. Tešíme sa pozvaniam na medzinárodné festivaly. Náš zbor sa predstavil na festivale Kampanila v Mikulove a tiež na festivale Sefiky Kutluer v Ankare (Turecko). Výnimočná bola cesta do Ománu so Slovenskou filharmóniou. Speváci nášho zboru sa opäť mohli predstaviť pod taktovkou Emmanuela Villaumea a spoznať zaujímavú kultúru arabského sveta.
Festival v taiwanskom meste Yilan priniesol obohatenie nášho repertoáru o nové aranžmány ľudových piesní, ktoré nám vynikajúco ušili na mieru Ľuboš Bernáth, Viliam Gräffinger a Ján Kružliak.

Koncertná sezóna BChZ bola pestrá aj čo sa týka špeciálnych projektov. Či už to boli spomínané Vianoce v Bratislave s Editou Gruberovou, Bach – Matúšove pašie so Solamente Naturali a pod. Prezraďte nám o nich viac.
Spolupráca s agentúrou Koncerty na koncerte Vianoce v Bratislave je pre nás veľkou radosťou a poctou pre Bratislavský chlapčenský zbor. Prebieha už niekoľko rokov. Každoročne sa na tomto koncerte predstavujú najlepší slovenskí vokálni umelci. Veľkým úspechom manažmentu bola práve prítomnosť Edity Gruberovej, ktorá sa na koncerte predstavila v opernom i „vianočnom“ repertoári a v jednej z piesní sme boli jej partnermi. Pred Veľkou nocou nás tiež zastihlo vzácne pozvanie od orchestra Solamente Naturali, ktorý práve pripravoval obrovský medzinárodný projekt uvedenia Bachovych Matúšových pašií. Part našich spevákov nebol rozsiahly, bol však veľmi náročný. Veríme, že takýchto projektov bude na Slovensku pribúdať. Medzi špeciálne projekty radíme aj účinkovanie na súťaži Miss Slovensko (chlapci mali radosť:-) a angažmá v projekte One Day Jazz Festival, kde sme sa predstavili s bubeníkom Martinom Valihorom. Bola to veľmi inšpirujúca spolupráca.
Čo všetko vplýva na kvalitné formovanie BChZ?
Sú to v prvom rade pedagógovia zboru, ktorí s telesom obetavo pracujú. Sú nimi zbormajstri (pozn. red.: Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák ml.), hlasové pedagogičky Miriam Garajová, Monika Maglayová, Katarína Štrossová a v neposlednom rade naša vynikajúca dlhoročná klaviristka Dana Hajóssy. Je skvelé, že v opere chlapci spievajú po boku našich vynikajúcich spevákov a vnímajú ich vokálny prejav. Inšpirujúca je spolupráca s našimi poprednými orchestrami a dirigentami. Základom kvalitného fungovania telesa je dobrý výber chlapcov na konkurze a následne práca s nimi a ich rodičmi. Podpora zo strany rodín pre speváčikov je nesmierne dôležitá, ba až kľúčová. A pravdaže sú to aj úžasné príležitosti, ktoré dávajú nášmu telesu možnosti k rozvoju a motivujú nás k neustálemu rozvíjaniu kvality nášho umeleckého prejavu.

Pripravujete nejaké novinky či už organizačné, alebo umelecké?
Organizačne sme umeleckou školou, ktorá na svoje pôsobenie stále hľadá (a úspešne nachádza) zdroje na svoju činnosť. Bratislavský chlapčenský zbor pripravuje v najbližšej dobe spustenie mecenášskeho klubu, ktorý bude určený úplne každému, kto bude mať chuť podporiť naše teleso – hoci aj drobnou sumou, či inou formou podpory. Veľmi sa tešíme na bližší a vzájomnejší kontakt s našimi fanúšikmi. V súvislosti s pripravovanou koncertnou cestou na Taiwan sme si dali ušiť nové – folklórne – koncertné úbory. Divákom na Slovensku sme ich už predstavili a určite sa v nich opäť ukážeme.
Koncom sezóny ste mali konkurz. Majú chlapci záujem spievať? Prihlásilo sa vám dostatok spevákov a kedy bude ďalší?
Keďže nám mutácia chlapčenského hlasu každý rok „vyradí“ najskúsenejších spevákov, konkurzy organizujeme pravidelne každoročne v druhej polovici júna. Pred tým navštevujeme bratislavské školy a snažíme sa podnietiť záujem chlapcov o zborové spievanie. Tešíme sa, že sa nám obvykle prihlási dostatok chlapcov, aby sme vybrali okolo 20 nových speváčikov.

Ako trávite leto a čo čaká BChZ v nasledujúcej sezóne?
Leto trávime pracovne, na prázdninovanie nám zostane presne jeden mesiac. Prvú polovicu leta sme strávili na už v spomínanom Taiwane. Pripravujeme ďalšie pokračovanie projektu Príbeh hudby – očakávame opäť zapojenie desaťtisícov mladých ľudí. Už v lete začneme pripravovať decembrové koncerty, kde popri projekte Vianoce v Bratislave a Vianočných koncertoch v Redute to bude aj novinka – Mikulášske koncerty v opere. V budúcej sezóne tiež plánujeme vycestovať na európske turné a do USA, opäť sa predstavíme na doskách Slovenského národného divadla a na pódiu Slovenskej filharmónie. Držte nám palce a sledujte nás na našich stránkach www.bchz.sk a facebook.com/boyschoir.
Pripravil: Ľudovít Vongrej
video