Máj plný hudby v bratislavskej Redute

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Jubilejná 70. koncertná sezóna sa pomaly blíži k svojmu finále. Počas mája v Redute uvedú diela Smetanu, Martinů, Korsakova, Brahmsa, Šostakoviča, Bacha a ďalších velikánov v podaní domácich i zahraničných interpretov. Koncert Reinholda Gliéra zaznie v slovenskej premiére. Na záverečnej Hudobnej akadémii Slovenskej filharmónie si mladí návštevníci prevezmú diplom.

(reklamný článok SF)

Vo štvrtok a piatok 2. a 3. mája o 19.00 h sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) predstavia pod taktovkou Leoša Svárovského. Sólistami večerov budú slovenskí klaviristi Marcel Štefko a Jordana Palovičová a traja vokálni sólisti – sopranistka Eva Hornyáková, tenorista Jaroslav Březina a barytonista Sergej Tolstov.

Koncert Slovenskej filharmónie, L. Svárovský,
foto: Alexander Trizuljak

Na úvod koncertov zaznie symfonická báseň Valdštejnov tábor Bedřicha Smetanu. Nasledovať bude Koncert pre dva klavíry a orchester Bohuslava Martinů. V druhej polovici koncertu zaznie zborová symfónia Sergeja Rachmaninova Zvony op. 35 na slová Edgara Allana Poea. Malebné dielo plné farieb skladateľ skomponoval roku 1913. V tom istom roku zaznelo v premiére, v interpretácii sólistov, zboru a symfonického orchestra Mariinského divadla pod taktovkou autora. Úspech bol ohromujúci.

Šiesty koncert Populárneho cyklu SF je na programe vo štvrtok 9. mája o 19.00 h. Slovenská filharmónia uvedie mimoriadne obľúbenú symfonickú suitu Nikolaja Rimského Korsakova Šeherezáda. Dielo plné nálad a exotickej farebnosti čerpá z orientálneho príbehu Tisíc a jednej noci. Koncert pre harfu a orchester Es dur Reinholda Gliéra zaznie v slovenskej premiére, v interpretácii prvej harfistky orchestra Kataríny Turnerovej. Za dirigentským pultom bude stáť švajčiarsky dirigent a flautista Kaspar Zehnder, ktorý pravidelne účinkuje v sezónach SF.

Kaspar Zehnder, Katarína Turnerová, Slovenská filharmónia, 2017,
foto: Ján Lukáš

Šeherezáda je tiež témou záverečnej Hudobnej akadémie Slovenskej filharmónie, v piatok 10. mája o 9.30 a 11.30 h, kde okrem moderátora Martina Vaneka budú účinkovať aj členovia Bábkohereckého súboru Teatro Neline (um. vedúca Petronela Dušová). Organizované podujatie Hudobnú akadémiu SF navštevujú bratislavskí a mimobratislavskí školáci, ktorí sa na koncerty prihlásili. Na každom koncerte navštívi bratislavskú Redutu 1400 žiakov. Na záverečnom si mladí návštevníci prevezmú Diplom Akademik Slovenskej filharmónie.

Martin Vanek a Teatro Neline v bratislavskej Redute, 2016,
foto: Ján Lukáš

Utorkový večer v Malej sále SF, 14. mája o 19.00 h, bude patriť mladým špičkovým interpretom, ktorých vystúpenia organizuje Slovenská filharmónia v spolupráci s International Holland Music Sessions. Táto organizácia usporadúva majstrovské kurzy vedené poprednými umelcami súčasnosti pre laureátov najvýznamnejších svetových medzinárodných súťaží a následne organizuje ich koncertné turné v popredných sálach Holandska, ako aj v ďalších európskych štátoch a v Rusku.

V marci sa v rámci tohto cyklu predstavia traja mladí interpreti – nemecký huslista Leonard Fu, ktorý vystúpi s izraelským klaviristom Davidom Golodom a taliansky klavirista Gabriele Strata, ktorí už v mladom veku udivujú publikum svojim talentom. Na koncerte zaznie Mozartova Sonáta pre husle a klavír č. 20 C dur, KV 303, Janáčkova Sonáta pre husle a klavír a Rondo pre husle a klavír h mol, op. 70, D. 895 Rondo brillant od Franza Schuberta.

Vo štvrtok a piatok 16. a 17. mája o 19.00 h sa filharmonici predstavia pod taktovkou temperamentného francúzsko-amerického dirigenta Georga Pehlivaniana, rodáka z Bejrútu. Program je zostavený z diel Johannesa Brahmsa – zaznie Koncert pre husle a orchester D dur, op. 77 a Symfónia č. 4 e mol, op. 98. Sólistom večerov bude huslista holandsko – amerického pôvodu Stephen Waarts, víťaz Medzinárodnej súťaže Y. Menuhina a laureát prestížnej súťaže kráľovnej Alžbety.

George Pehlivanian, Stephen Waarts,
zdroj: SF

Po boku Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) sa sólovo predstaví huslista Pavel Bogácz, stály člen komorného zoskupenia. Ako sólista pravidelne hráva na domácich i zahraničných koncertných pódiách. Je neúnavným organizátorom projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov. V jeho interpretácii zaznie svieži Koncert pre husle a sláčiky d mol Felixa Mendelssohna Bartholdyho, ktorý skladateľ skomponoval ako trinásťročný. Záverečný koncert cyklu SKO zaznie v Malej sále Slovenskej filharmónie v nedeľu 19. mája o 16.00 h.

Slovenský komorný orchester už viac sezón uvádza koncerty v bratislavských chrámoch. Májový koncert cyklu sa uskutoční v centre mesta Bratislava – v Kostole Zvestovania Pána (Františkáni), v nedeľu 26. mája o 15.00 h. Slovenský komorný orchester vystúpi u Františkánov spoločne so Speváckym zborom Cantilena zo Senice. Mozaika duchovných diel zaznie v naštudovaní Jozefa Chabroňa.

Slovenský komorný orchester,
foto: Ján Lukáš

Záverečná symfonická májová dvojica koncertov bude patriť šéfdirigentovi SF Jamesovi Juddovi. Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol. BWV 1052 od Johana Sebastiana Bacha uvedie popredný slovenský klavirista Miki Skuta. V druhej polovici koncertu je na programe impozantná Symfónie č. 11 Dmitrija Šostakoviča s podtitulom Rok 1905. Dielo vyjadruje skladateľovu solidaritu s protestujúcimi robotníkmi, ktorí sa stali obeťami masakru pred cárskym palácom známeho ako „Petrohradská krvavá nedeľa“. V bratislavskej Redute vo štvrtok a piatok 30. a 31. mája o 19.00 h.

Miki Skuta, James Judd,
foto: SF

VIac informácií o koncertoch Slovenskej filharmónie nájdete na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár