Majstrovské kurzy a galakoncert svetových virtuózov – 3. ročník s Alexandrou Soumm

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Po dvoch mimoriadne úspešných projektoch s Julianom Rachlinom (2013) a Ilyom Gringoltsom (2014), nadväzuje Komorný orchester Sinfonietta Bratislava na čele s huslistom Pavlom Bogaczom ml. spoluprácu s ďalšou svetovou osobnosťou v rámci majstrovských lekcií pre mladých hudobníkov. Pozvanie vystúpiť na Slovensku prijala jedna z najlepších mladých huslistiek na svete – Alexandra Soumm.

Projekt Majstrovských kurzov sa bude konať 15. decembra 2015 v priestoroch Moyzesovej siene počas celého dňa formou otvorených lekcií pre širokú verejnosť. Celý projekt sa ukončí večerným Galakoncertom Alexandry Soumm s klavírnym sprievodom Ismaela Margaina v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 19:30. Vstupenky sú k dispozícii v sieti Ticketportal. Keďže koncert je vyvrcholením edukačného projektu, vstupné je iba symbolické. Vstupenky v sieti Ticketportál

Ismael Margain

Ismael Margain

Alexandra Soumm

Francúzska huslistka Alexandra Soumm je všestrannou umelkyňou, ktorá sa cíti rovnako doma v koncertnom aj komornom repertoári. Za posledné roky spolupracovala s orchestrami ako Londýnska filharmónia, Orchestre de Paris, Izraelská filharmónia, Dánsky národný symfonický orchester, Helsinská filharmónia a významnými dirigentmi ako Herbert Blomstedt, Rafael Frühbeck de Burgos, Neeme Järvi, Lionel Bringuier, Edward Gardner, Alexander Shelley, Leonard Slatkin, Thomas Sondergard a Osmo Vänskä.

Alexandra Soumm, foto: Balazs Borocz

Alexandra Soumm,
foto: Balazs Borocz

Ako komorná hráčka sa predstavila sólovými recitálmi v Auditorium du Louvre (Paríž), Palais des Beaux Arts (Brusel) a Wigmore Hall (Londýn). Zúčastnila sa aj na medzinárodných festivaloch v Londýne (City of London Festival), Deauville (American Film Festival), Montpellier (Festival de Radio-France), Verbier (Švajčiarsko) a Varne, ďalej na MDR Musiksommer v Šlezvicku-Holštajnsku a Meklenbursku-Predpomoransku, a festivale Sommets Musicaux de Gstaad (Švajčiarsko).  Veľmi úzko spolupracuje s Medzinárodnou akadémiou Seijiho Ozawu vo Švajčiarsku. Na tomto projekte sa podieľa už desať rokov.

V lete roku 2008 jej v produkcii značky Claves vyšla debutová CD-nahrávka s husľovými koncertmi od Maxa Brucha a Niccola Paganiniho. Časopis Le Monde de la Musique opísal jej interpretáciu ako „odrážajúcu vášnivú a lyrickú osobnosť“. Jej druhý disk, nahrávka Griegových husľových sonát, vyšla v roku 2010 pod tou istou značkou.

Alexandra Soumm sa narodila v Moskve. Hrať na husle sa začala učiť ako päťročná pod otcovým vedením a svoj prvý koncert uskutočnila o dva roky neskôr. Po čase sa presťahovala do Viedne, aby študovala u renomovaného pedagóga Borisa Kuschnira. V roku 2004 zvíťazila na Súťaži Eurovízie. Teraz žije v Paríži, kde spolu s priateľkami Mariou Mosconi a Palomou Kouider založila v roku 2012 neziskovú organizáciu Esperanz’Arts, ktorej poslaním je sprístupniť všetky druhy umenia deťom a ľuďom v školách, nemocniciach, väzniciach a útulkoch pre ľudí bez domova.

Benefičný koncert

Alexandra Soumm je známa aj prostredníctvom mnohých charitatívnych organizácií, najmä Esperanz’Arts, v rámci ktorých sa prezentuje a často vystupuje na benefičných koncertoch, Aj počas pobytu na Slovensku sa rozhodla účinkovať na Benefičnom koncerte pre Detskú onkológiu v Bratislave. Koncert sa bude konať 16. decembra o 19:00 vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ul. v Bratislave. Spolu s Alexandrou Soumm tu vystúpi aj svetoznámy husľový virtuóz Dalibor Karvay, ktorého v našich končinách netreba predstavovať. Obaja sólisti budú účinkovať v sprievode mládežníckeho orchestra Sinfonietta Bratislava ,,Junior“ pod vedením Pavla Bogacza ml. Členmi komorného orchestra sú žiaci a študenti, ktorí sa predstavili na minulých ročníkoch Majstrovských lekcií ako aktívni účastníci, pričom tí najlepší z nich dostanú možnosť vystúpiť na koncerte aj ako sólisti – Natálie Kulina, Terézia Hledíková, Ferdinand Slezák, Lucia Harvanová či Natália Nagyová. Všetci umelci budú na koncerte účinkovať bez nároku na honorár a vyzbierané financie z predaja vstupeniek (taktiež v sieti Ticketportal.sk) poputujú Detskej onkológii v Bratislave.

Vstupenky v sieti Ticketportál

Pavel Bogacz ml.

Pavel Bogacz ml.

,,Som veľmi rád, že sa nám darí pokračovať v projekte, ktorý bol posledné dva roky na Slovensku veľmi úspešný a zaznamenal veľký ohlas či už v kruhu odbornej alebo širokej verejnosti. Taktiež som nesmierne nadšený, že na Slovensko prijala pozvanie práve Alexandra Soumm, ktorá v súčasnosti bez najmenších pochýb patrí k najužšej svetovej špičke huslistov na svete. Aj napriek svojej mimoriadnej vyťaženosti sa rozhodla na Slovensko pricestovať a venovať svoj čas mladým slovenským umelcom v rámci projektu Majstrovských kurzov svetových virtuózov. Majstrovské kurzy budú slávnostne ukončené Galakoncertom – recitálom Alexandry Soumm v sprievode vynikajúceho klavíristu Ismaela Margaina. Z iniciatívy samotnej Alexandry Soumm a charitatívnej nadácie Esperanz’Arts, ktorú spoluzakladala, sa sólistka v rámci svojho pobytu na Slovensku rozhodla vystúpiť aj na Benefičnom koncerte. Po vzájomnej dohode sme sa rozhodli, že celý výťažok z koncertu bude venovaný Detskej onkológií na Kramároch. Pozvanie účinkovať prijal aj Dalibor Karvay, slávny husľový virtuóz. Sólisti vystúpia v sprievode orchestra mladých študentov, pre ktorých bude určite obrovskou skúsenosťou, zážitkom a inšpiráciou stáť na jednom pódiu s významnými svetovými huslistami…. Veľmi sa na celý projekt teším a srdečne všetkých pozývam na skutočne mimoriadnu a hodnotnú kultúrnu udalosť na Slovensku!“, povedal pre Opera Slovakia Pavel Bogacz ml., huslista a umelecký vedúci orchestra Sinfonietta Bratislava.

Prihlášky, aktuálne informácie o celom projekte a pobyte Alexandry Soumm na Slovensku sú k dispozícií na stránkach www.sinfonietta.sk .

Projekt Majstrovských kurzov svetových virtuózov v Bratislave finančne zastrešila Nadácia VÚB a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Majstrovské kurzy

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Sinfonietta

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár